Voor 2023 gaan de experts uit van een (gemiddelde) lichte stijging van de huizenprijzen, namelijk zo'n 3 procent. Deze daling van de huizenprijzen hangt samen met de hogere hypotheekrentes, sterke inflatie en energiecrisis.
Uit onderzoek van woningplatform Huispedia blijkt dat inmiddels bij driekwart van de verkochte woningen boven de vraagprijs wordt geboden. Kopers bieden gemiddeld 5,2 procent boven de vraagprijs. Aan het begin van 2024 was dit nog 2,6 procent. Huizen worden steeds vaker laag in de markt gezet.
In de grote steden ligt het gemiddelde overbiedingspercentage momenteel rond de 8% tot 10% boven de vraagprijs. In Amsterdam betekent dit bijvoorbeeld dat bij een vraagprijs van €550.000, een extra €44.000 bovenop de vraagprijs meestal nodig is om een kans te maken.
In het tweede kwartaal van 2024 boden kopers gemiddeld 4,1% boven de vraagprijs. In het eerste kwartaal van dit jaar was dat nog 2,6%. Na een dip in 2023, neemt het aantal kopers dat boven de vraagprijs biedt snel toe.
Vaak kom je niet eens in aanmerking als je daar niet aan meedoet. Gemiddeld wordt er inmiddels zo'n € 30.000 per woning overboden. Wat veel mensen niet weten is dat overbieden flinke gevolgen heeft.
In tegenstelling tot voorgaande jaren is overbieden in 2025 lang niet altijd noodzakelijk. Er is geen vast percentage dat voor alle situaties geldt, maar over het algemeen is het verstandig om nog maximaal 8% boven de vraagprijs te bieden.
Een goede richtlijn is het uitbrengen van een openingsbod dat ongeveer 5% tot 20% lager ligt dan je definitieve bod. Maar let op: dit hoeft zeker niet te betekenen dat je ook 5% tot 20% onder de vraagprijs biedt. Zeker in de huidige markt en populaire regio's zoals Amsterdam is bieden boven de vraagprijs de norm.
Ben jij starter op de woningmarkt en ligt jouw budget tussen de € 440.000 en € 510.000? Dan kan het verstandig zijn om pas een nieuwe woning in 2024 aan te kopen. Je bespaart dan 2% overdrachtsbelasting; een besparing die kan oplopen tot ruim € 10.000.
Per 1 januari 2023 is het gebruik van het digitale biedlogboek bij verkoop van woningen verplicht voor leden van de NVM. Dat betekent dat als je biedt op een huis, je inzicht kunt krijgen in de biedingen.
De verwachting voor de huizenmarkt in 2024 is dat de huizenprijzen in Nederland zullen blijven stijgen, naar verwachting met minimaal 5% stijgen.
De kosten koper en alles wat je boven de taxatiewaarde van het huis biedt, moet je met eigen geld betalen. Je moet dus extra spaargeld of overwaarde op je huis hebben voor bieden boven de vraagprijs.
In de komende 10 jaar zouden de huizenprijzen weer gaan stijgen en in de laatste jaren zelfs sneller dan verwacht. Die woning van 200.000 euro is in 2022 396.000 euro waard, dat is dus bijna het dubbele van de waarde die de koper ervoor betaald heeft.
Het gemiddeld aantal bezichtigingen per woning neemt sinds het einde van de zomer af. In het laatste kwartaal van 2024 lag het gemiddelde op 7,2 bezichtigingen per woning.In alle maanden daarvoor in 2024 werden gemiddeld ruim 9 bezichtigingen per woning geregistreerd.
Van de grote steden wordt in Utrecht (13 procent) en Amsterdam (9,6 procent) het meest overboden, in Middelburg het minst (1,2 procent). Ook op provinciaal niveau spant Utrecht de kroon: in de hele provincie wordt gemiddeld 8,4 procent overboden.
NVM-makelaars verkochten in het tweede kwartaal 2024 ruim 35.000 bestaande koopwoningen. Dit is 3% meer vergeleken met het tweede kwartaal 2023 en 18% meer ten opzichte van het eerste kwartaal 2024. In het tweede kwartaal 2024 bedraagt de mediane verkoopprijs van een bestaande woning 468.000 euro.
Houd bij het overbieden op een huis ook rekening met hoeveel geld je kunt meefinancieren. Anders moet je het overbieden zelf betalen van spaargeld dat je achter de hand hebt. Je kunt tot maximaal 100 procent van de waarde van de woning financieren. Die woningwaarde bepaalt een taxateur.
Overbieden op een woning in 2024
Volgens cijfers van NVM Makelaar werd in 2024 bij 66% van de woningen overboden. Voor tussenwoningen is dit zelfs 80%. Gemiddeld wordt er 4,3% meer geboden dan de vraagprijs. Vooral de ligging speelt hierbij een rol.
In het Move account kan de verkoper het gehele verkoopproces van de woning volgen en dus ook alle ontvangen biedingen bekijken.
Het is de job van de makelaar om een zo hoog mogelijk bod te krijgen voor de verkoper. Hij of zij mag niet liegen over andere biedingen, maar jij als koper kan dat niet controleren.
Conclusie: nu een huis kopen is verstandig
Zoals je ziet, zijn er meer voors dan tegens om op dit moment in 2025 een huis te kopen. De financiële voordelen zijn groot en de nadelen zijn in verhouding klein. Sterker nog: sommige nadelen zijn dit jaar zelfs kleiner dan ze komend jaar zullen zijn.
In 2024 kan jij 100% van de woningwaarde lenen als hypotheek. Alle kosten die boven deze waarde komen, betaal je uit eigen zak. Zo zijn de kosten koper (k.k.) voor eigen rekening, wat gemiddeld neerkomt op 2,5% - 5% van de woningwaarde.
In 2024 blijft het verhuren van een woning een aantrekkelijke optie voor veel huiseigenaren, maar de markt kent ook enkele uitdagingen. Of het verhuren van je huis rendabel is, hangt af van verschillende factoren zoals regelgeving, huurprijzen, belasting, en de vraag naar huurwoningen.
Overbieden op een huis
Sinds 2018 kun je maximaal 100% van de woningwaarde lenen in je hypotheek. Overbieden op een huis is daarom niet geheel zonder risico. De waarde van de woning wordt vastgesteld door een taxateur, het bedrag dat uit de taxatie komt is wat je maximaal kunt lenen bij de bank.
Bieden op een huis houdt meer in dan alleen de prijs. Koper en verkoper moeten het eens worden over het bedrag en de datum van overdracht. Daarnaast kun je een bod onder voorwaarden doen. Het bedrag: Je hebt het vast wel eens gehoord: Het beste is om standaard 10% onder de vraagprijs te bieden op huizen.
Hoe lang een huis onder bod is, hangt af van de onderhandelingen tussen de koper en de verkoper. Er is geen strikte regel over de exacte duur dat een huis onder bod kan blijven staan. Soms kan dit een paar dagen duren, maar het kan ook weken of zelfs maanden in beslag nemen.