Een goede strategie is om een serie vragen over een aankomend onderwerp uit te delen en studenten bewust te maken van wat ze nog niet weten . Je kunt studenten ook in de klas over een onderwerp laten schrijven of praten, met de belofte dat het lezen hen nog meer inzicht zal geven. Maak het verplicht.
Sociale interactie en een gevoel van verbondenheid zijn belangrijk gebleken om de leesmotivatie te bevorderen. Zo kan het effectief zijn om regelmatig tijd in de klas te besteden aan het samen praten over boeken.
Stimuleer verschillende leesactiviteiten
Onderneem verschillende leesactiviteiten. Onderzoek toont aan dat – naast voorlezen – praten over boeken, boeken cadeau geven en een bezoek aan de boekhandel en bibliotheek het leesgedrag en de leesmotivatie stimuleren.
Samen lezen
Kies een favoriet moment om samen als gezin te lezen en geniet ervan. Dit kan zijn dat iedereen hetzelfde boek leest, verschillende dingen tegelijk leest of dat je je kinderen elkaar laat voorlezen. Deze tijd die je samen doorbrengt met lezen kan voor iedereen ontspannend zijn.
Nieuwsgierigheid, zoals in de wens om iets over een onderwerp te leren. Esthetische betrokkenheid, zoals in het genieten van het ervaren van een literaire tekst. Uitdaging, zoals in de oriëntatie op het leren van complexe ideeën uit een tekst. Herkenning, zoals in de voldoening van het ontvangen van een tastbare vorm van beloning voor succes bij het lezen.
Leesmotivatie wordt gedefinieerd als een bepaald soort gevoel dat lezers ertoe aanzet om zich dicht bij een leescontext te bevinden of juist af te zien van een leescontext (Readence et al., 1989). Guthrie en Wigfield (2000) zagen leesmotivatie als de eigen doelen, waarden en gedachten van mensen in relatie tot de thema's, procedures en uitkomsten van het lezen.
Lezen stelt je bijvoorbeeld in staat kennis en inzichten op te doen over het verleden, over gebeurtenissen in landen ver weg, en over mensen met een andere achtergrond. Door te lezen leer je je inleven in anderen; je krijgt empathie en je traint jezelf in denken en reflecteren.
Lees samen voor het slapengaan .
Zorg voor quality time samen aan het einde van de dag. Hardop voorlezen helpt kinderen om de woorden tot leven te brengen. Praat samen over het verhaal. Stel vragen als: "Wat denk je dat er nu gaat gebeuren?" Je kunt het op sommige avonden omwisselen en je kind op schoolleeftijd vragen om een boek voor te lezen!
Onderzoek naar leesmotivatie. Onderzoekers hebben een aantal factoren geïdentificeerd die belangrijk zijn voor leesmotivatie, waaronder zelfconcept en de waarde van lezen, keuze; tijd besteed aan praten over boeken, beschikbare teksttypen en het gebruik van prikkels .
Dat jongeren zo weinig boeken lezen, komt doordat er geen prenten of filmpjes in staan, maar ook doordat het zo traag gaat. 'Je leest lettertjes en je hebt geen beeld van het verhaal. Het duurt ook uren voor je een boek uit hebt terwijl een film twee uur duurt. '
Je kunt het enthousiasme om te lezen onder andere stimuleren met: Voorlezen: ook oudere kinderen vinden het fijn om voorgelezen te worden! Kies een verhaal dat je vroeger zelf mooi vond en praat er enthousiast over. Theatervoorstellingen en verfilmingen: zo stimuleer je je kind om daarna het boek te lezen.
Kies visueel aantrekkelijke boeken . Met name voor jongere kinderen kunnen felle kleuren, aantrekkelijke voorpagina's en grotere letters vaak de sleutel zijn om terughoudende lezers te boeien. Kunstwerken of illustraties die realistisch, interessant of divers zijn, kunnen een lezer ook aantrekken. Ze aan een serie boeken binden.
Dichtwedstrijden, poëzielessen, poetry slams (wedstrijden op verschillende plaatsen waar dichters hun werk voordragen) en de Poëzieweek; De Literatour tijdens de Boekenweek voor Jongeren. Schrijvers gaan dan op bezoek bij scholen om te vertellen over hun werk en hun boeken; De Jonge Jury.
Nodig een kind uit om elke dag met u mee te lezen . Wanneer u een boek leest met grote letters, wijs dan woord voor woord aan terwijl u leest. Dit zal het kind helpen leren dat lezen van links naar rechts gaat en begrijpen dat het woord dat hij of zij zegt, het woord is dat hij of zij ziet. Lees het favoriete boek van een kind keer op keer.