Heb je 1 studiepunt te weinig behaald? Dan krijg je een negatief bindend studieadvies en moet je stoppen met de opleiding.
Heb je onvoldoende leerkrediet, dan krijgt je hogeschool of universiteit voor jou geen financiering meer van de overheid. Je instelling bepaalt zelf wat er gebeurt met studenten die onvoldoende leerkrediet hebben. Ze kan de volgende acties ondernemen: Je gewoon inschrijven.
Bindend Studieadvies (BSA)
Heb je te weinig studiepunten gehaald? Dan krijg je een negatief bindend studieadvies. Je moet dan met de opleiding stoppen. Je mag het eerste jaar dan ook niet nog eens opnieuw doen.
Om je statuut als student te behouden neem je minimum 27 studiepunten op per academiejaar. Verder wordt er geen minimumeis opgelegd.
Voor elke 28 uur werk, krijg je een studiepunt oftewel ECTS. Denkt de opleiding dat het je 28 uur kost om een opdracht goed te doen, dan krijg je dus 1 punt. Kost het 56 uur studie om een tentamen te halen, dan krijg je 2 punten.
Als je onvoldoende leerkrediet hebt, dan heeft dat mogelijk gevolgen voor je studieloopbaan. Weigert je instelling je inschrijving bij onvoldoende leerkrediet, dan heb je later toch nog de kans om opnieuw te gaan studeren. Je kan immers je leerkrediet 1 keer automatisch weer opbouwen tot 60 studiepunten.
Wat als je je propedeuse op het hbo niet haalt? Als het je niet lukt om in je eerste jaar voldoende studiepunten te halen of je propedeuse niet binnen twee jaar, moet je dus in de meeste gevallen stoppen met je studie. Je moet dan op zoek naar een andere bachelor en vaak ook naar een andere hogeschool.
Indien de student voor minder dan 27 studiepunten is ingeschreven, maar het om een diplomajaar gaat, blijft het recht op Kinderbijslag of Groeipakket behouden gedurende 1 jaar. Meestal gaat het om een jaar waarin enkel nog de thesis of een stageverslag moet worden ingediend.
Punten en cursussen
Een 3-jarige opleiding levert 360 punten op, een 4-jarige opleiding 480 punten, enzovoort. Op elke programmapagina staat het aantal punten dat u moet behalen. De meeste voltijdstudenten studeren 8 cursussen ter waarde van 10-30 punten per academisch jaar.
Als je een bachelor behaalt, wordt er niets afgetrokken van je leerkrediet. Op deze manier wil de overheid aan iedereen de kans geven om een masterdiploma te behalen. Als je na het afstuderen of verlaten van het hoger onderwijs geen 60 studiepunten meer overhebt op jouw leerkrediet, kan je terug leerkrediet opbouwen.
De meeste universiteiten en hogescholen vereisen dat je minimaal 45 van de 60 ECTS per jaar haalt.
Negatief advies
Als je studieresultaten niet voldoende zijn, en de school verwacht dat je geen diploma gaat halen, dan krijg je een negatief studieadvies. Een school kan dan besluiten dat je moet stoppen met de opleiding. De mbo-school kan je begeleiden naar een andere opleiding of adviseren het onderwijs te verlaten.
Het inschrijvingsgeld wordt aangegeven per studiepunt. De kostprijs per studiepunt (1 EC) is € 70.33.
Als je voor je eerste examenkans niet geslaagd bent, moet je je dus het volgende academiejaar opnieuw inschrijven voor dat opleidingsonderdeel.
Dit jaar heeft 34% van de eerstejaarsstudenten het propedeutisch diploma in één jaar gehaald. Dit is een mooie prestatie die we op zaterdag 23 november gezamenlijk hebben gevierd met de betreffende studenten en hun naasten. Deze 34% komt neer op exact 1.007 van de in totaal 2.925 instromende studenten.
Eén studiepunt staat voor 25 à 30 uren studietijd. Studietijd is de tijd die je besteedt aan lessen volgen, je (thuis) voorbereiden en studeren, papers, oefeningen of andere opdrachten maken en examens afleggen. Aan elk opleidingsonderdeel werd een aantal studiepunten toegekend.
Voor het academiejaar 2024-2025 zullen de toelagebedragen ook met meer dan 10% toenemen. Zo kan een kotstudent die in aanmerking komt voor een volledige toelage het komende academiejaar rekenen op bijna 5.100 euro. Tijdens het vorige academiejaar was dit maar 4.600 euro.
Binnen je volledige jaar moet je 60 studiepunten behalen. Vier herexamens van 5 studiepunten betekent dus een derde van je jaartotaal. Dat is veel haalbaarder dan vier herexamens van 10 studiepunten, oftewel twee derde van je jaartotaal aan studiepunten.
Wanneer je minder dan 45 studiepunten behaalt krijg je een negatief advies en dit betekent dat je de studie gedurende een termijn van vier studiejaren niet mag voortzetten. Je kunt jezelf de eerste vier jaar dus niet meer inschrijven voor die betreffende bacheloropleiding aan de Universiteit Utrecht.
Schrijf je op tijd uit voor je 1ste opleiding, dan beslist je instelling meestal dat je je studiepunten terugkrijgt. In het onderwijs- en examenreglement van je onderwijsinstelling staat tot wanneer je kan uitschrijven met teruggave van je leerkrediet. Je moet wel altijd uitschrijven voor de start van de examens.
Het recht op een Groeipakket stopt in de maand waarin je kind 25 jaar wordt. Wat fijn dat FONS jouw kind mocht helpen groeien!
Per academiejaar krijg je 10 extra studiepunten, tot je opnieuw 60 punten leerkrediet hebt. Je behaalde een diploma in het hoger beroepsonderwijs (HBO5), hebt een leerkrediet lager dan 60 en wil je opnieuw inschrijven. Je leerkrediet wordt dan bij inschrijving aangevuld tot 60 studiepunten.
Je HBO-propedeuse geeft namelijk recht op toelating tot veel universitaire bachelors. Wil je een universitaire bacheloropleiding volgen, maar heb je geen VWO-diploma? Dan kan een HBO-propedeuse dus uitkomst bieden. Je HBO-propedeuse heeft dezelfde waarde als een VWO-diploma.