Verspreiding. Kinderarbeid komt met name voor in Afrika, Azië en Latijns-Amerika. Kinderen worden niet alleen in de landbouw en familiebedrijven ingezet, maar ook als goedkope arbeidskrachten in fabrieken en weverijen.
Lage lonen en lange werktijden blijken een belangrijke rol te spelen bij de beslissing van ouders om hun kinderen van school te halen en uit werken te sturen. Veel internationale kledingmerken, waaronder H&M, C&A, Esprit, Marks & Spencer, GAP, VF Corporation en Kmart Australia, dragen bij aan deze situatie.
BBC: 'Kinderarbeid in Turkije bij productie voor merken Zara, M+S en Mango' Syrische kinderen worden uitgebuit in Turkse klerenfabrieken. De BBC heeft hiervan beelden getoond met minderjarige vluchtelingen die werken aan producten voor populaire merken als Zara, Mango en Marks + Spencer.
Bij kinderarbeid gaat het om werk dat kinderen berooft van hun rechten en een gevaar is voor hun gezondheid, veiligheid, sociale en morele ontwikkeling. Bijvoorbeeld werk dat ondergronds is, op verraderlijke hoogtes of met gevaarlijke machines.
Armoede is de belangrijkste oorzaak van kinderarbeid. Als gezinnen niet kunnen rondkomen is de stap naar het inzetten van kinderen voor meer inkomen een stuk kleiner. De cijfers lijken positief. Wereldwijd gaat 90% van de kinderen in de basisschoolleeftijd naar school.
Hoe gaat HEMA kinderarbeid tegen? HEMA is gecommitteerd om kinderarbeid tegen te gaan. HEMA verplicht alle leveranciers om te handelen in overeenstemming met onze gedragscode, die kinderarbeid verbiedt.
Onze voorwaarden zijn duidelijk: geen kinderarbeid, veilige werkplekken, normale werkweken en eerlijke lonen. We bezoeken onze leveranciers regelmatig.
Is er in de fabrieken die Primark-producten maken sprake van kinderarbeid? Kinderarbeid wordt absoluut niet getolereerd in de gehele toeleveringsketen van Primark; dit is onaanvaardbaar.
Ultra-fast fashion: modeplatform Shein meldt 2 gevallen van kinderen jonger dan 16 die werkten bij toeleverancier. Er is sprake geweest van kinderarbeid bij toeleveranciers van het ultra-fast fashionplatform Shein. Shein krijgt al langer kritiek van mensenrechtenorganisaties vanwege de werkomstandigheden in fabrieken.
C&A haalt de productie van zijn jeans deels terug uit de lagelonenlanden. Het van oorsprong Nederlandse kledingconcern neemt daarvoor in Mönchengladbach (Duitsland) een nieuwe textielfabriek in gebruik.
12 uur rust per dag, niet werken tussen 21.00 uur en 7.00 uur; maximaal 8 uur werken per dag; maximaal 40 uur werken per week; maximaal 6 vakantieweken per jaar werken, waarvan maximaal 4 vakantieweken aaneengesloten.
Honderdduizenden Oeigoeren zitten vast in 'heropvoedingskampen' en komen terecht op katoenplantages en -spinnerijen. En deze dwangarbeid wordt ingezet voor grote merken als Adidas, Tommy Hilfiger en Zara, en zelfs Patagonia.
H&M is al vaker in verband gebracht met kinderarbeid. Het bedrijf zegt er alles aan te doen om praktijken van kinderarbeid tegen te gaan. Er zijn echter delen van het productieproces waar de multinational weinig controle over zegt te hebben. Een voorbeeld daarvan is de herkomst van katoen.
Basis kledingstukken kun je altijd verkopen, want iedereen heeft ze op een gegeven moment wel nodig. 'Zeeman kan een vaste lage prijs hanteren omdat we elk T-shirt verkopen en dus niet met voorraad blijven zitten. In tegenstelling tot modemerken die fashion verkopen.
eco kreeg Zara een A+ in het 2018 Ethical Fashion Report. Daarin worden bedrijven gescoord op criteria als betaling van een leefbaar loon, transparantie en pro-werknemer initiatieven.
Er is helemaal geen sprake van een Israël-boycot door de winkelketen. De reden voor de blacklisting van de HEMA is een heel andere: het bedrijf wordt gestraft omdat het geen producten wenst af te nemen uit de kolonies (de 'nederzettingen') die Israël illegaal heeft gesticht in bezet Palestijns gebied.
Niet direct terug te vinden op de website, maar zeker niet minder belangrijk. Toch is duurzaamheid voor The Sting een belangrijk thema. Het gaat dan om onderwerpen als: geen kinderarbeid, tegen discriminatie, tegen dierenleed, het gebruik van duurzame materialen.
Hieronder enkele voorbeelden van landen waar kinderarbeid nog voor komt: • India: India is het land met de meeste kindarbeiders. Daar werken zo'n 4,5 miljoen kinderen tussen de 5 en 14 jaar. Ze werken vooral in steengroeven en in de kledingindustrie.
Om kinderarbeid helemaal te stoppen zouden overheden, lokale gemeenschappen, organisaties en werkgevers moeten samenwerken en wetten moeten aangepast worden. De kinderen moeten uit de fabrieken worden gehaald en naar school gestuurd worden. Ook hun ouders moeten geholpen worden.
De ILO spreekt van kinderarbeid wanneer kinderen onder de 12 jaar werken, wanneer kinderen tussen de 12 en 14 jaar zwaar werk moeten doen en wanneer kinderen onder de 18 jaar gevaarlijk werk moeten doen. Gevaarlijk werk is al het werk wat mogelijk de gezondheid en veiligheid van kinderen beschadigd (ILO, 2017b).