Alcohol is in Nederland niet goedkoper, maar zit qua prijs rond het Europese gemiddelde. Het is aanzienlijk duurder dan in buurlanden Duitsland (bijna 20% goedkoper) en België. Door lagere accijnzen zijn met name bier en wijn in Duitsland vaak goedkoper. bnnvara +2
Hoeveel betaal je gemiddeld voor wijn in Nederland? In Nederlandse supermarkten vind je wijnen van €3 tot €10, waarbij de meeste consumenten tussen de €5 en €7 per fles uitgeven. Slijterijen bieden wijnen aan van €8 tot €25, met een gemiddelde prijs van ongeveer €12.
In Nederland liggen de prijzen voor alcohol bijna precies op het EU-gemiddelde. Niet-alcoholische dranken waren echter 23 procent duurder. Wijn, sterke drank en bier zijn in Duitsland recentelijk relatief goedkoop in vergelijking met andere Europese landen.
Vietnam is vaak het eerste land dat in gedachten komt als het gaat om goedkope alcohol. Volgens diverse berichten kan een fles alcohol in Vietnam al voor 35 roepie kosten.
In 2024 was IJsland het duurste land voor alcohol, vergeleken met 36 andere Europese landen (EU-lidstaten, kandidaat-lidstaten en EFTA-landen). In IJsland betalen mensen €285 voor een drankje dat in de EU gemiddeld €100 kost. Dat is 185% meer dan het EU-gemiddelde.
Het goedkoopst is alcohol en tabak in Kosovo, Turkije en Noord-Macedonië: daar liggen de bedragen op bijna de helft van het gemiddelde van de EU.
Luxe bereikt een ongekend hoogtepunt in 's werelds duurste likeuren, waar de fles belangrijker is dan de drank zelf. D'Amalfi Limoncello Supreme voert de lijst aan met een prijskaartje van 30 miljoen dollar, verpakt in diamanten en massief goud. Isabella's Islay Whisky volgt, waarbij Schotse whisky wordt omgetoverd tot een waar juweel met diamanten, robijnen en witgoud.
Alcoholische dranken (bier, wijn, gedistilleerde dranken) zijn in Belgische winkels 13,3 procent duurder dan het gemiddelde in de Europese Unie. Dat leert een vergelijking van het Duitse statistiekbureau Destatis. Enkel in Denemarken en vooral in Finland zijn alcoholische dranken nog duurder dan bij ons.
De 1/2/3-regel biedt een eenvoudige, meetbare richtlijn voor veiliger alcoholgebruik. Het beperkt de alcoholinname tot 1 drankje per uur, 2 drankjes per dag en 3 drinkdagen per week . Deze structuur vermindert gezondheidsrisico's, verlaagt de kans op afhankelijkheid en helpt mensen hun drinkgewoonten beter in de gaten te houden.
Als het gaat om alcoholconsumptie per persoon, staat Tsjechië al jaren bovenaan de lijst. In 2023 consumeerde de gemiddelde Tsjech ongeveer 152,1 liter bier per jaar, wat neerkomt op meer dan een fles per dag . Deze hoge consumptie wordt deels verklaard door de lage bierprijzen en de sterke biercultuur in het land.
Twee weken geen alcohol geeft je lever al aanzienlijke rust, waardoor het herstelproces start: ontstekingen nemen af, de leverfunctie verbetert, en er wordt minder vet opgeslagen, waardoor je je energieker en alerter voelt. Dit is de fase waarin de lever kan beginnen met het afbreken van opgebouwd vet, wat leidt tot een gezondere werking en de eerste merkbare verbeteringen in je welzijn.
Overmatig alcoholgebruik wordt gedefinieerd als het bereiken van een bloedalcoholgehalte (BAC) van 0,08% (0,08 gram alcohol per deciliter bloed) of hoger. Een gemiddelde volwassene bereikt dit BAC na het nuttigen van 4 of meer drankjes (vrouwen) of 5 of meer drankjes (mannen) in ongeveer 2 uur.
