Ooit waren er veel verschillende mensachtigen, zoals de Homo erectus, de Homo naledi en de Homo neanderthalensis.Nu is de moderne mens, de Homo sapiens, de enige nog levende mensensoort. Onze oervoorvader van al het leven op aarde was een eencellige en wordt LUCA genoemd.
Er is slechts één nog levende ondersoort en dat is Homo sapiens sapiens. Vergeleken met veel andere diersoorten beslaat de bestaansgeschiedenis van de mens een relatief korte periode. De moderne mens kwam als cro-magnonmens circa 50.000 tot 40.000 jaar geleden naar Europa, maar bestond in Afrika al langer.
Ondanks de geleidelijke verspreiding van mensen over de aardbol en het ontstaan van verschillende groepen, is de onderverdeling van de menselijke soort in drie 'hoofdrassen' – Kaukasisch, Mongoloïde en Negroïde – met ook een verdere onderverdeling nu heel omstreden.
“De mens, Homo sapiens, is een tweevoetige primatensoort uit de familie van mensachtigen”, zo staat te lezen op wikipedia. De mens is net als alle apen en halfapen een primaat. Enkele kenmerken van primaten zijn naar voren gerichte ogen, opponeerbare duimen en platte nagels.
Oorspronkelijk komt de mens uit Afrika. Deze evolutie begon zo'n 10 miljoen jaar geleden, wanneer sommige mensapen op twee benen gaan lopen. Deze soort ontwikkelt zich door en verspreidt zich uiteindelijk over de aarde als de Homo sapiens.
Oudste DNA ooit van moderne mens helpt vermenging met neanderthalers te dateren. Sinds vijftien jaar weten we dat alle niet-Afrikaanse mensen op de wereld een beetje neanderthaler-DNA met zich meedragen, zo'n 1 tot 2 procent.
Dit model onderscheidt persoonlijkheden in zestien verschillende typen , elk vertegenwoordigd door een vierlettercode die staat voor een combinatie van voorkeuren binnen vier dichotomieën: Introversie (I) versus Extraversie (E), Waarnemen (S) versus Intuïtie (N), Denken (T) versus Voelen (F), en Oordelen (J) versus Waarnemen (P).
Sociaal of biologisch ras? Een oude indeling van de mensheid in vijf hoofd rassen: naast Kaukasisch, Mongoloïde en Negroïde, ook Polynesisch en Indiaans. een mensenras meer een sociaal vooroordeel dan een biologische realiteit. Vanuit objectief weten- schappelijk oogpunt kun je er immers allerlei gaten in schieten.
Naast onze soort zijn er in de galerij nog acht andere soorten mensen te zien: Homo habilis, Homo rudolfensis, Homo erectus, Homo antecessor, Homo heidelbergensis, Homo floresiensis (bijgenaamd 'de hobbit'), Homo neanderthalensis (de Neanderthalers) en de onlangs ontdekte Homo naledi.
De allereerste mensen waren waarschijnlijk wit, maar na verloop van tijd ontwikkelden mensen in verschillende delen van de wereld verschillende huidskleuren. In gebieden waar veel zonlicht is, zoals in Afrika, ontwikkelden mensen een donkere huidskleur om zichzelf te beschermen tegen de zon.
Tegenwoordig wordt soms geopteerd om te spreken over de ondersoort Homo sapiens sapiens als het over de mens gaat. Dit laat duidelijker het onderscheid zien met de (mogelijke) ondersoorten Homo sapiens diluvialis (cro-magnonmens) en Homo sapiens idaltu, beide uitgestorven.
Momenteel leeft er één menssoort op aarde: de homo sapiens, zoals onze officiële naam luidt. Maar nog niet zo heel lang geleden waren er meerdere, nauw aan elkaar verwante menssoorten. Ten minste zes, zeggen Italiaanse onderzoekers.
Dus waarom ras geen biologisch gegeven is? Omdat het niet mogelijk is om op basis van biologische gegevens een eenduidig onderscheid te maken tussen verschillende groepen mensen, zelfs niet door te kijken naar het DNA.
Het is ook pas sinds 30.000 jaar dat er maar één soort mensachtige op aarde is: wij, Homo sapiens. De oudste, ons bekende mensachtige, de Homo habilis, ontwikkelde zich zo'n 2,5 miljoen jaar geleden en dankt zijn naam ('handige mens') aan de werktuigen die hij gebruikte.
Extraversie is gezelligheid, vriendelijkheid is vriendelijkheid, openheid is creativiteit en intrige, nauwgezetheid is bedachtzaamheid en neuroticisme gaat vaak gepaard met verdriet of emotionele instabiliteit.
Onze voorouders zijn allemaal uitgestorven. Ooit waren er veel verschillende mensachtigen, zoals de Homo erectus, de Homo naledi en de Homo neanderthalensis. Nu is de moderne mens, de Homo sapiens, de enige nog levende mensensoort.
De vier belangrijkste categorieën van personages worden beschouwd als Sanguinisch, flegmatisch, cholerisch en melancholisch. Over het algemeen kunnen we, als we het over al deze personages hebben, sanguinische personages beschrijven voor mensen die altijd hoopvol zijn en vol vertrouwen over wat er in de toekomst zou kunnen gebeuren.
Het is wereldwijd één van de bekendste en betrouwbaarste modellen op het gebied van persoonlijkheid en gedrag. In 1921 publiceerde Jung het boek 'Psychologische Typen', waarin mensen in 16 persoonlijkheidstypen werden ingedeeld.
De Myers-Briggs persoonlijkheidstest verdeelt de 16 persoonlijkheidstypen in twee groepen: introverten en extraverten . De introverten kunnen worden gecategoriseerd als ISTJ, ISTP, ISFJ, ISFP, INTJ, INTP, INFJ en INFP. De extraverten kunnen worden gecategoriseerd als: ESTJ, ESTP, ESFJ, ESFP, ENTJ, ENTP, ENFJ en ENFP.
ENTP-A / ENTP-T
Slimme en nieuwsgierige denkers, die een intellectuele uitdaging niet kunnen weerstaan.
De evolutie van de mens is het biologische proces waardoor de moderne mens is ontstaan uit eerder levende primaten, en is onderwerp van studie van meerdere wetenschappelijke disciplines.
Zo'n 40.000 jaar geleden verdween Homo neanderthalensis, oftewel de neanderthaler. De precieze reden is onduidelijk, maar theorieën lopen uiteen van geringe voortplantingsdrift tot vulkaanuitbarstingen en van het uitsterven van voedzame diersoorten tot de onvoldoende aanpassing aan klimaatveranderingen.
Neanderthalers waren ontzettend slim. Het feit dat ze van een steen en een mineraal iets totaal anders weten te maken – vuur – toont veel begrip van het materiaal. Het verstoppen van pyriet laat ook zien dat de neanderthalers vooruit konden plannen, een cognitief hoge eigenschap.