De belangrijkste taken van een BHV'er zijn alarmeren en evacueren in noodsituaties, inroepen van professionele hulp, brand bestrijden en eerste hulp verlenen.
Regel 1: Let op gevaar
De basisregel in de Eerste Hulp, maar ook voor professionele hulpverleners is het veilig kunnen hulpverlenen. Dat betekent dat je, voordat je ook maar iets doet, eerst goed kijkt of de situatie veilig is voor jouzelf en voor het slachtoffer.
EHBO is natuurlijk één van de belangrijkste taken van een BHV'er. In de meeste gevallen ook de taak die het vaakst wordt uitgevoerd. Een BHV'er is een getrainde EHBO'er. BHV'ers kunnen helpen bij ongevallen, klein en groot, maar hebben ook geleerd om te reanimeren (traditioneel en met behulp van een AED).
De taken van de BHV'er zijn volgens de Arbowet, artikel 15: Het verlenen van eerste hulp bij ongevallen. Het beperken en het bestrijden van brand en het beperken van de gevolgen van ongevallen. Het in noodsituaties alarmeren en evacueren van alle werknemers en andere personen in het bedrijf of inrichting.
Een BHV'er alarmeert hulpdiensten, heeft geleerd hoe hij een pand moet ontruimen en kan bij een ongeval eerste hulp verlenen. Een BHV'er kan bijvoorbeeld mensen reanimeren en een wond verbinden.
Onthoud de gouden regels van eerste hulp: geef prioriteit aan veiligheid, beoordeel de situatie en het slachtoffer, roep hulp in, stelp bloedingen, behandel shock, wees bedacht op hoofd- en ruggengraatletsel en verzorg brandwonden .
Als hoofd BHV'er waarborg jij de veiligheid binnen jouw organisatie.Ook geef je de organisatie advies over veilig werken én de nodige bedrijfshulpverlening. Wanneer een noodsituatie zich voordoet werk jij samen met de externe hulpverleningsorganisaties (denk maar aan de ambulance bijvoorbeeld).
Let op Gevaar (Rautek, ondersteunend verplaatsen) 2. Ga na wat er is gebeurd en daarna wat het slachtoffer mankeert 3. Stel het slachtoffer gerust en zorg voor beschutting 4. Zorg voor professionele hulp 5.
De hoogste prioriteit voor een BHV'er bij een inzet is het verkennen en helpen van slachtoffers. Dit houdt in dat je eerst zorgt voor een veilige omgeving en de handelingen uitvoert zoals geleerd en geoefend tijdens de BHV cursus en volgens de afspraken binnen jouw organisatie.
Een shock kan ontstaan door ernstig bloedverlies, door hartfalen, door een bacteriële infectie (sepsis) of door een allergische reactie (anafylactische shock). In alle gevallen is het zo dat er óf te weinig bloed circuleert (bloedverlies, hartfalen) óf de druk te laag is doordat de vaten uitzetten (infectie, allergie).
Rustig en duidelijk te praten. Oogcontact te houden (zonder te staren) met de persoon tijdens het praten (als dat cultureel passend is) Actief te luisteren met een open houding. Te zeggen dat je wil helpen en dat de persoon veilig is, als het laatste tenminste gegarandeerd is.
Het is namelijk zo dat een BHV-certiciaat voor maximaal 3 maanden verlopen mag zijn. Houd rekening met het feit dat deze drie maanden als strenge eis wordt gezien. Is het certificaat voor een langere termijn verlopen, dan voldoet u helaas niet aan de wettelijke plicht die op u rust als ondernemer zijnde.
"Behandel anderen zoals je door hen behandeld wilt worden" is hoe de gulden/gouden regel luidt. Het is één van de sterkste ethische, universele leefregels en komt voor als een praktisch, ethisch handvat in verschillende religies, filosofieën en culturen.
Als u vermoedt dat er sprake is van een botbreuk, moet u: De persoon stilhouden – beweeg hem of haar niet tenzij er direct gevaar is, vooral als u vermoedt dat er sprake is van een schedel-, ruggengraat-, ribben-, bekken- of bovenbeenbreuk. Verzorg eerst eventuele bloedende wonden. Stop het bloeden door stevig op de plek te drukken met een schoon verband.
Het hebben van een EHBO-diploma betekent niet dat iemand medische plichten of bevoegdheden heeft. De wet beschouwt eerstehulpverleners als "leken". Voor hen, maar voor iedere andere Nederlandse burger, geldt de wettelijke verplichting om naar eigen vermogen (eerste) hulp te verlenen aan een medemens in nood.
Het zijn risico's die niet met maatregelen kunnen worden weggenomen of verminderd. Algemene restrisico's die overal kunnen voorkomen zijn bijvoorbeeld een blikseminslag, kortsluiting, een overval, uitglijden, menselijk falen of een brand in de nabije omgeving.
Bedrijfshulpverleners en EHBO'ers
Je bent in deze rol dus niet wettelijk verplicht om te stoppen of om door te gaan met reanimeren. Ook ben je niet strafbaar als je geen hulp biedt of deze inroept als iemand duidelijk zichtbaar een geldige niet-reanimeren penning draagt.
Een hoofd BHV'er houdt zich bezig met het inrichten en borgen van het veiligheidsbeleid van een organisatie. Bij calamiteiten heeft hij in principe geen operationele taak, maar bij sommige organisaties vervult het hoofd BHV wel een actieve rol als ploegleider.