Het advies van de Gezondheidsraad: drink geen alcohol of in ieder geval niet meer dan 1 glas per dag. Het wordt steeds duidelijker dat alcohol heel schadelijk is. Ook kleine hoeveelheden alcohol zijn niet goed voor je gezondheid. Niet drinken is dus het gezondst.
Er zijn veel dranken die typisch Nederlands genoemd kunnen worden, waarvan bier en jenever de bekendste zijn. Deze dranken zijn enorm populair in Nederland en daarbuiten. In cafés door het hele land, en op evenementen en festivals, is bier een populaire keuze en als je ernaar vraagt, is de kans groot dat jenever er ook te krijgen is!
Waarom bier in Nederland duurder werd
De belangrijkste reden dat Nederlanders de grens oversteken voor bier, is simpel: accijns. In Nederland zijn de bieraccijnzen de afgelopen jaren fors verhoogd. Per 1 januari 2024 ging het tarief opnieuw omhoog, waardoor bier in de supermarkt en horeca merkbaar duurder werd.
Het percentage 2de en 4de klassers dat ooit alcohol heeft gedronken (een paar slokjes of meer) is het hoogst in Zuid-Limburg (65,2%), Zeeland (64,7%) en Twente (63,5%). In Amsterdam (41,3%) en Haaglanden (41,5%) hebben leerlingen in de 2de en 4de klas het minst vaak ooit alcohol gedronken [5].
Met alcoholvrije drank vermijd je de nadelige gezondheidseffecten van alcohol. Door het ontbreken van de alcohol bevatten de meeste alcoholvrije dranken ook minder calorieën.
Een standaardglas alcohol in de Verenigde Staten bevat 14 gram pure alcohol, de hoeveelheid die doorgaans in een blikje bier van 355 ml (12 ounce) zit. Wanneer we consequent zes glazen bier per dag drinken, bevinden we ons al snel in de categorie zwaar drinken en alcoholmisbruik .
Sommige mensen gebruiken de 80/20-regel als algemene richtlijn voor hun welzijn. Het idee is om 80 procent van de tijd gezonde keuzes te maken en 20 procent van de tijd flexibiliteit toe te staan . Toegepast op alcoholgebruik zou dit kunnen betekenen dat je de meeste dagen geen alcohol drinkt, maar jezelf toestaat om in het weekend of bij speciale gelegenheden een drankje te nuttigen.
Als het gaat om goedkope alcohol, staat Goa bovenaan de lijst. De prijzen van alcoholische dranken zijn er erg laag. Als een fles drank in Delhi 1500 roepies kost, betaal je er in Goa ongeveer 1100 roepies voor. Dit komt vooral door de lage accijnzen.
Alcohol is in Duitsland goedkoper dan in veel andere EU-landen , terwijl de consumptie nog steeds relatief hoog is. Er is echter wel een daling te zien in de hoeveelheid alcohol die mensen drinken, met name jongeren en mannen.
D'Amalfi Limoncello Supreme – $44 miljoen
Er bestaat slechts één fles van. De drank erin is limoncello, een klassieke Italiaanse citroenlikeur, maar laten we eerlijk zijn, het zijn de diamanten die deze fles de duurste ter wereld maken. Waarom hij zo bijzonder is: Uniek (wereldwijd slechts 1 fles) en met diamanten bezet ontwerp.
Van alle drankjes die op een dag worden gedronken is bijna een kwart (23%) koffie. Na water is koffie daarmee het meest gedronken drankje van Nederland.
Daardoor behoort ook dat land tot de goedkope alcohollanden. De allergoedkoopste alcohol vinden wij in Bulgarije, maar liefst 33% beneden het EU-gemiddelde. Ook in Roemenië (- 25%) en Hongarije (- 21%) is drank bijzonder goedkoop.