De beroemdste vrouw die is overleden aan de gevolgen van straling is de natuurkundige en Nobelprijswinnaar Marie Curie. RoSa vzw +1
Twee keer ontving ze een Nobelprijs, de eerste keer samen met haar echtgenoot natuurkundige Pierre Curie. Haar werk betekende uiteindelijk ook haar dood, want ze overleed aan de gevolgen van leukemie, veroorzaakt door straling.
Samen met haar echtgenoot ontdekte ze twee chemische elementen, die ze de naam polonium (van Polen) en radium heeft gegeven. Ook legde ze uit dat hun straling de oorzaak is van het verval van de atoomkernen. Voor deze ontdekking ontving het echtpaar Curie (samen met Becquerel) in 1903 de Nobelprijs voor de Natuurkunde.
Maria Salomea (Marie) Skłodowska-Curie (Warschau, 7 november 1867 – Passy, 4 juli 1934) was een Pools-Frans scheikundige en natuurkundige. Zij was een pionier op het gebied van de radioactiviteit, ontving twee Nobelprijzen en ontdekte de elementen polonium en radium.
Met haar man Pierre (1859-1906) en Henri Becquerel (1852-1908) had Marie Curie in 1903 de Nobelprijs voor de Natuurkunde ontvangen voor hun onderzoek naar stralingsverschijnselen die waren ontdekt door Becquerel. Curie was daarmee de eerste vrouw aan wie de Nobelprijs werd toegekend.
Een aantal van haar boeken en documenten zijn nog steeds zo radioactief dat ze in loden kisten worden bewaard. Zo is bijvoorbeeld het notitieboek van Marie Curie uit 1899-1902, met aantekeningen over experimenten met radioactieve stoffen, nog steeds radioactief en zal dat de komende 1500 jaar ook blijven .
Einstein beschouwde Curie als " een pretentieloos eerlijk persoon" met een "sprankelende intelligentie". Toen hij het nieuws over het schandaal vernam, was hij woedend over de smakeloosheid en wreedheid van de pers – de tabloids hadden een privésituatie van alle menselijkheid en nuance ontdaan en opzettelijk in de openbaarheid gebracht...
'Radium,' zei ze. 'Radium?' 'Dat waren haar laatste woorden. ' Was het gedaan met radium of met mesothorium?'
Op 4 juli 1934 overleed Marie Curie op 66-jarige leeftijd in het Sancellemoz Sanatorium in Passy, Frankrijk. De doodsoorzaak werd vastgesteld als aplastische pernicieuze anemie, een aandoening die ze had ontwikkeld na jarenlange blootstelling aan straling tijdens haar werk. Ze liet twee dochters na, Irene (geboren in 1898) en Eve (geboren in 1904).
Wilhelm Conrad Röntgen kreeg in 1901 de eerste Nobelprijs in de Natuurkunde. Hij had de röntgenstralen ontdekt en onderzocht. Al in 1895 maakte Röntgen gebruik van dit effect door op een 'cassette' een röntgenfoto van een hand te maken, waarop het skelet duidelijk zichtbaar was.
Marie en Pierre waren het eerste echtpaar dat de Nobelprijs won en legden daarmee de basis voor de familietraditie van vijf Nobelprijzen van de Curie-dynastie . In 1906 was zij de eerste vrouw die hoogleraar werd aan de Universiteit van Parijs. Ze werd geboren in Warschau, in wat toen het Koninkrijk Polen was, onderdeel van het Russische Rijk.
Marie stortte zich in de jaren die volgden dan ook volledig op haar onderzoek naar radioactiviteit. Dat leidde uiteindelijk tot de ontdekking van twee radioactieve elementen - polonium en radium - en het winnen van een tweede Nobelprijs (die voor scheikunde), in 1911.
Als gevolg daarvan leed ze aan verschillende chronische ziekten, waaronder bijna-blindheid door staar . Uiteindelijk overleed ze aan aplastische anemie (vermoedelijk het gevolg van blootstelling aan straling). Madame Curie's formidabele intellect werd alleen geëvenaard door haar onvermoeibare inzet en dienstbaarheid aan de mensheid.
Einstein was diep onder de indruk van Curie, niet alleen van haar intellect, maar ook van haar ernst en integriteit. Hij zag in haar geen spoor van de ijdelheid die vaak met roem gepaard gaat. Later zou hij zeggen dat zij "van alle beroemde mensen de enige was die niet door roem was gecorrumpeerd." (Tijdens de eerste Solvay-conferentie in 1911.)
Radium is een radioactieve stof (symbool Ra), eind 19de eeuw ontdekt door Pierre en Marie Curie. Radium werd in die tijd gepromoot en verkocht als onschadelijk. Het werd verwerkt in allerlei schoonheidsproducten, crèmes en poedertjes voor een “stralende gloed”.
Aanvankelijk leek de kist van Marie Curie van hout te zijn, maar bij het openen bleek deze bekleed te zijn met 2,5 millimeter lood . Later onderzoek van Curie's lichaam wees uit dat ze opmerkelijk goed bewaard was gebleven en dat er slechts kleine hoeveelheden alfa- en bèta-verontreiniging werden aangetroffen.
De vooraanstaande wetenschappelijke traditie van de familie Curie leeft voort . Hélène Langevin-Joliot, de dochter van Irène en Frédéric Joliot-Curie, is een gerespecteerd kernfysicus in Frankrijk. Hélènes echtgenoot, Michael Langevin, is eveneens kernfysicus en hun zoon is astrofysicus.
Maria Salomea (Marie) Skłodowska-Curie (Warschau, 7 november 1867 – Passy, 4 juli 1934) was een Pools-Frans scheikundige en natuurkundige.
Curie was de eerste vrouw ooit die de Nobelprijs won, en de eerste persoon die zelfs twee Nobelprijzen in de wacht sleepte. Ze is nog altijd de enige die twee Nobelprijzen in twee verschillende wetenschapsgebieden won: voor natuurkunde in 1903 en voor chemie in 1911.
Marie werd geboren op 7 november 1867 in Polen in Warschau. Ze was de dochter van Władysław Skłodowski en Bronisława Boguska. Ze had 5 oudere broers en zussen. In 1878 overleed één van haar zussen, Zofia, aan de Vlektyfus.
Marie Skłodowska Curie was verlegen en hield van de natuur. Ze stond bekend om haar harde werk, soms vergat ze zelfs te eten. En ze was praktisch ingesteld; op haar trouwdag droeg ze een donkerblauwe jurk, die ze nog vele jaren zou blijven dragen tijdens haar werk in het laboratorium. "Ik heb geen andere jurk dan degene die ik elke dag draag."
Curie en Einstein bleven goede vrienden tot haar dood in 1934. Hun ontmoeting op de wetenschappelijke conferentie in Brussel in 1911 was wellicht het begin van die vriendschap, maar waarschijnlijk heeft Einsteins steunbetuiging te midden van het schandaal rond haar affaire met Langevin de vriendschap definitief bezegeld.
Einsteins beste vriend, Michele Besso . Michele Besso met zijn bruid Anna, 1898. Einstein testte zijn radicale nieuwe ideeën uit in discussies met zijn bescheiden vriend, een "buitengewoon scherpzinnige geest".
Antwoord: Galileo Galilei was de favoriete wetenschapper van Albert Einstein.