[1] De fretten worden het konijnenhol ingejaagd om het konijn te doden of uit het hol in een val te jagen, waarna het konijn door de jager letterlijk de nek wordt omgedraaid (cervicale dislocatie).
Vossen eten ook egels en zijn meester in het doen ontrollen van de egel waarna hij deze doodbijt. Soms bijt hij de kop van een konijn en laat die liggen. Soms vangen ze prooien die ze niet lekker vinden, zoals spitsmuizen of een wezel. Als ze niet heel veel honger hebben, laten ze die liggen.
Konijnen hebben namelijk vrij veel vijanden in de natuur, denk hierbij aan; vossen, marters en hermelijnen maar ook wezels, bunzingen en roofvogels vormen een gevaar. En ondanks deze roofdieren vaak in bosrijke gebieden te vinden zijn, lopen de cijfers in bewoonde gebieden alleen maar op.
Overlast. Steenmarters kunnen voor overlast zorgen zoals geurhinder, lawaaihinder en bijtschade. Ook het inbreken in dierenverblijven en het roven van eieren, kippen of konijnen komt regelmatig voor. Zelf bestrijden van steenmarters is niet toegestaan omdat ze behoren tot een beschermde diersoort.
Over het algemeen geen snelle jager, maar kan soms vogels en volwassen konijnen pakken. Jaagt vooral vanaf zitplaats laag boven de grond. Bidt ook, vooral in de zomer in open gebieden.
[1] De fretten worden het konijnenhol ingejaagd om het konijn te doden of uit het hol in een val te jagen, waarna het konijn door de jager letterlijk de nek wordt omgedraaid (cervicale dislocatie). Bij het gebruik van roofvogels vindt het konijn bijna altijd de dood in de klauwen van de vogels.
Onder de roofvogels vallen onder andere haviken, uilen, arenden, gieren en valken. Roofvogels jagen op en eten dieren zoals konijnen en andere knaagdieren, maar ook vissen, hagedissen en andere vogels.
Steenmarters (maar ook loslopende honden of katten) durven andere dieren uit je tuin roven, zoals konijnen, cavia's, hamsters … Bescherm je dieren door ze in een goed afgesloten ren of hok te plaatsen. Gebruik stevig (marter)gaas van minstens 1,5 mm dik. Zo vermijd je dat de steenmarter er doorheen bijt.
Steenmarters zijn over het algemeen kleiner dan andere martersoorten, en ze hebben een meer langgerekte lichaamsvorm. Een andere manier om ze te herkennen is aan hun vacht. Steenmarters hebben een lichtgekleurde vacht op hun rug en een donkerder vacht aan de onderkant.
Amerikaanse marters bewegen zich over de bosbodem in zigzaggen en sprongen. Ze bewegen zich ook behendig in bomen en kunnen prooien, waaronder kleine dieren zoals eekhoorns, in bomen achtervolgen. Ze voeden zich met kleine zoogdieren zoals pika's, chipmunks en konijnen , en ze kunnen insecten, bessen en delen van lijsterbessen eten.
Fretten werden mogelijk door de Romeinen of de Noormannen in Europa geïntroduceerd tijdens hun invasies. Door de eeuwen heen zijn er talloze verwijzingen gemaakt naar het gebruik van fretten in Europa, waaronder voor knaagdierbestrijding in huizen, boerderijen en schepen, en voor de jacht op konijnen, zowel voor schadebeperking als voor menselijk voedsel.
Wat verklaart het knabbelen, sabbelen en bijten dan? Het is een teken van speels of territoriaal gedrag. Van maart tot juli is het paartijd en staan alle steenmarters op scherp. Ze bakenen hun gebied af door schuilplaatsen, zoals voertuigen, oude schuren en takkenhopen, nog meer dan anders te markeren met geursporen.
De hermelijn is een carnivoor, die voornamelijk op kleine zoogdieren jaagt. Woelmuizen, ratten en konijnen vormen het hoofdvoedsel maar er worden ook vogels en vogeleieren gegeten. Mannetjes doden grotere prooidieren dan vrouwtjes.
" Uilen kunnen een heel konijn niet dragen, dus nemen ze alleen de kop." Drie op grove wijze onthoofde konijnen zijn het afgelopen jaar ontdekt buiten de Good Shepherd Catholic Elementary School in Clarington, in afzonderlijke incidenten.
De belangrijkste kenmerken van een boommarter zijn: Slank gebouwd, ongeveer zo groot als een kat.Krachtige, korte poten, de achterste langer dan de voorste.Bruine pels en pluimstaart.
Haviken en andere roofvogels proberen konijnen te pakken. De roofvogel gebruikt zijn klauwen, maar het konijn rukt zich los. Het rent voor zijn leven, achtervolgd door de vijand.
Een steenmarter vertoont zich niet graag op open terrein. Hij kiest het liefst zijn weg langs of door struikgewas. Overdag slaapt de steenmarter. Zijn slaapplaats wordt daarom ook dagrustplaats genoemd.
Ratten graven vaak een burcht.Daarnaast kunnen ze ook kleine gaten of hele ondergrondse tunnels maken. Dit is vaak funest voor het gazon. De rattenhollen zijn vaak te vinden bij muren, schuttingen, onder de schuur of onder dichte begroeiing.
TIP: Bij een steenmarter op je zolder hoor je een luid en duidelijk bonkend geluid. Sommigen beschrijven het als een inbreker op zolder. Vaak hoor je 's nachts ook luidkeels gekrijs van vechtende marters.
Een steenmarter laat dus sporen achter met zowel kussentjes als nagels. Sporen van een steenmarter die onder een motorkap heeft gezeten, herkent u aan de krassen op de motor en de beten in de slangen. Ook kan de isolatiebekleding aan de onderkant van de motorkap beschadigd zijn.
Versper de weg van de marter door alle toegangen naar je huis weg te kappen, zoals overhangende bomen en klimplanten. Marters houden niet van geuren. De geur van ammoniak, bleekwater, citroen, mottenballen of een restje parfum kan al voldoende zijn om marters te weren.
De paartijd valt in de zomermaanden, van juni tot augustus, met een piek in juli. Na een draagtijd van ongeveer negen maanden werpt het vrouwtje haar jongen, meestal in maart of april. Die worden ongeveer acht weken gezoogd maar vanaf de zesde week krijgen ze ook vast voedsel aangeboden.
Behalve de mens zijn de voornaamste vijanden van het konijn, de buizerd, de hermelijn, de wezel, de bunzing en de vos.
Net als de meeste dieren maken konijnen gebruik van lichaamstaal om te communiceren. De stand van de oren en de houding van het lichaam zijn signalen die ons iets vertellen over zijn gemoedstoestand en intenties. Voor een goede relatie met uw konijn is het dan ook zeker belangrijk dat u zijn 'taal' leert herkennen.