In de zomerzon zijn de Waddeneilanden groot favoriet, maar ook in de winter zijn de vijf eilanden Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog de oversteek waard. En wist je dat de Wadden de meeste zonuren van Nederland hebben? Ook in de winter!
Juist in de winter is het op het kleinste Waddeneiland Schiermonnikoog heerlijk onthaasten: wandelen langs een verlaten strand, fietsen door de winterse, misschien wel besneeuwde duinen en 's avonds knus dineren bij kaarslicht. Zo zegt RJ op Zoover: 'Op Schiermonnikoog ben je weg van de wereld!
Ieder eiland heeft zijn charmes, niet een eiland is het beste. - Voor natuurliefhebbers zijn Schiermonnikoog en Vlieland de mooiste Waddeneilanden. Wist je dat beiden autovrije eilanden zijn? - Wil je fietsen of wandelen, dan is Terschelling ook een prachtige bestemming.
Vooral in de winter is het er heerlijk stil en is het dus de ideale plek om even helemaal te ontspannen. Trek je warme jas en stevige wandelschoenen aan en struin op het eiland over eindeloos uitgestrekte stranden, golvende duinlandschappen én door naald- en loofbossen. Bewonder de vele vogelsoorten.
Op Schiermonnikoog zijn genoeg leuke wandelingen te maken. Wandelingen door de duinen, het bos of over het strand en voor de echte die-hards zou je het hele eiland rond kunnen. Hoewel we genoeg grijze dagen hebben in de winter, zijn af en toe de wolkenluchten echt prachtig.
De winter op Ameland heeft iets magisch.Terwijl het eiland zich in stilte hult, biedt het precies wat je nodig hebt om even te ontsnappen aan de drukte van alledag. Denk aan uitwaaien op verlaten stranden, knusse avonden bij het haardvuur, en sfeervolle dorpjes die klaarstaan om ontdekt te worden.
Met de veerboot brengen wij u in ongeveer 45 minuten naar het autoluwe Schiermonnikoog en in ongeveer 50 minuten naar Ameland.
Het Waddeneiland Vlieland wordt ook wel het Ibiza van Nederland genoemd. Dat komt vooral doordat er in de afgelopen jaren veel luxere, chique suites, wellness-hotels en lounges bij zijn gekomen. Je vindt hier zelfs een vleugje van de hippe feesten vol jetsetters die we kennen van het Spaanse eiland.
Rederij Doeksen, verantwoordelijk voor de veerdiensten naar Vlieland en Terschelling, haalt vanwege de hoge brandstofkosten twee veerboten uit de vaart. Ook de prijs van de kaartjes gaat mogelijk omhoog. Als het aan de rederij ligt, gaat een retourticket naar beide eilanden 4,75 euro meer kosten.
Met de auto:
Vlieland is autovrij, het is dan ook niet toegestaan uw auto mee te nemen naar het eiland. In Harlingen zijn diverse parkeerterreinen waar u uw auto kunt parkeren tijdens uw verblijf op Vlieland. Tijdens vakantie perioden is het verstandig vooraf een plaats te reserveren (indien mogelijk).
Naar de Waddeneilanden zonder de auto
Texel is wederom het goedkoopste eiland voor een oversteek als voetganger, met een prijs van 2,50. Voor Schiermonnikoog en Ameland betaal je zo'n 17 euro per persoon voor een retourtje en de duurste eilanden zijn Vlieland en wederom Terschelling, waar je zo'n 30 euro betaalt.
Als je over de eilanden hovert met je muis kun je de prijzen per eiland per gezin zien. De overtocht naar Terschelling is de duurste wanneer je de oversteek met auto maakt (€294). Ga je naar Texel, dan ben je slechts €37,- voor auto + gezin kwijt. Dat is al meer dan €250,- verschil.
Ben je woonachtig in Drenthe, Friesland of Groningen dan zijn de Waddeneilanden Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog waarschijnlijk makkelijker te bereiken dan Texel. Maar kom je uit Noord-Holland, Midden of Zuid-Nederland dan is Texel weer makkelijker te bereiken.
Schiermonnikoog is door de Nederlandse bevolking gekozen tot mooiste plek van Nederland. Dit hele Waddeneiland is één groot Nationaal Park. Daarnaast heeft het eiland het breedste strand van Europa.
Van de 5 Waddeneilanden is Texel de bekendste en meest bezochte. Het eiland hoort bij Noord-Holland en is vanuit Den Helder eenvoudig bereikbaar.
De Waddeneilanden zijn perfect voor een trip in eigen land, maar er zijn verschillen. In een notendop: Texel is het grootste en drukste eiland, Terschelling het bekendste, Vlieland het hipste, Ameland het rustigste en Schiermonnikoog is het kleinste eiland uit het rijtje.
Op Vlieland zijn gemotoriseerde voertuigen niet toegestaan, behalve als u in het bezit bent van een B-ontheffing (eilandbewoners) of T-ontheffing (tijdelijke ontheffing bezoekers).
De veerdienst van Harlingen naar Vlieland duurt ca 1 uur en 35 minuten. De sneldienst doet er ongeveer 50 minuten over. Op de boot van Rederij Doeksen heb je een indrukwekkend uitzicht over de Waddenzee en wie weet spot je zelfs zeehonden op het wad.
De inmiddels gepensioneerde huisarts John Deen woont nog steeds op Vlieland.
Zeeoorlog. Door de ligging aan het Marsdiep was Texel van groot strategisch belang voor de marinehaven Den Helder. De toegang tot Den Helder was goed te verdedigen vanuit Loodsmansduin en de Zuidbatterij. Dit verklaart de aanwezigheid van veel Duitse manschappen op het eiland tijdens de oorlogsjaren.
Op Vlieland kun je heerlijk fietsen, wandelen, hardlopen en zwemmen (als het water op temperatuur is). In het weekend kun je met een grote strandtruck, de Vliehorsexpress, naar de Vliehors rijden om daar de totale leegte te ervaren. Ze noemen het de Sahara van het Noorden.
Schiermonnikoog is een autoluw eiland.
Winterwandeling door duinen, strand en bos
Op de website van Natuurmonumenten vind je verschillende wandelingen door de natuur van Nationaal Park Schiermonnikoog. De winterwandeling door duinen en strand brengt je langs de Westerplas waar je in de winter maar liefst 10 verschillende soort eenden kan bewonderen.