35% van de Nederlanders leest vrijwel elke dag in een boek, ten opzichte van 29% een jaar eerder. Hiermee is de leesfrequentie van boeken terug op het niveau van de coronapandemie.
Volgens het Pew Research Center zegt ongeveer 64% van de Amerikaanse volwassenen dat zij in de afgelopen 12 maanden een boek hebben gelezen.
Nederlanders lezen gemiddeld zeven gedrukte en vier digitale boeken per jaar. Daarnaast luisteren ze gemiddeld een luisterboek per jaar. Opgeteld is dit goed voor in totaal twaalf boeken, een boek meer dan een jaar eerder en evenveel als in 2021 en 2022 (KvB Boekwerk & GfK, 2024, meting 67).
Ruim 60% van de Nederlanders leest maandelijks in een boek. Deze leesfrequentie blijft door de jaren heen stabiel. Van deze lezers is het deel dat voor zijn plezier leest gestegen, van 48% in 2019 naar 55% in 2023.
Nederlanders hebben gemiddeld 88 boeken voor volwassenen en 22 boeken voor kinderen in huis. 6% van de bevolking bezit geen boeken voor volwassenen en een kwart van de bevolking geen kinderboeken.
Al met al, als we de 9% tellen die zegt geen fysieke boeken te bezitten, bezit ten minste 69% van de Amerikanen niet meer dan 100 boeken (6% weet niet zeker hoeveel ze bezitten). Nog eens 25% bezit ten minste 100 boeken, waaronder 4% die tussen de 500 en 1.000 boeken bezit, en 3% die meer dan 1.000 volumes bezit.
De totale leestijd (van papier én scherm) van Nederlanders bedraagt op een doorsneedag 37 minuten. Dat is een daling van 5 minuten ten opzichte van 2013. Deze daling in leestijd wordt veroorzaakt door de daling in aantal lezers in de bevolking (van 50% naar 46%).
Van de zevenjarigen – beginnende lezers – leest 68% vrijwel dagelijks een boek in de vrije tijd. Aan het eind van de basisschool, op twaalfjarige leeftijd, is dat met de helft gedaald (naar 35%). Het aantal kinderen dat nooit voor het plezier een boek leest, wordt in deze periode juist vijf keer zo groot.
Uit zijn resultaten blijkt dat ongeveer 63 procent van ons vorig jaar minstens één boek heeft gelezen , een verbetering ten opzichte van de 54 procent die we in 2023 zagen. Andere bronnen wijzen niet op een seismische verschuiving in leesgewoonten, dus dit is mogelijk een verfijnde schatting in plaats van een trend.
Afgelopen najaar meldde de NEA dat, volgens de Survey of Public Participation in the Arts (SPPA) uit 2022, uitgevoerd door het Amerikaanse Census Bureau, 48,5 procent van de volwassenen aangaf in het afgelopen jaar minstens één boek te hebben gelezen. Vijf jaar eerder was dat 52,7 procent en tien jaar eerder 54,6 procent.
China staat bovenaan als het gaat om de meest frequente boekenlezers; 36% van de bevolking leest bijna dagelijks een boek, gevolgd door Spanje en de UK (beide 32%).
Hoeveel boeken lezen mensen per jaar? Het gemiddelde aantal boeken dat volwassenen in de VS lezen, is 12 per jaar . In het VK is het gemiddelde aantal boeken dat per jaar wordt gelezen 10. Vrouwen lezen gemiddeld meer boeken dan mannen.
De gemiddelde lezer leest 150 tot 250 woorden per minuut. Twee tot vier keer zo snel lezen is zeker mogelijk. Echter, in wetenschappelijk onderzoek wordt heel vaak gesproken over een gemiddelde leessnelheid van 180 tot 300 woorden per minuut.
Volgens een onderzoek van het Internet and American Life Project van het Pew Research Center zijn de meest waarschijnlijke lezers van boeken middelbare scholieren, volwassenen in de universiteitsleeftijd en mensen in de dertig . Het gebruik van e-books is het hoogst onder dertigers.
De Heilige Bijbel
De 'Heilige Bijbel' is het meest gelezen boek ter wereld.
LUSE: Om er meteen in te duiken, volgens een Gallup-enquête uit 2022 lezen Amerikanen minder boeken per jaar dan ooit tevoren . Volgens de Time Use Survey van het Bureau of Labor Statistics is de tijd die mensen besteden aan lezen de afgelopen 20 jaar gestaag afgenomen.
Uit het onderzoek, dat werd uitgevoerd in opdracht van de liefdadigheidsinstelling Reading Agency, bleek dat 15% van de volwassenen aangaf nooit regelmatig te hebben gelezen, terwijl 35% aangaf dat ze een gebrekkige lezer zijn. Dit betekent dat ze vroeger regelmatig lazen voor hun plezier, maar dat ze dat nu zelden of nooit meer doen.
Voor het grote publiek is de vraag of boeken een onsterfelijke erfenis of een afnemende relevantie hebben. Maar voor de toegewijde boekenliefhebbers is het antwoord duidelijk: boeken verdwijnen nooit, en ze zijn zelfs nooit weggeweest.
Millennials zijn de meest vraatzuchtige lezers, met 80% van de Millennials die in de afgelopen 12 maanden een boek hebben gelezen. Ze zijn ook de grootste bibliotheekbezoekers van de vijf generaties.
Oudere mensen zijn over het algemeen ferventere lezers dan jongere mensen. 65-plussers besteden per dag een uur en 22 minuten aan lezen, terwijl dit onder 13- tot 19-jarigen 14 minuten is.
Hoewel er geen strikte regel is voor hoelang je elke dag moet lezen, wordt over het algemeen aanbevolen om minstens 20-30 minuten per dag te lezen. Dit kan gemakkelijk worden ingepast in je dagelijkse routine, bijvoorbeeld voor het slapengaan, tijdens je lunchpauze of in het openbaar vervoer.
Het hangt af van het boek, maar wiskundig gezien, laten we zeggen dat we 2-3 minuten per pagina besteden, het rekenkundig gemiddelde zou 2+3/2=2,5 minuten zijn, wat vermenigvuldigd met 100 ons 250 minuten of 4:16 uur lezen oplevert.
Volgens neurowetenschapper Kristen Willeumier zou iedereen elke dag minimaal een kwartiertje moeten lezen. Lezen zorgt er namelijk voor dat je hersenen scherp blijven, je een beter geheugen krijgt en cognitieve achterstand kan vertragen. “Wanneer het brein leert, vormt het cognitieve kaarten”, legt Kristen uit.
Je behoort tot de bovenste helft van de Amerikaanse volwassenen. Vijf boeken lezen brengt je in de bovenste 33 procent, terwijl tien boeken lezen je in de bovenste 21 procent brengt. Degenen onder ons die meer dan 50 boeken lezen, zijn de echte one-procenters : mensen die meer boeken lezen dan 99 procent van hun mede-Amerikanen.