Via de ogen krijgen baby's veel indrukken binnen, soms zelfs teveel. Pasgeborenen kijken u daarom vaak kort aan. Wat ze dan zien is al zoveel, dat ze daarna hun ogen afwenden om eerst deze nieuwe indrukken te gaan verwerken. Er zijn baby's die nog helemaal niet iemand aan willen kijken.
Veel baby's kijken in het begin af en toe scheel, soms draait er één oogje weg. Dat noemen we loensen. Dit kan op alle momenten gebeuren, maar vaak gebeurt dat als een baby moe is. Dat baby's in het begin af en toe scheel kijken komt doordat de oogspieren nog in ontwikkeling zijn.
Oogcontact voelt ongemakkelijk
Oogcontact is ongemakkelijk voor sommige kinderen omdat ze niet weten wat ze moeten zeggen of hoe ze moeten reageren als iemand naar ze kijkt . Je merkt misschien dat je kind wegkijkt of om zich heen kijkt in plaats van naar jou of de persoon die tegen hem praat.
In het begin lijkt het erop dat je baby langs je heen lacht zonder je blik te ontmoeten, maar laat je hierdoor niet van de wijs brengen. Door van je weg te kijken, geef je ze wat controle en voorkom je dat ze overweldigd raken . Het is hun manier om het totaalplaatje in zich op te nemen zonder dat ze door jouw ogen worden "gevangen".
Verveling of afleiding: Baby's kunnen aan hun eigen haar trekken als ze zich vervelen of behoefte hebben aan afleiding. Het kan een manier zijn om hun aandacht af te leiden van eventuele ongemakken. Gewoonte: Bij sommige baby's kan het trekken aan het haar een gewoonte worden die ze herhalen zonder specifieke reden.
Leid zijn aandacht af met een liedje of speeltje — uiteindelijk zal hij verveeld raken van het haar-trekken-spel. Wees consequent. Zeg nee elke keer dat hij aan je haar trekt, want gemengde boodschappen zijn verwarrend voor kleintjes. Zeg het nog een keer.
Sommige baby's trekken ook aan hun haar, trekken aan hun oren en houden hun handen op andere manieren bezig als ze borstvoeding of flesvoeding krijgen. Als dit gedrag een gewoonte wordt, kunnen baby's hun acties associëren met het plezier van het vullen van hun buikjes en ze de hele dag herhalen als een manier om zichzelf te troosten .
Autisme is een complexe hersenstoornis die ongeveer 1 op de 88 kinderen treft. Een hoofdsymptoom is verminderde sociale interactie, waaronder een gebrek aan oogcontact .
Hoogbegaafde baby's zijn vaak erg alert
De snelweg van verbindingen stelt ze al vroeg in staat om razendsnel verbanden te leggen en grote denksprongen te maken. Doordat deze baby's alerter zijn op de buitenwereld, kunnen deze kinderen zeer intens reageren op alles wat zij zien.
Op 1 maand leeftijd uiten baby's hun gevoelens met alerte, wijd opengesperde ogen en een ronde mond. De band tussen ouders en hun baby groeit in deze fase. Rond de 2 maanden oud zal uw baby een "sociale" glimlach hebben. Het is een glimlach die met een doel is gemaakt als een manier om anderen te betrekken.
Baby's die oogcontact met hun ouders vermijden , krijgen meestal de diagnose autisme . Dit teken valt onder de categorie 'sociale vaardigheden' van autisme en wordt gezien als een rode vlag.
Je baby wordt blij om je weer te zien
Je kleine kan dan op en neer stuiteren, wiebelen of een grote lach hebben. Dit zijn allemaal tekenen dat je baby veel je houdt en je graag wilt zien. Het laat zien dat je baby erg gehecht is aan je.
Een groep Nederlandse artsen adviseert om baby's helemaal weg te houden van beeldschermen. De tijd die ze aan een beeldscherm besteden, gaat ten koste van iets anders. Vooral de taalontwikkeling kan hieronder lijden. Je baby kan door een beeldscherm overprikkeld raken.
Het beeld klopt niet voor een jong kind
Jonge kinderen ervaren zichzelf van binnenuit, een baby weet niet dat hij zichzelf in de spiegel ziet. Dat is bij oudere kinderen en volwassenen anders maar een baby heeft echt nog geen idee en beleeft zichzelf en de omgeving als één.
Een baby die in de wakkere tijd teveel indrukken (prikkels) heeft opgedaan, heeft vaak ook wat meer moeite om in slaap te vallen. Een overprikkelde baby wordt, soms al huilend, steeds drukker in zijn bewegingen en draait zijn hoofdje weg van licht, speelgoed en/of mensen.
Ons kindje begint in ons gezicht te grijpen wanneer hij de kans krijgt. Wanneer hij een wang, neus, kin noem maar op vast heeft, begint hij heel hard te knijpen. Hij doet dit als hij blij is maar ook bij frustratie.
Wanneer uw baby u nog helemaal niet wil aankijken, heeft het al genoeg aan het verwerken van indrukken die het opdoet met oppakken, voeden en knuffelen. Vervolgens komt dan het moment dat uw baby u toch wil aankijken, al is het maar eventjes. Deze momenten komen steeds vaker; het worden 'ogenspelletjes'.
Tekenen van hoogbegaafdheid bij kinderen zijn onder meer:
het vermogen om complexe informatie snel te leren en te verwerken . de behoefte om onderwerpen verrassend diepgaand te onderzoeken. een onverzadigbare nieuwsgierigheid, zoals blijkt uit eindeloze vragen en onderzoeken. het vermogen om materiaal te begrijpen dat meerdere leerjaren boven hun leeftijdsgenoten ligt.
Beweging is goed voor de ontwikkeling van je baby, dus speels zwiepen met armen en benen is niets om je zorgen over te maken. De baby beweegt veel met armen en benen om te ontdekken wat er allemaal mogelijk is met het lichaam. Beweging is niets om je druk over te maken.
Het is normaal om af en toe oogcontact te vermijden, vooral in de eerste paar maanden van het leven van je baby. Baby's leren en verwerken hun wereld voortdurend via hun zintuigen. Soms betekent dat dat ze even wegkijken om zich op iets anders te concentreren .
Ze vinden het bijvoorbeeld moeilijk om oogcontact, gezichtsuitdrukkingen en gebaren te interpreteren. Ook het kunnen inleven in anderen is erg lastig. Daarnaast is vaak sprake van specifieke interesses en repetitieve bewegingen. Baby's met autisme spelen bijvoorbeeld vooral met één speeltje of doen steeds hetzelfde.
Weinig of geen oogcontact maken . Moeite met het volgen van objecten met hun ogen. Hun naam horen, produceert geen reactie. Beperkte of geen reactie op harde geluiden, of hun hoofd niet draaien om geluiden te lokaliseren.
Uw baby vertoont een reflex .
Het duurt een paar maanden voordat baby's de vreemde reflexen waarmee ze geboren worden, ontgroeien. Als je baby je tijdens elke borstvoedingssessie slaat, is dat gedrag misschien gewoon onderdeel van normaal babygedrag!
Houd je baby na het voeden minimaal twintig minuten rechtop. Laat je baby vaker kleine porties eten of drinken. Als je je baby flesvoeding geeft, kun je hem tijdens een voeding iedere drie minuten laten boeren.
De nekspieren van pasgeboren baby's moeten zich nog ontwikkelen. Als je baby net geboren is, kan hij zijn hoofd nog niet zelfstandig optillen. Daarom is het belangrijk om het hoofd van je baby in het begin goed te ondersteunen. Daarna kan je baby zijn hoofd even optillen.