De voornaamste oorzaak voor de hoge inflatie in Turkije is het zeer ongewone monetaire beleid dat wordt gevoerd door presidentRecep Tayyip Erdoğan. Als president heeft hij veel zeggenschap over de aanstelling van overheidsfunctionarissen en bestuurders bij de Turkse Centrale Bank.
De gemiddelde reissom is in 2024 met 16 procent gestegen ten opzichte van 2023, blijkt uit de Vakantiemonitor 2024 van Zoover. Een reis naar Turkije, Spanje, Griekenland of Egypte kost in dit jaar honderden euro's meer.
De Turkse economie, die momenteel als oververhit wordt beschouwd, zag vorig jaar een snelle stijging van de inflatie, nadat de centrale bank de rente agressief verlaagde na de tweede presidentsoverwinning van president Recep Tayyip Erdogan in het land waar hij sinds 2003 de scepter zwaait, maar daarvoor als premier ...
' De belangrijkste reden voor de toename van de inflatie is voornamelijk te wijten aan de sterke stijging van de kosten voor huisvesting en nutsvoorzieningen, stelt De Jong. 'En dat heeft aanzienlijke gevolgen voor het algemene inflatiepercentage. '
De levenskosten zijn in Turkije gemiddeld een stuk lager dan in Nederland. Als je gaat wonen in Turkije en je wilt een huis huren, goed nieuws: de huur in Turkije is gemiddeld 81% lager dan in Nederland.
De voornaamste oorzaak voor de hoge inflatie in Turkije is het zeer ongewone monetaire beleid dat wordt gevoerd door presidentRecep Tayyip Erdoğan. Als president heeft hij veel zeggenschap over de aanstelling van overheidsfunctionarissen en bestuurders bij de Turkse Centrale Bank.
Het salaris in Turkije
Het loonniveau in Turkije is niet te vergelijken met de westerse EU-landen. Zo is het minimumloon in 2022 vastgesteld op 6,471 Turkse Lira (€334) per maand. Het gemiddelde inkomen in Turkije in 2022 is 10,000 Turkse Lira (€516).
Voorspelling koers Turkse Lira 2024: Fundamenteel gezien zal de TRY in 2024 blijven dalen , aangezien de rentetarieven tot ten minste november ongewijzigd blijven. Analisten voorspellen dat de Turkse Lira verder zal dalen, met nog eens 10% ten opzichte van de Amerikaanse dollar tegen het einde van 2024.
De Turkse centrale bank heeft het rentetarief verhoogd om de torenhoge inflatie in het land te bestrijden. De verhoging met 5 procentpunt naar 50 procent kwam als een verrassing. Een maand geleden hield de centrale bank nog een rentepauze, na acht verhogingen op rij.
De reserves van Turkije bedraagt tot 72% van het wereldwijde totaal.
Nu is een geweldige tijd om te gaan; hoewel het land elk jaar meer en meer toeristen trekt, blijven de prijzen goedkoop en economisch interessant vergeleken met andere landen. Concurrerende prijzen zijn het meest merkbaar in Istanbul en andere toeristische trekpleisters. Wat betreft accommodatie, hangt het af van wat u zoekt.
Langs de oever van de Bosporus, tussen de wijken Beylerbeyi en Cengelkoy, en op de achterliggende hellingen, liggen de duurste huizen van Turkije. Hier wonen onder andere leden van de miljardairsfamilie Sabancı, die er onder andere een prestigieuze middelbare school hebben opgericht.
Alcholische dranken zijn iets duurder, een glas wijn is € 4,- en een biertje € 3,-. De prijzen van een lunch of een diner zijn afhankelijk van de plaats waar u gaat eten. In een lokanta (een eenvoudig restaurant waar u uw gerechten aanwijst bij een groot buffet, geen alcohol) kost een maaltijd gemiddeld € 5,-.
Het kan lastig zijn om te bepalen hoeveel geld je nodig hebt voor Turkije als er zoveel te zien en te doen is. Als richtlijn kun je rekenen op ongeveer £40-£50 per dag per persoon, inclusief eten, vervoer en sightseeing.
April, mei, september en oktober zijn aangenaam warm, met temperaturen van 68°F tot 86°F, dus zijn doorgaans de beste tijden om Turkije's grote reeks oude sites te bezoeken . De zomermaanden (juni tot en met september) zijn erg warm, met temperaturen die halverwege de dertig graden aan de zuidkust liggen.
Daarna komen Turkije en Griekenland, die stuivertje wisselen ten opzichte van vorig jaar.” Duurder is het wel om naar deze landen te gaan: Turkije – € 625,- p.p.Spanje – € 677,- p.p.Griekenland – € 751,- p.p.
De centrale bank begon vorig jaar met het verhogen van de rentetarieven in een poging om inflatie te bestrijden , nadat president Recep Tayyip Erdogan zijn verzet tegen orthodox monetair beleid liet varen. De bank hield de leenkosten in juli voor de vierde maand op rij ongewijzigd op 50 procent.
Een verhuizing naar Turkije kost gemiddeld tussen de €3.300 en €5.400. Deze prijzen lopen sterk uiteen, omdat de kosten van een internationale verhuizing vrij complex zijn en bepaald worden door o.a. het volume van de inboedel en de afstand van A tot B. Wil je een schatting van de kosten?
Als Nederlander kun je een spaarrekening openen in Turkije. Daarvoor moet de rekening zelf openen en beheren bij de Turkse bank van jouw keuze. Belangrijk om te weten: je hebt een Turks belastingnummer nodig om een Turkse spaarrekening te kunnen openen.
Wisselkoers. De koers van de Turkse Lira kan fluctueren. Indien je Turkse Lira in Nederland weer wilt terug wisselen, wordt vaak een lagere koers gehanteerd. Het is daarom niet verstandig om teveel Turkse Lira over te houden en mee terug te nemen naar huis.
ANKARA, Turkije (AP) — De Turkse centrale bank heeft donderdag haar belangrijkste rentetarief met 2,5 procentpunt verlaagd naar 45% . Het is de tweede renteverlaging in evenveel maanden, terwijl officiële cijfers laten zien dat de inflatie afneemt.
Een fooi is in Turkije niet verplicht, maar men is wel gewend aan fooien in restaurants. Ze rekenen hierdoor stiekem wel op 5 tot 10%. Bij een taxirit is dit overigens geen gewoontegoed, al ronden de meeste toeristen het bedrag netjes naar boven af.
De kosten voor het huren van een accommodatie in Turkije variëren per stad en wijk. Gemiddeld kost het huren van een eenkamerflat in het stadscentrum ongeveer $200-300 per maand, terwijl dit bedrag in de buitenwijken kan dalen tot $150-200.
De kosten van levensonderhoud in Turkije zijn $ 428, wat meer dan 2 keer goedkoper is dan het wereldgemiddelde (2.18) om precies te zijn. Turkije staat op de 187e plaats van 197 landen wat betreft kosten van levensonderhoud en op de 66e plaats van beste land om in te leven.