Met een gemiddelde woonoppervlakte van 65 vierkante meter en 3 kamers scoort Amsterdam het laagst op het gebied van ruimte. Ook is de kans het kleinst dat je een woning met tuin (17 procent) of een garage (6 procent) vindt.
In Roemenië, maar ook in Slowakije, Hongarije, Litouwen en Polen zijn er heel weinig mensen die een huis huren. Verder is Nederland een van de meest stabiele landen in de zin dat er gemiddeld genomen weinig betalingsproblemen zijn met zowel energiecontracten als hypotheken.
Amsterdam is met een tekort van 73.400 woningen de regio waar het meeste behoefte is aan meer huizen. De cijfers staan in de jaarlijkse prognose die onderzoeksbureau ABF Research vaststelt in opdracht van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening en die vrijdag naar de Tweede Kamer wordt gestuurd.
In de gemeente Pekela was de gemiddelde transactieprijs voor een bestaande koopwoning vorig jaar het laagst van heel Nederland, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) en het Kadaster. In Pekela werd in 2023 gemiddeld 215.800 euro betaald voor een huis.
In Nijmegen is een tekort van meer dan achtduizend woningen. Daarnaast is er een tekort van tweeduizend studentenkamers. Nijmegen heeft daarmee na Amsterdam en Utrecht het grootste tekort aan woningen in Nederland.
Als we naar verschillen tussen provincies kijken, zijn Groningen en Limburg het goedkoopst wat betreft huizenprijzen. Je kunt vooral je slag slaan in het Groningse Pekela; daar betaal je voor een koophuis gemiddeld 'slechts' 215.800 euro. Kerkrade en Heerlen in Limburg zitten daar net iets boven.
De goedkoopste stad om in Nederland te wonen is Heerlen , met een kosten van levensonderhoud van ongeveer € 1.284 per maand. Andere betaalbare steden zijn Lelystad (€ 1.381/maand) en Enschede (€ 1.499/maand).
Dit is de Diepenbrockbuurt in Oud-Zuid, het allerduurste stukje Nederland. Hier kost een woning gemiddeld 2.670.000 euro, berekende vastgoedexpert Calcasa in mei. De Diepenbrockbuurt wint het dit jaar voor het eerst van de duurste buurten in Huizen, Wassenaar en Bloemendaal.
Er zijn in 2024 circa 451 duizend woningvragers en 50 duizend beschikbare woningen, waarmee het statistische woningtekort uitkomt op 401 duizend woningen. Dat is een tekort van 4,9% ten opzichte van de totale voorraad.
Nederlands woningtekort loopt op tot ruim 400.000 doordat bevolkingsgroei groter is dan bouw. Nederland heeft momenteel een woningtekort van circa 401.000 woningen, vergeleken met 390.000 in 2023 , aldus onderzoeksbureau ABF. Het aantal huishoudens groeit sneller dan er nieuwe woningen worden gebouwd.
Op 1 januari 2023 stonden er 14.500 woningen administratief leeg in Den Haag, 5,4 procent van de totale woningvoorraad. Zowel het aandeel kortdurend, middellang als langdurig leegstaande woningen is afgenomen. Dat is ook terug te zien in het aantal wijken met een hoge leegstand dat na 2021 behoorlijk is teruggelopen.
De oorzaken van het woningtekort zijn divers. Een belangrijke factor is de bevolkingsgroei, die de vraag naar woningen doet stijgen. Daarnaast spelen urbanisatie en de trek naar stedelijke gebieden een rol, waardoor de druk op de woningmarkt in bepaalde regio's toeneemt.
Dat zit zo: iedere woning of kamer krijgt punten voor kwaliteit. Bijvoorbeeld voor het aantal vierkante meters, het energielabel, de WOZ-waarde, welke voorzieningen er in de keuken aanwezig zijn en of er een tuin of balkon is. Het aantal punten – de kwaliteit van een woning dus – bepaalt de maximale huurprijs.
In 2021 steeg het woningtekort in Nederland tot 279.000. Dat zal naar verwachting verder oplopen tot 317.000 woningen in 2024 (bron: Nationale Woon- en Bouwagenda). Er zijn verschillende redenen voor dit tekort aan woningen: Bevolkingsgroei: er komen steeds meer mensen die een woning nodig hebben.
Goedkoopste gemeenten
De goedkoopste gemeente van Nederland was afgelopen jaar de Groningse gemeente Pekela. Daar werden bestaande huizen verkocht tegen een gemiddelde koopsom van 215.800 euro. De gemiddelde koopsom in Pekela is ruim vijf keer zo laag als de duurste gemeente Bloemendaal.
Uit onderzoek blijkt dat je op de Waddeneilanden verreweg het veiligst kunt wonen. Ook in Rozendaal of Montfoort is de kans vrijwel nihil dat je woont in de buurt van een mogelijk gevaarlijke plek. Plaatsen waar je wat dat betreft een veel groter risico loopt zijn Beesel, Rhenen en Vught.
Onderzoek van een grote Nederlandse nieuwszender heeft aangetoond dat er zeker nog wel een aantal gemeenten zijn waar je een betaalbare woning kunt vinden. Deze lijst wordt aangevoerd door het Groningse Pekela, maar ook in Heerlen, Almelo, Veendam en Den Helder zijn woningen nog betaalbaar.
De goedkoopste regio's zijn te vinden in Groningen-Oost, Noord en Centraal en Parkstad Limburg. In deze regio's betalen kopers gemiddeld minder dan € 200.000.
Uit de kwaliteitsindex blijkt dat Gelderland in het algemeen de beste provincie is om in te wonen, op de voet gevolgd door Utrecht.
Rustige dorpen/ woonplaatsen
Volgens onderzoek van FBTO, naar de rustigste gemeenten van Nederland, mag het Friese Tytsjerksteradiel (op de foto) zichzelf met een 8,8 de rustigste gemeente van Nederland noemen. Met een 8,7 volgen het Overijsselse Dalfsen en Dinkelland.
Nederland telt mooie vrouwen ten overvloede. Maar in één specifieke provincie wonen toch wel de allerknapste. En dat is: Utrecht. Dit blijkt tenminste uit onderzoek van marketingbureau Synovate en Holland Casino.
De Atlas voor gemeenten deelt vandaag de jaarlijkse lijst met gelukkigste woonplaatsen in Nederland. Waar zit je goed? Het gelukkigst zijn de inwoners van Ede, gevolgd door mensen in Alphen aan den Rijn en Amstelveen. Het minst scoort Rotterdam… Bijna een op de vijf Rotterdammers is niet gelukkig.