De Proosdij in Deventer is het oudste stenen woonhuis in Nederland. Uit bouwhistorisch onderzoek is gebleken dat de oudste kern van het gebouw dateert van rond het jaar 1130. Het huis is gelegen aan de Sandrasteeg en de Stromarkt, in de kern van de oude stad Deventer.
900 jaar proosdij in Deventer
Het pand Sandrasteeg 8 / Stromarkt 19 te Deventer werd in de vroege twaalfde eeuw gebouwd als proosdij van het kapittel van Lebuinus.
De eerste huizen zijn waarschijnlijk gebouwd van leem dat op gevlochten dunne houtstammen, tenen genoemd, werd aangebracht. Later kwamen er geheel houten huizen van gezaagde planken, en nog later werden huizen van baksteen gebouwd. In zuidelijk Nederland en België worden ook wel huizen van natuursteen gebouwd.
Die werden tussen 65 en 73 na Christus gebouwd om Romeinen te laten badderen. De resten ervan zijn te zien in het Thermenmuseum. Of moet een gebouw nog intact zijn? Dan is de Sint-Nicolaaskapel op het Nijmeegse Valkhof het oudste gebouw van Nederland, want die werd rond het jaar 1000 gebouwd.
Kirkjubøargarður. Kirkjubøargarður, ook bekend als Roykstovan, is een huis in het dorp Kirkjubøur op het hoofdeiland Streymoy van de Faeröer. Het huis stamt uit het begin van de 12e eeuw en is sinds die tijd bewoond, waarmee het mogelijk het oudste continu bewoonde houten huis ter wereld is.
Het oudste gebouw ter wereld is waarschijnlijk een tempel in Turkije van zo'n 11.000 jaar oud. Er is alleen weinig meer van over, en daarom vinden sommige deskundigen een stenen graftombe in Frankrijk van 7000 jaar oud het oudste gebouw ter wereld.
Het oudste archeologische bewijs van huizenbouw komt van de beroemde Oldupai Gorge (ook wel Olduvai Gorge genoemd) site in Tanzania, en de structuur is ongeveer 1,8 miljoen jaar oud . Niemand weet precies welke proto-menselijke soort verantwoordelijk is voor de gereedschappen (en huizen) die in Oldupai zijn gevonden.
Met bijna één derde van de stemmen werd het Circustheater in Zandvoort door de kijkers van Weet Je Dat Ook Weer verkozen tot het lelijkste gebouw van Nederland 2024.
Hunebedden zijn de oudste gebouwde monumenten van Nederland. Ongeveer 5000 jaar geleden werden ze gebouwd door de mensen van de Trechterbekercultuur.
GOUDA'S GEHEIMEN ð° | Wist je dat het stadhuis van Gouda, gebouwd in 1450, het oudste stadhuis van Nederland is?
Antwoord: Wie bouwde de eerste huizen? Vroege mensen bouwden tijdelijke onderkomens, maar de eerste permanente huizen werden ongeveer 11.000 jaar geleden gebouwd door vroege boeren in het Midden-Oosten. Rond die tijd, bij Zawi Chemi Shanidar in het Zagrosgebergte, gebruikten mensen rivierkeien om enkele van de eerste huizen te bouwen.
De vroegst bekende structuren gebouwd door de mens (Homo erectus) bevinden zich bij Terra Amata in Zuid-Frankrijk, daterend van ongeveer 380.000 jaar geleden. De archeologische site bestaat uit ongeveer 20 hutten, gebouwd van takken die op hun plaats werden gehouden door grote stenen, bekleed met ovale ringen.
Ben jij starter op de woningmarkt en ligt jouw budget tussen de € 440.000 en € 510.000? Dan kan het verstandig zijn om pas een nieuwe woning in 2024 aan te kopen. Je bespaart dan 2% overdrachtsbelasting; een besparing die kan oplopen tot ruim € 10.000.
Woningen gemiddeld 38 jaar oud. In Nederland staan 424 000 woningen die gebouwd zijn vóór 1905. In Noord-Holland dateert meer dan 10% van de woningen van vóór die datum. Een relatief groot deel van de Nederlandse woningvoorraad, ruim 11%, werd gebouwd in de periode 1970-1974.
In de bossen van het Gooise Laren staat het grootste huis van Nederland. Het oude huis dat op het Larense landgoed stond werd met de grond gelijk gemaakt voordat dit grote huis werd opgebouwd. Uit vernomen bronnen zou dit huis 22 miljoen Euro hebben gekost.
En hoe zit het eigenlijk met de alleroudsten: onze 100-plussers? Begin 2022 woonden er 2.595 100-plussers in Nederland. Per 1.000 inwoners vonden we vorig jaar in onder meer Bloemendaal (0,63), Kapelle (0,61), Rozendaal (0,57) en Zandvoort (0,47) relatief veel Nederlanders van 100 jaar of ouder.
Ontdek de oudste woonhuizen van Nederland. Het oudste stenen huis van Nederland stamt uit 1130 en staat in Deventer. Maar ook bijvoorbeeld in Den Bosch, Utrecht en Zierikzee zie je bijzondere woningen die er staan sinds de middeleeuwen.
De Romeinse baden van Heerlen zijn het oudste gebouw van Nederland.
De Sint Servaaskerk in Maastricht is letterlijk het hart van de stad. Ingeklemd tussen het Vrijthof, Keizer Karelplein en Hendric van Veldekeplein is de oudste, nog bestaande kerk van Nederland een eyecatcher. En een bezoekje waard! De basiliek is vernoemd naar Sint Servaas: de 4e-eeuwse Bisschop van Maastricht.
Almere is verkozen tot lelijkste stad van Nederland. Ruim 2.900 mensen brachten op volkskrantreizen.nl een stem uit op de tien genomineerde lelijke plekken. Lezers konden stemmen op vijf Nederlandse en vijf buitenlandse genomineerden. De Belgische stad Charleroi is volgens de lezers de lelijkste plek ter wereld.
Het duurste kantoorgebouw van Nederland staat aan de Amsterdamse Zuidas. Voor rond een half miljard euro is het Atrium verkocht aan de Franse vastgoedbelegger Amundi. Het komt neer op ruim 8300 euro per vierkante meter, wist de NOS te melden.
Het tot lelijkste gebouw aller tijden uitgeroepen piramide-achtige hotel in de Noord-Koreaanse hoofdstad Pyongyang opent volgend jaar eindelijk zijn deuren. De internationale media hebben het hotel de bijnaam 'Hotel of Doom' gegeven.
Het oudste gebouw ter wereld is waarschijnlijk een tempel in Turkije van zo'n 11.000 jaar oud. Er is alleen weinig meer van over, en daarom vinden sommige deskundigen een stenen graftombe in Frankrijk van 7000 jaar oud het oudste gebouw ter wereld.
EERSTE HUIZEN
Men dacht dat de eerste huizen windbrekers waren, gemaakt van dierenhuiden, gespannen over een frame. Er is bewijs dat “Homo Erectus” 50 voet lange hutten van takken bouwde met stenen platen of dierenhuiden als vloeren.
De oudste man in de geschiedenis was volgens Guinness de Japanner Jiroemon Kimura. Hij stierf in 2013 en werd 116 jaar oud. De oudste levende man is na het overlijden van Juan Vicente Perez Mora de Brit John Alfred Tinniswood (111).