Autisme camoufleren is heel vermoeiend en geeft veel overprikkeling en innerlijke stress. Dit legt veel druk op het innerlijk systeem. Daardoor gaat autisme vaak gepaard met allerlei (psychische) problemen. Zo blijken mensen met autisme vaak op hun tenen te lopen en zijn na een dag vaak helemaal 'leeg'.
Kinderen met autisme hebben vaak sensorische verwerkingsverschillen. Ze kunnen hypergevoelig of hypogevoelig zijn voor sensorische input. Voor deze kinderen kan op hun tenen lopen een manier zijn om om te gaan met een sensorische omgeving die overweldigend aanvoelt .
Een tenenloop kan veroorzaakt worden door een afwijking aan de gewrichtjes van de enkel en de voet, door een afwijking aan de pezen, door een aandoening van de zenuwen die de spieren van de voet aansturen, door een afwijking van de spieren zelf of door een afwijking in de hersenen.
Veel van ons moeten vaker op hun tenen lopen dan zij zich wellicht realiseren. Met “op je tenen lopen”, bedoelen wij: structureel het maximale van jezelf vragen. Terwijl je gevoel je blijft vertellen dat dit waarschijnlijk nog steeds niet genoeg is. Spanning en stress komen met pieken en dalen.
Mensen met autisme kunnen vastlopen in hun hoofd door hun andere manier van waarnemen en denken, en doordat ze zich proberen te conformeren aan de manier waarop neurotypische mensen zich gedragen. Als het te veel wordt, kunnen ze uiteindelijk exploderen of juist in zichzelf keren.
Ongebruikelijke bewegingspatronen komen vaak voor bij autistische mensen . Naast het op de tenen lopen, hebben autistische kinderen vaak een brede houding en verschillende paslengtes in hun looppatroon. Autistische kinderen en sommige volwassenen kunnen een uniek looppatroon ontwikkelen, dat te herkennen is aan: een kortere paslengte.
Veel mensen met autisme geven aan grote moeite te hebben met het opmerken en interpreteren van non-verbale communicatie. Hierdoor kan het ontzettend lastig zijn om de boodschap die iemand probeert over te brengen, te begrijpen, wanneer diegene non-verbale signalen gebruikt en de dingen onduidelijk en indirect benoemt.
Autisme camoufleren is heel vermoeiend en geeft veel overprikkeling en innerlijke stress. Dit legt veel druk op het innerlijk systeem. Daardoor gaat autisme vaak gepaard met allerlei (psychische) problemen. Zo blijken mensen met autisme vaak op hun tenen te lopen en zijn na een dag vaak helemaal 'leeg'.
Normaal gesproken is op de tenen lopen een gewoonte die ontstaat wanneer een kind leert lopen. In een paar gevallen wordt op de tenen lopen veroorzaakt door een onderliggende aandoening, zoals: Een korte achillespees . Deze pees verbindt de spieren van het onderbeen met de achterkant van het hielbeen. Als deze te kort is, kan dit voorkomen dat de hiel de grond raakt.
Het tenenlopen is een gewoonte geworden
Deze kinderen kunnen wel plat op hun voet staan, maar lopen toch op hun tenen. Dit betekent dat het tenenlopen niet wordt veroorzaakt door een afwijking in de botten, spieren of pezen. Meestal verdwijnt het tenenlopen alsnog vanzelf.
Samenvatting: Tenenlopen kan optreden vanwege een onderliggende anatomische of neuromusculaire aandoening, maar in de meeste gevallen is tenenlopen idiopathisch, zonder een herkenbare onderliggende oorzaak . Voor sommige families kan tenenlopen gewoon een cosmetisch probleem zijn, terwijl het in andere gevallen pijn of functionele problemen kan veroorzaken.
Kinderen die beginnen te lopen, lopen vaak een periode op hun tenen, dit is normaal. Rond de leeftijd van 2 jaar lopen de meeste kinderen weer op hun hielen. Indien een kind ouder dan 2 jaar nog steeds op de tenen loopt, is het verstandig hierover een arts te raadplegen.
op de tenen getrapt (bn): geïrriteerd.
Veel kinderen met autisme fladderen of springen heel opvallend. Of ze roepen woorden of maken piepende geluiden. Je zou denken dat ze er gelukkig van worden maar in tegendeel het is een uiting van stress/spanningen of overprikkeling of onderprikkeling.
De meeste kinderen met autisme hebben moeite met veranderingen. Plotselinge veranderingen kunnen bij hen vaak leiden tot heftige reacties, zoals driftbuien, blokkades en angstgevoelens. Het schakelen van de ene naar de andere taak of situatie vinden zij lastig.
Oorzaken van naar buiten gerichte tenen
Deze gangstoornis komt niet zo vaak voor als in-toeing, maar het treft wel een groot aantal kinderen. Het kan worden veroorzaakt door een aantal verschillende problemen, waaronder het doorbrengen van veel tijd in een bepaalde positie in de baarmoeder, abnormale groei tijdens de vroege kindertijd en ook onderliggende neurologische problemen .
Heb je aflopende tenen, dan houd je van structuur en ben je een stabiel en rustig persoon. Een lange tweede teen betekent dat iemand ambitieus is. Een forse grote teen vertelt dat je een sterk verbaal vermogen hebt. Ruimte tussen tenen betekent vertraging, weloverwogenheid.
Wie lange tenen heeft, is snel beledigd en wie op iemands tenen gaat staan, is daar de veroorzaker van. Wie zijn moedertaal beheerst, kent dat idioom. Lange tenen hebben en op iemands tenen gaan staan zijn dan ook als courante uitdrukkingen opgenomen in het woordenboek.
De ASD-tenenloper wordt beïnvloed door het weigeren van contact met de buitenwereld : zo min mogelijk de grond aanraken, elk contact proberen te vermijden. Dit psychologische gedrag zorgt er vaak voor dat ze op hun tenen lopen zonder specifieke medische reden [7].
Type 9 onderwijs is er voor kinderen met een autismespectrumstoornis die geen verstandelijke beperking hebben en ondanks begeleiding niet in het gewoon onderwijs terecht kunnen.
Een populaire verklaring voor op de tenen lopen is dat het een teken is van tactiele overgevoeligheid , wat veel voorkomt bij ASS. Omdat tactiele input naar de voetzool onaangenaam is, reageert de persoon door zoveel mogelijk contact met het loopoppervlak te vermijden.
Autisten die moeite hebben met het begrijpen van taal in het algemeen hebben ook moeite met het begrijpen van figuratieve taal in het bijzonder. Autisten die geen beperking hebben in het begrijpen van taal, hebben over het algemeen ook geen moeite met het begrijpen van metaforen, vergelijkingen en andere stijlfiguren.
Veel autistische mensen ervaren overgevoeligheid voor fel licht of bepaalde lichtgolflengtes (bijvoorbeeld LED- of TL-verlichting). Bepaalde geluiden, geuren, texturen en smaken kunnen ook overweldigend zijn. Dit kan resulteren in sensorische vermijding – proberen weg te komen van stimuli die de meeste mensen gemakkelijk kunnen negeren.
Mannen met autisme hebben vaker comorbide externaliserende problemen (zoals gedragsproblemen en hyperactiviteit). Vrouwen met autisme hebben vaker comorbide internaliserende problemen (zoals angst en depressie).