De afwijking werd voor het eerst ontdekt in 1864 door een professor genaamd Van Heusinger en komt bij 1% van de Britten voor.In Azië en Afrika ligt het percentage tussen 4% en 10%. Het gaatje bevindt zich meestal aan de rechterkant, maar er zijn ook mensen met een extra sinus aan beide oren.
Een preauriculaire sinus ziet er uit als een klein gaatje voor het oor en is vanaf de geboorte aanwezig. Vanaf het gaatje loopt een kanaaltje de diepte in. Het is een restant van een embryonale kieuwboog die niet helemaal gesloten is in een vroege embryonale fase, zoals normaal wel gebeurt.
Cariës (gaatjes in tanden) blijkt net als in de twee voorgaande onderzoeksjaren nog altijd zeer veel voor te komen onder jongeren: een kwart van de 5-jarigen, 40% van de 11-jarigen, twee derde van de 17-jarigen en vier vijfde van de 23-jarigen hebben cariës tot in het tandbeen.
Hoe vaak komt het voor? In Nederland komt microtie bij ongeveer 1 op de 10.000 kinderen voor. 9 van de 10 kinderen heeft microtie aan 1 oor (unilateraal). Maar soms heeft iemand microtie aan beide oren (bilateraal).
Zo'n 1,7 miljoen mensen in Nederland hebben een constante piep, ruis, knars, suis of brom in hun oren. Tinnitus, ofwel oorsuizen, is meestal niet te genezen.
Tinnitus kan honderden oorzaken hebben. Bij jongeren heeft het bijvoorbeeld vaak te maken met blootstelling aan harde muziek, in uitgaansgelegenheden en op festivals. Maar juist de mannen en vrouwen van boven de 50 zorgen voor de meeste huisartsbezoeken, blijkt uit een ander onderzoek van Nivel (Engelstalig).
Mag / kan ik vliegen met Tinnitus? Dat kan, maar het omgevingslawaai in een vliegtuig kan zeker op langere vliegreizen voor een verergering van tinnitus geven en toenemende vermoeidheid. In de Economy Class kan het geluidsniveau oplopen tot 76 dB.
De oorlel wordt gebruikt voor het dragen van oorringgen of oorknoppen, waarvoor meestal eerst een gaatje moeten worden geprikt. In sommige culturen wordt de oorlel met vrij zware voorwerpen uitgerekt.
Onder jongeren met een lage sociaaleconomische status (SES) steeg het percentage zonder cariëservaring: onder 14-jarigen van 33% (1990) tot 49% (2009) en onder 20-jarigen van 6% tot 26%.In de hoge-SES-groep steeg het aantal twintigers dat nog nooit cariës had in die periode van 6% tot 30%.
De helix is de buitenste rand van de oorschelp (auricula). Aan de onderkant hiervan bevindt zich de oorlel (lobulus auriculae), terwijl de binnenrand (anthelix) naar de uitwendige gehoorgang (meatus acusticus externus) leidt. Het oorspronkelijk Griekse woord betekent spiraal.
Ruim 80% van de volwassenen in Nederland heeft een of meerdere gaatjes, en dat terwijl het vrij eenvoudig te voorkomen is.
Elke vrouw heeft inderdaad 3 gaatjes. Een anus, de vagina en een urinebuis. In je clitoris zit geen gaatje, maar doordat je schaamplippen samenkomen is het soms wat rimpelig en lijkt er misschien een gaatje te zitten.
Gaatje in kies of tand herkennen
De kenmerken van een beginnend gaatje zijn onder andere witte vlekjes, donkere verkleuring, of zwarte puntjes op de tanden.
Deze piercing, de helixpiercing genaamd, is een piercing in het bovenste randje van de oorschelp, door het kraakbeen. Helaas geeft zo'n piercing soms een ernstige ontsteking. Het kraakbeen in de oorschelp is slecht doorbloed.
Een beginnend gaatje in een kies is meestal zichtbaar als een kleine, lichte vlek op het tandglazuur. Deze vlek kan wit of bruin zijn en is vaak plakkerig aanvoelend. Naarmate het gaatje vordert, kan het gaatje dieper worden en kan er een donkerdere verkleuring optreden.
Een bijoortje is een aangeboren afwijking. Bijoortjes zijn meestal onschuldig, maar kunnen geassocieerd zijn met erfelijke nierafwijkingen en gehoorstoornissen, en met een aantal zeldzame syndromen. Daarom is een goede anamnese en gedegen lichamelijk onderzoek aan te raden.
We hebben gemiddeld vier tanden of kiezen waar een gaatje in zit. Onder volwassenen is er bijna niemand met een volledig gaaf gebit, terwijl het helemaal niet zo moeilijk is om bedorven tanden te voorkomen. Lees hoe het mis gaat en waar je het best op kan letten om gaatjes te voorkomen.
Hoe dan ook, oorbelgaatjes kunnen altijd dichtgroeien wanneer je lang genoeg geen oorbellen in het gehad. Bij nieuwe kinderoorbellen gaat dit iets sneller dan bij gaatjes die je al jaren hebt.
Het eerste gaatje bij kinderen verschijnt meestal rond de leeftijd van 2 tot 3 jaar. Dit kan variëren afhankelijk van de mondhygiëne en voedingsgewoonten van het kind.
Stinkende oorlellen komen eigenlijk alleen voor wanneer u gaatjes in uw oren heeft. De geur wordt namelijk veroorzaakt door dode huidcellen, zweet en achtergebleven haar- en make-upproducten die zich in de gaatjes en rondom uw oorbellen ophopen.
Zodra de groeischijven verbenen, is verdere groei niet meer mogelijk." Enkel nagels en haren blijven ons hele leven lang groeien. Toch lijken de oren van oudere mensen soms groter dan toen ze jong waren. "Die indruk ontstaat doordat de oorlel uitzakt naarmate we ouder worden.
Oorhaar heeft als functie het beschermen van de gehoorgang en het trommelvlies tegen vuil en bacteriën. Die willen we namelijk zo schoon mogelijk houden. Anders bestaat er een kans op een oorontsteking of andere infecties.
Alcohol kan inderdaad een verergering van de waarneming van het tinnitus geluid tot gevolg hebben.
Bij opstijgen van het vliegtuig daalt de druk in het vliegtuig en is er een relatieve overdruk in het middenoor (je trommelvlies wordt naar buiten gedrukt). De buis van Eustachius werkt dan als een soort van ventiel en zorgt ervoor dat de overtollige druk uit het middenoor via de buis ontsnapt.
Bekende Nederlanders als Wilfred Genee, Hélène Hendriks, Arjen Lubach, Ellen ten Damme, André Hazes, zelfs hele orkesten schijnen last te hebben van het fenomeen tinnitus.