Op regeldagen hoeft je baby niet per se langer aan de borst, maar wel iets vaker. Soms wil je baby een of twee dagen wat vaker drinken. Je baby wordt soms opeens weer wakker voor een voeding na een periode van langer doorslapen. Zo 'regelt' hij dat de melkproductie toeneemt, zodat die weer aansluit bij zijn behoeften.
Veel baby's hebben op een leeftijd van 9 à 10 dagen een regeldag. Je baby wordt huilerig, wil vaker drinken en misschien merk je dat hij korter achter elkaar slaapt of 's nachts vaker wakker wordt. 3 à 4 weken: rond 3 tot 4 weken is de tweede periode dat veel kinderen een regeldag hebben.
Bij regeldagen is je baby de hele dag onrustig, hij wil continu drinken en drinkt ook echt goed als je hem voeding aanbiedt. Bij clusteren is je baby op één bepaald moment van de dag onrustig. Na een uurtje vaker aanleggen (of knuffelen) is je baby weer tevreden.
Regeldagen zijn perioden waarin je baby meer behoefte heeft aan voeding dan normaal. Dit kan resulteren in frequente verzoeken om voeding, soms zelfs elk uur. Tijdens deze dagen kan je baby huileriger en onrustiger zijn dan gebruikelijk, en lijkt het vaste ritme dat jullie hadden ontwikkeld te verdwijnen.
De lastige fase van sprong 4: verandering brengt weerstand
Wanneer sprong 4 begonnen is zul je merken dat je baby meer huilt, hangeriger en humeuriger is. Dat noemen we de lastige fase van de sprong. Deze lastige fase duurt meestal 5 weken, maar kan ook 1 of 6 weken duren, dit kan per baby verschillen.
Omgaan met je pasgeboren baby. De meeste mensen vinden de eerste zes tot acht weken het zwaarst met een pasgeboren baby.
Rond de leeftijd van 1 jaar heb je (volgens de meeste ouders) de zwaarste periode achter de rug: de babytijd. Nog steeds is je kind klein, schattig en wil hij het liefst alleen bij jou zijn, maar de nachtvoedingen zijn in de meeste gevallen verleden tijd.
Een pasgeboren baby die zijn buikje rond heeft gedronken zal gemiddeld na twee tot drie uur weer honger krijgen. In totaal drinkt hij dus al snel acht tot twaalf voedingen per dag, en vaak nog wat meer.
Het clusteren kan op elke leeftijd beginnen, maar veel kinderen beginnen hiermee rond twee weken na de uitgerekende datum. Het clusteren is vaak het meest intens rond zes weken na de uitgerekende datum en wordt minder duidelijk rond drie maanden. Maar sommige kinderen gaan pas clusteren als ze ouder zijn.
Regeldagen kunnen vaak voor veel onrust zorgen. Probeer toch rustig te blijven en jezelf te realiseren dat regeldagen meestal binnen 1 à 2 dagen weer voorbij zijn. Verder is het belangrijk om tijdens regeldagen een aantal dingen te doen: leg je kindje aan je borst wanneer hij of zij honger heeft.
Baby wordt 's avonds onrustig
Een jonge baby wordt vaak rond een uur of 16:00 – 18:00 moe. Ouders zijn rond die tijd druk met andere zaken (koken, eten, andere kinderen) en blijven dan rondlopen met hun baby. Een baby wordt door al deze prikkels enkel onrustiger en is op dat moment het meest gebaat bij slaap.
We krijgen wel eens de vraag van moeders of hun baby wel genoeg binnenkrijgt. Ze drinken dan maar 5 minuten aan de borst of ze doen er juist heel lang over en komen na een half uur weer. Alles tussen de 5 minuten en 45 minuten is normaal. De duur is afhankelijk van de leeftijd van je baby.
