Almelo is in Nederland de gemeente met het relatief hoogste aantal Turkse Nederlanders. Maar liefst 10 procent van de bevolking is van Turkse komaf: in totaal zo'n 7000 mensen. Ze hebben hun eigen winkels, restaurants, kapsalons en verenigingen.
Tegenwoordig leven ze vooral in Turkije zelf (80 miljoen), in Bulgarije (747.000), Syrië (1,5 miljoen), Noord-Cyprus (250.000) en Noord-Macedonië (80.000) en na recente emigratie ook enkele miljoenen in West-Europa (vooral in Duitsland, 2,45 miljoen).
De meeste Turken kwamen naar Nederland om te werken en genoeg geld te sparen om een huis te bouwen, het familiebedrijf uit te breiden of een eigen bedrijf in Turkije te starten . De beslissing om te emigreren werd dus vooral om economische redenen genomen.
De migratie van Turken naar Nederland kwam in de tweede helft van de 20ste eeuw op gang. Eerst vanwege economische motieven, later door de politieke omstandigheden in Turkije. Naar Duits voorbeeld ging ook Nederland in de jaren '60 op zoek naar arbeidskrachten in Turkije.
Opvallend is dat, binnen Amsterdam, het stadsdeel Nieuw-West het meest populair is onder inwoners met een Turkse herkomst (45,3%) of met een Marokkaanse herkomst (41,9%). Bijna de helft van de inwoners in Amsterdam met een Turkse herkomst, woont in het stadsdeel Nieuw-West.
Aantal Turkse staatsburgers woonachtig in Nederland 2010-2022. In 2022 telde Nederland 430.000 Turkse staatsburgers, een stijging ten opzichte van het jaar ervoor.
Als gevolg hiervan vormen de Turken vandaag de dag een meerderheid in Turkije en Noord-Cyprus . Er zijn ook aanzienlijke Turkse minderheden die nog steeds leven in de Balkan, de Kaukasus, het Midden-Oosten en de Levant, en Noord-Afrika.
In de jaren 60 en 70 kwamen Marokkaanse mannen als gastarbeiders naar Nederland . Het was toen niet hun bedoeling om zich in het land te vestigen. Vanaf de jaren 80 kwamen echter veel arbeiders met hun gezinnen en begonnen ze zich inderdaad in het land te vestigen.
Oorsprong. De oorsprong van de Turkse volkeren ligt volgens de huidige geschiedkundigen waarschijnlijk ten noordoosten van het Altaj-gebergte in het zuiden van Siberië, vlak bij het huidige Mongolië.
De kat werd de Turkse kat genoemd toen het ras voor het herkenning kreeg. In 1979 werd de naam veranderd naar Turkse Van. Dit zodat het ras voldoende apart werd gezien van de Turkse angora die zijn oorsprong vond in Ankara, Turkije. In 1960 herkende de Fédération Internationale Féline de Turkse van als ras.
Misschien als gevolg van deze diversiteit zijn de mensen in Turkije harmonieus, vriendelijk, gastvrij en behulpzaam . Een van de eerste indrukken van de meeste internationale studenten over Turkije is dat de mensen behulpzaam en vriendelijk zijn.
Met meer dan 250.000 migranten van Turkse afkomst telt Berlijn de grootse Turkse gemeenschap buiten Turkije.
Van de 18 miljoen inwoners van Nederland hebben er ongeveer 16,5 miljoen de Nederlandse nationaliteit. Dat zou betekenen dat er 17,5 miljoen Nederlanders zijn. De grootste groep Nederlanders in het buitenland woont in Europa. Het CBS registreerde er in 2023 ruim een half miljoen.
In de Europese Unie wonen zonder de toetreding van Turkije al honderdduizenden Turken. De meeste van deze 'Europese' Turken wonen in Duitsland en in Nederland. Nederland heeft een Turkse gemeenschap van ongeveer 350.000 (2,2 procent van de totale bevolking).
Vanaf midden jaren '60 verlieten Turkse Koerden Oost-Turkije om in Nederland als gastarbeider aan de slag te gaan. Nog altijd wonen zij vooral in die gebieden waar in de jaren '60 en '70 arbeidsintensieve industrie geconcentreerd was, namelijk Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en de steden in Twente en Midden-Brabant.
Stiptheid: Tijd in Marokko kan flexibel zijn, maar het is goed om op tijd te zijn voor formele vergaderingen . Toch kunnen sociale evenementen later beginnen. Eet-etiquette: Wanneer u wordt uitgenodigd voor een maaltijd, doe dan uw schoenen uit voordat u binnenkomt en was uw handen. Gebruik uw rechterhand om te eten, aangezien de linkerhand als onrein wordt gezien.
De meeste emigranten kwamen uit dorpen als Uden, Boekel, Oploo, Gemert, enz. De Nederlandse economie in de jaren 40 was niet best en een groot deel van de Nederlanders vertrok uit economische in plaats van politieke of religieuze overwegingen.
Sinds de inwerkingtreding van het Turks Burgerlijk Wetboek in 1926 is polygamie in Turkije verboden en wordt het ingevolge artikel 230 van het Turks Wetboek van Strafrecht gecriminaliseerd met een gevangenisstraf van ten hoogste twee jaren.
New Jersey heeft het hoogste aantal Turkse inwoners van alle staten, met 25.336 personen die zichzelf identificeren als Turks. Dit vertegenwoordigt 0,27% van de bevolking van de staat. New York heeft het op één na hoogste aantal Turkse inwoners, met 33.686 personen, wat 0,17% van de bevolking van de staat vertegenwoordigt.
De ouderlijke afkomstcoëfficiënten voor onze Turkse steekproeven bleken 38% Europees, 35% Midden-Oosters, 18% Zuid-Aziatisch en 9% Centraal-Aziatisch te zijn.
Ongeveer 80% van de West-Thracische Turken in West-Europa woont in Duitsland. De rest is geëmigreerd naar Nederland, het Verenigd Koninkrijk, Oostenrijk en Italië ; bovendien hebben ze buiten Europa gemeenschappen gesticht in Australië, Canada en de Verenigde Staten.
Vestiging in Nederland
Het merendeel van de Turkse immigranten woont in die gebieden waar in de jaren '60 en '70 arbeidsintensieve industrie geconcentreerd was, namelijk: Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en de steden in Twente en Midden- Brabant.
Nederlands 75,4%, EU (exclusief Nederlands) 6,4%, Turks 2,4%, Marokkaans 2,4%, Surinaams 2,1%, Indonesisch 2%, overig 9,3% (schatting 2021)