De adviesleeftijd om te starten met zwemles voor het A-diploma is viereneenhalf tot vijf jaar. Er zijn ouders die liever eerder willen starten met zwemles, namelijk als hun kind vier of zelfs drie jaar is. De eisen die aan het A-diploma zijn gesteld, zijn te moeilijk voor een kind van drie jaar om te halen.
Gemiddeld doen kinderen 51 klokuren over diploma A, 16 uur over diploma B en 17 uur over diploma C. Wat opvalt is dat de verschillen tussen zwemlesaanbieders groot zijn. De variatie van diploma A bij de middelste 80 procent loopt bij de zwemlesaanbieders gemiddeld van 34 tot 65 klokuren.
De meeste kinderen doen zo'n 48-50 klokuren over het halen van zwemdiploma A. Vaak duurt zwemles geen klokuur, maar bijvoorbeeld drie kwartier. Omgerekend in zwemlessen van drie kwartier zijn dat ruim 75 lessen. Wanneer je kind een keer per week naar zwemles gaat, betekent dat dus dat je zo'n anderhalf jaar bezig bent.
De KNZB adviseert dat kinderen vanaf 4 of 5-jarige leeftijd beginnen met de SuperSpetters zwemles. De KNZB ziet dat kinderen in deze leeftijdsfase beschikken over de grove motorische vaardigheden die nodig zijn voor het beheersen van de eerste zwemtechnieken.
Onderzoek heeft zelfs aangetoond dat zwemmen in de eerste levensjaren de fysieke, cognitieve en taalvaardigheden van drie- tot vijfjarigen ten goede kan komen .
Nee, in de wet staat niet dat kinderen vanaf een bepaalde leeftijd op zwemles moeten. Sterker nog, zwemles is niet verplicht. Wel worden alle ouders met kinderen in Nederland aangespoord om wel op een gegeven moment met zwemles te starten.
Jonge kinderen van 2-3 jaar die privélessen krijgen van 30 minuten per week, kunnen over het algemeen binnen 12 maanden zelfverzekerd zwemmen. Van kinderen van 3 jaar en ouder die privélessen krijgen van 30 minuten per week, kan worden verwacht dat ze in ongeveer 6 maanden of ongeveer 20-30 uur kunnen zwemmen.
Als vuistregel kun je aanhouden dat een gemiddeld kind (die 1x per week zwemt) iets meer dan een jaar doet over het behalen van zijn zwemdiploma A. Hierbij wordt er dan vanuit gegaan dat er in vakanties geen zwemlessen worden gegeven en ongeveer 45 tot 60 minuten zwemles heeft per keer.
Een zwembadfonds moet zwembaden met financiële problemen ondersteunen. Schoolzwemmen was tot 1985 verplicht. Sindsdien gaan scholen en gemeenten zelf over de organisatie en financiering, wat in veel gevallen heeft geleid tot de afschaffing ervan. Dat ging ook ten koste van de publieke zwembaden.
Een leerlingvolgsysteem helpt om die afweging goed te maken. Maar een Examinator Nationale Zwemdiploma's bepaalt uiteindelijk of je kind zijn diploma krijgt. Het is in principe dus mogelijk dat je kind zakt bij het diplomazwemmen.
Waarom duurt een zwemles zo lang? Als je kind start met zwemles, heeft het nog helemaal geen ervaring met de zwemtechnieken.Voor het diploma A moet alles nieuw worden aangeleerd.Dit kost simpelweg veel tijd.
Alleen diploma A is volgens experts tegenwoordig niet voldoende voor kinderen om zich te kunnen redden in moderne zwembaden. Je moet het A-diploma zien als de eerste stap naar het volledige ABC-diploma. Bij A is de basis gelegd van alle zwemslagen, maar deze moeten nog verder geconditioneerd worden.
Je kind zelf leren zwemmen, oftewel zelf zwemles geven, kan jullie beide vele voordelen opleveren. Zo kunnen kinderen die veel met hun ouders gaan zwemmen, vaak beter meekomen met de zwemlessen. Deze kinderen hebben minder angst voor het water en zullen in de meeste gevallen eerder hun zwemdiploma behalen.
Gemiddeld liggen de kosten voor een zwemles tussen de €10,- en €20,- per les. Omdat kinderen doorgaans tussen de 40 en 60 lessen nodig hebben om hun A-diploma te behalen, kunnen de totale kosten variëren van €400,- tot €1200,-.
Uw kind doet mee aan de opleiding voor het zwem-ABC. Voor het A-diploma houdt dat in dat uw kind twee maal per week 30 of 40 minuten zwemt.
Dit geldt ook voor de schoenen. Plastic-, leren-, katoenen- en sportschoenen zijn toegestaan. Pantoffels en schoenen zonder echte zool, zoals slippers en surfschoentjes, zijn niet toegestaan.
Bij het afzwemmen is alleen een lange broek met rits en knoop toegestaan, dus geen legging. Plastic-, leren- of sportschoenen zijn toegestaan, crocs en surfschoenen niet.
Vanaf zijn 5de verjaardag, is het waterveilige kind klaar om te leren zwemmen in een officiële zwemslag. Anders dan vroeger, maar gebaseerd op wetenschappelijk onderzoek, starten we met rugslag als basis. Daarna volgen crawl (5 à 6 jaar) en schoolslag (6 à 7 jaar).
Het is een feit dat de overgrote meerderheid van de 3-jarigen niet zelfstandig een aanzienlijke afstand kan zwemmen zonder gebruik te maken van zwembandjes of de hulp van een volwassene .
Zwemmen is een makkelijkere vaardigheid om te leren voor mensen die in contact komen met water, waardoor het moeilijker is voor mensen die niet in contact komen met water om het onder de knie te krijgen . Angst voor water is een van de belangrijkste redenen waarom veel mensen niet leren zwemmen, maar het is geen moeilijke vaardigheid om te leren.
De adviesleeftijd om te starten met zwemles voor het Zwem-ABC voor het A-diploma is 4 jaar. Dit is niet zonder reden. Kinderen vanaf 4 jaar worden zich steeds meer bewust van hun lichaam. Ze zullen dan steeds beter gaan begrijpen waar de juf of meester het over heeft wanneer er een oefening of zwemslag wordt uitgelegd.
Door bezuinigingen dreigt in steeds meer gemeenten het doek te vallen voor het schoolzwemmen. De verantwoordelijkheid voor de zwemles komt zo op het bordje van de ouders te liggen. Zo besloot de gemeenteraad van Zaanstad vanaf januari 2012 de subsidieregeling te schrappen waarvan 55 scholen gebruikmaken.
Afhankelijk van de leeftijd van de kinderen adviseren wij de volgende aantallen begeleiders: Leerlingen groep 1 & 2: 1 begeleider per 5 á 6 kinderen. Leerlingen groep 3 & 4: 1 begeleider per 10 kinderen. Leerlingen groep 5 & 6: 1 begeleider per 15 tot 20 kinderen.