Baby's huilen vaak gebundeld, tijdens de zogenoemde huiluurtjes, meestal in de late namiddag en tijdens de avond. Het aantal uren dat je baby huilt, verschilt van kind tot kind, maar is ook leeftijdsgebonden. Rond 6 weken is er een huilpiek. Dan huilt een baby gemiddeld tweeënhalf uur per dag.
In het begin kun je de baby's één voor één voeden om het aanleggen te leren en de borstvoeding op gang te brengen. Daarna kun je beide baby's tegelijk aanleggen. Laat per voeding de baby's wisselen van borst. Als de voeding goed op gang is, kun je de baby's ook per dag laten wisselen van borst.
De baby drinkt veel korter dan voorheen en is vaak na vijf minuten al klaar. Dat is normaal, sommige baby's drinken op een gegeven moment zo effectief en krachtig aan de borst dat ze vrij snel verzadigd zijn.
Clusteren is een fenomeen waarbij een baby op een vast moment van de dag onrustig wordt en vaker of langer wil drinken. Dit kan gebeuren aan het eind van de middag of in de vroege avond, maar ook 's ochtends of 's nachts.
Een borst is namelijk nooit helemaal leeg en je kunt altijd nog wel wat melk uit je borst drukken. Als je baby deze melk ook nog zou opdrinken of je kolft na als de baby aangeeft klaar te zijn met drinken is dit een signaal voor het lichaam om meer melk te gaan aanmaken.
Regeldagen duren meestal 1 à 2 dagen, maar soms kan het iets langer duren. De ene baby heeft er meer last van dan de andere. Nu lijkt het alsof je baby nooit zal stoppen met eten, maar hou vol. De meeste regeldagen zijn net zo snel over als ze dat ze kwamen.
Op bepaalde tijdstippen zal je baby een groeispurt doormaken. Meestal gebeurt dit rond de 10de dag, 3 weken, 6 weken, 3 maand en 6 maand, maar dit kan zich ook op een ander tijdstip voordoen, bv bij ziekte, menstruatie… Je baby zal enkele dagen veel vaker en langer willen drinken dan gewoonlijk.
Op regeldagen hoeft je baby niet per se langer aan de borst, maar wel iets vaker. Soms wil je baby een of twee dagen wat vaker drinken. Je baby wordt soms opeens weer wakker voor een voeding na een periode van langer doorslapen.
De hersenen zijn nog in ontwikkeling en hebben na een tijdje weer brandstof nodig, glucose. De bloedsuikerspiegel in het bloed zorgt hiervoor. Maar na een periode van drie tot vier uur zonder voeding zakt de bloedsuikerspiegel van je pasgeboren baby.Te lang een te lage bloedsuiker kan schadelijk zijn voor de hersenen.
Frequentie van nachtvoedingen: Pasgeboren baby's hebben kleine magen en verteren moedermelk of flesvoeding snel. Hierdoor hebben ze vaak voeding nodig, zelfs 's nachts. Het is normaal dat pasgeborenen elke 2-4 uur wakker worden voor een voeding, ook 's nachts.
Verschil tussen fysiek zwaar en mentaal zwaar
De moeilijkste leeftijd bij kinderen? Volgens Amerikaans onderzoek is dat 12 tot 14 jaar.
Het is daarom heel belangrijk het hoofdje steeds goed te ondersteunen. Doe je dat niet of schud je de baby hard door elkaar, dan kunnen kleine bloedvaatjes in de hersenen scheuren door de beweging met alle gevolgen vandien zoals blindheid, doofheid, stuipen, leermoeilijkeheden, hersenbeschadiging of zelfs de dood.
Makkelijke baby's
zijn regelmatig, gaan positief in op nieuwe prikkels, passen zich snel aan in nieuwe situaties en hebben een redelijk opgewekt stemmingsleven. Ze hebben bijvoorbeeld vrij snel een regelmatig slaap-waakpatroon, eet nieuw eten met smaak en gaat zonder veel protest uit logeren.