Een rechter aanspreken in een e-mail vereist een formele toon. De meest correcte en officiële aanspreekvorm is Edelachtbare. www.managementsupport.nl
De aanspreekvorm is 'Edelachtbare', ook in brieven (de aanschrijfvorm). In de adressering: 'Aan de edelachtbare heer (of mevrouw) Smit'.
Wees respectvol tegenover de rechter; spreek hem of haar aan met "Edele Heer/Mevrouw" of "Rechter". Kauw geen kauwgom in de rechtszaal. Zet uw pager en mobiele telefoon uit tijdens uw bezoek aan het gerechtsgebouw.
Schrijf een gepaste aanspreking: als je deze kent, vermeld dan de academische titel / 'heer' of 'mevrouw' plus de achternaam. Is de academische titel niet duidelijk en ken je enkel de voor- en achternaam, spreek die persoon dan zo aan. Schrijf nooit enkel 'Geachte' of 'Beste' zonder naam of ander zelfstandig naamwoord.
Na de aanhef kun je één van de volgende openingszinnen gebruiken:
In een neutrale aanhef worden de woorden heer, meneer en mevrouw bij voorkeur vermeden. Een van de redenen daarvoor is dat er mensen zijn die noch man, noch vrouw zijn. (Zie ook onze pagina over geslacht, gender en sekse.)
Wees beleefd en kalm.
Ga staan als u met de rechter spreekt en spreek hem of haar aan met 'Edele Heer/Mevrouw'. Spreek duidelijk en luid genoeg zodat de rechter en de tegenpartij u kunnen verstaan. Maar schreeuw niet en reageer niet op dingen die u niet bevallen. Dit is niet het moment om uw gevoelens te uiten of uw emoties de vrije loop te laten.
Spreek de rechter op de juiste manier aan
Tutoyeren (je/jij gebruiken) is niet handig, ook niet tegen andere aanwezigen. Zeg dus “u” tegen de rechter, maar ook tegen de griffier of de vertegenwoordiger van de Raad voor de Kinderbescherming.
Het is niet toegestaan om snacks of drankjes mee te nemen naar de rechtszaal. Zelfs kauwgom kan als respectloos worden beschouwd, vooral tijdens een gesprek met de rechter . Zorg ervoor dat u ruim op tijd opstaat voor uw rechtszitting, zodat u kunt ontbijten en koffie kunt drinken. Zo bent u alert en kunt u zich goed concentreren. Zet uw telefoon uit.
In officiële processtukken, zoals pleitnota's, spreken we de rechter aan met zijn officiële titel. Dat is 'Edelachtbare'. Dat is de aanspreektitel voor rechters van de 'gewone' rechtbank. In hoger beroep procedeert men in civiele zaken bij het Gerechtshof.
Bij een formele aanhef als Zeer geachte mevrouw of Weledelgestrenge heer, past Hoogachtend of Met de meeste hoogachting het best. Brieven die beginnen met Geachte heer of Geachte mevrouw, kunnen zowel met Met vriendelijke groet(en) als met Hoogachtend worden afgesloten.
Als je de naam van de ontvanger kent, gebruik je die ook in de aanhef. Bij geachte past de achternaam het best: Geachte heer Winkel, Geachte mevrouw Amrani. Bij een informele aanhef past een voornaam beter: Beste Tim, Dag Soumaya. Sommigen combineren voor- en achternaam: Geachte Tim Winkel, Beste Soumaya Amrani.
Om advocaten mondeling in hun functie aan te spreken, gebruiken we de aanspreektitel meester, meestal in combinatie met de familienaam. Ook in de aanhef van een brief of e-mail wordt meester geschreven, zonder het bijvoeglijk naamwoord geachte.
Gebruik Geachte (formeel) of Beste (informeel). Schrijf mevrouw en heer met een kleine letter. Zet na de aanhef een komma, en begin de eerste zin met een hoofdletter.
Voor sommige mensen voelt Dag informeler aan dan Beste, maar voor anderen is het juist omgekeerd. Een aanhef met Geachte, zoals (3a) en (3b), is het meest formeel. Geachte roept een bepaalde afstand op en is daardoor geschikt voor allerlei officiële contexten, bijvoorbeeld juridische en academische contexten.