7,68 euro voor 1.000 liter kraanwater is de gemiddelde prijs in Vlaanderen.
Gemiddelde prijs, gemiddeld verbruik
In Vlaanderen betaal je ongeveer tussen 4,7 en 6,7 euro voor 1 kubieke meter (m³) water, inclusief BTW. Een alleenstaande persoon gebruikt ongeveer 106 liter water per dag. Een gezin van 4 personen verbruikt gemiddeld 315 liter water per dag. Dat is 115 m³ per jaar.
Wat is het gemiddelde drinkwatertarief in Nederland? Huishoudens betalen in 2024 gemiddeld € 2,39 per m3 (1.000 liter) voor drinkwater. Dat is 20 cent meer dan in 2023, toen de gemiddelde prijs €2,19 was. Die stijging van 9,4 procent komt door de inflatie en hogere kosten.
Met één eurocent heeft een inwoner van Spanje 5 liter water (drinkwater en sanitair). Voor 1,97 euro heb je evenveel water als 1000 liter flessen water die je in de supermarkt koopt. Spanje heeft een van de laagste stedelijke watertarieven in Europa. Spanje zit 45% onder het Europese gemiddelde.
Uit andere cijfers blijkt dat het tarief in Porto is vastgesteld op 1,11 euro per verbruikte kubieke meter (m3), een waarde die boven de nationale gemiddelde prijs van 0,81 euro/m3 verbruikt water ligt, aldus de verklaring waarin staat dat Madeira de regio was met het laagste gemiddelde variabele tarief, 0,35 euro/m3.
De verhoging van de watertarieven in Spanje in 2024 weerspiegelt de noodzaak om zich aan te passen aan inflatie, droogte te bestrijden en het investeringstekort te compenseren . Deze updates streven naar kostendekking en benadrukken het belang van het garanderen van de duurzaamheid van de dienst en het naleven van Europese principes.
Meer informatie over bol vindt u op de website van de Rijksoverheid. Het tarief voor 2025 is € 0,425 per m3 (excl. btw). In 2024 was dit €0,420 per m3.
Waterautoriteiten geven verschillende redenen voor de stijging van de waterprijzen, variërend van inflatie tot een stijging van de bouwkosten door hogere lonen , naast andere factoren. Veel van de bedrijven zijn ook van plan om hun infrastructuur te moderniseren naar moderne standaarden.
Maar de aller allerduurste fles ter wereld is de “acqua di cristallo tributo a modigliani” en kost 60000 euro per fles. Het water komt uit Frankrijk èn uit Fiji (twee plekken aan de andere kant van de wereld) en die waters worden dus samen in een fles gebotteld.
De prijs* voor 1.000 liter kraanwater (= 1 m³ = 1 kubieke meter) is 7,68 euro**. Wil je de prijs per liter kennen? Deel je 7,68 euro/1.000 = 0,00768 euro per liter kraanwater.
Farys trekt voor 2023 de tarieven op met ongeveer een halve procent. Farys bedient naast Gent ook een deel van Oost- en West-Vlaanderen, maar heeft quasi geen eigen waterbronnen. Daarom moet al hun water getransporteerd worden, wat geld kost.
Waterleverancier de Watergroep heeft aangegeven in het tariefplan, dat loopt van 2023 tot 2028, dat de prijs elk jaar zal stijgen met 1,5 %. In de meeste gemeenten word drinkwater duurder. Het is echter belangrijk om te benadrukken dat drinkwater in België wordt beschouwd als een essentiële dienst.
Een gemiddeld huishouden, met een verbruik van 100 kuub per jaar, gaat in 2025 ongeveer 23 euro per jaar meer betalen voor drinkwater dan dit jaar, inclusief alle belastingen. In dit artikel leggen we uit wat we met dit extra geld doen om ook in de toekomst schoon en veilig drinkwater te kunnen leveren.
1 m³ is 1.000 liter. Daarnaast betaalt u vaste kosten, belasting op leidingwater en btw.
Een gallon is ongeveer 3,8 liter. Gemiddeld in de gehele VS kost een gallon 4,7 dollar, waar natuurlijk verschil in kan zitten per staat. Gebruik deze informatie dus als indicatie. Reken dus op ongeveer 1,25 euro per liter.
Wat kost een kuub water? Drinkwater van Waternet kost in 2024 1,13 euro per kubieke meter (m³). 1 m³ is 1.000 liter. Daarnaast betaalt u vaste kosten, belasting op leidingwater en btw.
De Belgen zijn alvast niet de grootste waterverbruikers ter wereld. De Amerikanen prijken met een gemiddeld verbruik van 7.000 liter per dag bovenaan de rangschikking. In Europa komen Griekenland, Spanje en Italië in de buurt van de Amerikanen.
Momenteel, in 2025, kost leidingwater in vlaanderen gemiddeld € 6,01 per m³. Een m³ (1 'kuub') water is 1000 liter en daarmee kan u bijvoorbeeld: 333 keer de WC doorspoelen (met de kleine knop verbruikt u 3 liter) 20 keer de wasmachine laten draaien (50 liter per wasbeurt)
In sommige gebieden wordt een vast tarief in rekening gebracht, terwijl andere regio's een variabel tarief hanteren op basis van het waterverbruik. Gemiddeld genomen liggen de kosten voor water in Spanje tussen €1,50 en €2,50 per kubieke meter.
De kosten in dit rekenvoorbeeld zijn inclusief 9% btw. Hier komt Belasting op Leidingwater nog bij. Voor 2024 is dat € 0,458 per m³ water.
In bijvoorbeeld Spanje zijn bars en restaurants sinds vorig jaar wettelijk verplicht gratis kraanwater te geven als klanten daarom vragen. Die verplichting is er ook in andere andere Europese landen. Nederland hanteert geen wetten of regels over het serveren van kraanwater.
Over het algemeen dekt uw waterrekening de kosten van riolering en kan zelfs afvalverwerking omvatten, afhankelijk van uw gemeente. U moet dit controleren bij uw plaatselijke gemeentehuis. De gemakkelijkste manier om uw water in Spanje te betalen, is via automatische incasso. U kunt dit meestal maandelijks of per kwartaal betalen.
Het leidingwater in Spanje kan een chloorsmaak hebben. Spanjaarden maken dan ook veel gebruik van flessenwater.