Ze denken anders. De meerderheid van de mensen heeft een voorkeur voor het denken met de linker hersenhelft, dyslectici vooral voor hun rechter hersenhelft. Dat levert een andere denkwijze en leerstijl op, die wij het conceptuele denken noemen.
De rechter hersenhelft blijft dominant. De linker hersenhelft kan een achterstand gaan vertonen. Dit hoeft niet. Hoogbegaafde mensen denken in beelden en zijn ook goed in taal en rekenen.
Grofweg stuurt de linker hersenhelft de rechter lichaamshelft aan en speelt het een rol bij taal met name woordkennis, logica, analytisch vermogen, volgorde, details en getallen.
Functie rechterhersenhelft
Grofweg stuurt de rechterhersenhelft de linkerlichaamshelft aan en speelt het een rol bij emotie, verbeelding, kleur, muziek, ritme, dimensie en ruimtelijke inschatting.
De linker hersenhelft ontvangt vooral informatie uit de rechterhelft van je lichaam, de rechter hersenhelft krijgt vooral informatie over de linkerhelft van je lichaam.
De linkerhersenhelft is heel belangrijk voor taal (zoals schrijven en lezen), spraak en complexe bewegingen. Deze hersenhelft richt zich meer op details. Deze helft bestuurt de rechterkant van je lichaam. De rechterhersenhelft is heel belangrijk voor het waarnemen van emoties.
Bij Beelddenkers is de rechter hersenhelft altijd dominant! De rechter hersenhelft bevat onze intuïtie, gevoelens, gewaarwordingen en indrukken, maar ook het holistisch denken of te wel “alles in een” denken, het vermogen om verbanden te leggen en processen te doorzien.
De grote hersenen, of cerebrum, zijn verantwoordelijk voor complexe cognitieve activiteiten zoals denken, leren, geheugen en emotie. De kleine hersenen, of cerebellum, reguleren motorische functies en coördinatie.
Kinderen die een een zwakkere samenwerking tussen de linker- en rechterhersenhelft hebben, hebben een minder ontwikkeld coördinatievermogen. Dit kan zich uiten in een verminderd vermogen tot het gebruiken van lees- en leercapaciteiten. Dit is op zich geen lichamelijke afwijking.
De gevolgen van een beroerte zijn afhankelijk van: Het deel van uw hersenen dat is beschadigd: een beroerte in uw linker hersenhelft zorgt vaak voor een verlamming van de rechterzijde van uw lichaam. Omgekeerd geldt hetzelfde: bij een beroerte in de rechter hersenhelft bent u links verlamd.
Achterhoofdskwab (occipitaalkwab). De kleinste kwab die betrokken is bij het zien. Slaapkwab (temporaalkwab). Dit deel speelt een rol bij het onthouden en herkennen van mensen en het terughalen van herinneringen.
Anders dan wat vaak gedacht wordt, is cognitieve achteruitgang geen onvermijdelijk onderdeel van het ouder worden. In de loop van de jaren is er steeds meer bewijs gevonden dat hersenen zichzelf op elke leeftijd kunnen vernieuwen.
Niet iedereen die zijn rechterhand gebruikt, gebruikt ook zijn rechtervoet. Van alle mensen heeft 80% de voorkeur voor de rechtervoet. Bij ogen is die groep nog iets kleiner, want 70% van alle mensen heeft een dominant rechteroog. Het kan dus heel goed zijn dat je rechterhand dominant is, maar je linkervoet.
De hersenen zijn verdeeld in twee hemisferen – de rechter en de linker, die beide specifieke functies hebben. De linkerhersenhelft is verantwoordelijk voor rationele gedachteverwerking, logische volgorde en analytische overwegingen. De rechterhersenhelft helpt bij creatief denken, intuïtie en het bekijken van het grotere geheel.
Een deel van de zenuwvezels van beide ogen kruist elkaar in dit chiasma. In dit kruispunt wordt de helft van de informatie afkomstig van het linker oog naar de linker hersenhelft gestuurd (ongekruiste zenuwvezels) terwijl de andere helft naar de rechter hersenhelft gestuurd wordt (het gekruiste deel).
Hoewel de hersenfuncties in netwerken in grote delen van de hersenen verdeeld liggen, zijn de hersenen grofweg van oudsher als volgt verdeeld: in de linkerhersenhelft zitten vooral verbale zaken zoals taal, en in de rechterhersenhelft de non-verbale zaken zoals ruimtelijk denken, verbeelding, emotie etc.
Het breinnetwerk dat verantwoordelijk is voor het ervaren van emoties is het limbisch systeem. Hersengebieden die onderdeel zijn van het limbische systeem zijn onder andere de amygdala, de hippocampus, de nucleus accumbens, en delen van de frontale cortex. Het limbisch systeem zit diep in de hersenen.
Woorddenkers hebben altijd een dominante linker hersenhelft. De rechter hersenhelft 'voelt en weet' terwijl de linker hersenhelft 'denkt en theoretiseert'. Mensen met een dominante linker hersenhelft houden van orde, regelmaat en structuur.
De linkerhersenhelft bevat ons vermogen om logisch te redeneren, structuur aan te brengen etc. Onze rechterhersenhelft bevat meer ons gevoelsleven en daar huist ook meer onze creativiteit. Iedereen heeft beide hersenhelften. Dus iedereen is in staat zijn creatieve kant aan te wenden.
De meeste mensen zijn in meer of mindere mate rechts- of linkshandig, en ambidextrie komt dan ook niet vaak voor. Circa 1 procent van de mensen is van nature ambidexter.
Deze problemen kunnen tot uiting komen in:
Moeizaam op gang komen van lezen. Hardnekkig spiegelen. Problemen met schrijven.
De grafomotoriek is de voorloper van de schrijfmotoriek. Er worden schrijfvoorbereidende oefeningen aangeboden met krijt, zand, verf,… Deze bewegingen zijn nog vrij groot en vereisen nog geen kennis van letters en cijfers.
Dyspraxie is een stoornis bij het verwerken van informatie uit het lichaam, met name uit spieren en gewrichten. Dat leidt tot problemen met zowel de fijne motoriek als de grove motoriek en met motorische vaardigheden.