Duitsland kent al heel lang statiegeld (Pfand) op plastic flessen en blikjes, sinds 2003. Maar sappen, wijn en melk waren uitgezonderd. De nieuwe Verpakkingswet kijkt dus enkel nog naar de verpakkingen, en niet naar welke drank er in zit.
In tegenstelling tot Nederland zit er in Duitsland ook statiegeld op de kleine PET-flessen van 0,5 liter. In Duitsland hebben alle PET-flessen statiegeld, in Nederland alleen de grote.
In alle Nederlandse supermarkten kun je voortaan alle Nederlandse flessen inleveren. Dus bij de jumbo ook die van de Aldi.
In Duitsland, Denemarken, Zweden, Finland, Noorwegen, IJsland, Kroatië, Schotland, Estland, Litouwen, Israël en een aantal Amerikaanse, Canadese en Australische staten wordt statiegeld geheven op blikjes. In Noorwegen wordt gemiddeld ongeveer 95 procent van alle blikjes ingezameld, in Duitsland ongeveer 96 procent.
De gebruikelijke statiegeldbedragen variëren van 8 cent voor flessen voor meermalig gebruik tot 25 cent voor alle flessen en blikjes voor eenmalig gebruik. Bepaalde dranken, zoals vruchtensappen, zuivelproducten, wijn en sterke drank, zijn vrijgesteld van de statiegeldvereiste .
Zoek naar het speciale symbool op uw plastic fles, glas of blikje . Als u het ziet, kunt u uw geld terugkrijgen als u de fles na gebruik terugbrengt. In Duitsland verzamelen mensen gelabelde flessen en brengen ze naar een nabijgelegen Pfand-station als ze er genoeg hebben.
Waar u plastic flessen met statiegeld in kan leveren
supermarkten en winkels die plastic flessen verkopen;tankstations langs de snelweg;evenementenlocaties en sportclubs;NS-stations.
In Spanje bestaat geen statiegeld, iets dat nooit is ingevoerd en iets dat er, als het aan de drank- en flessen fabrikanten en recyclebedrijven ligt, ook nooit zal komen.
Statiegeld voor niet herbruikbare drankenverpakkingen vanaf 2025 in Oostenrijk. Bij de verkoop wordt 25 cent statiegeld per verpakking in rekening gebracht. Vanaf 1 januari 2025 wordt in Oostenrijk op alle PET-flessen en metalen blikjes met een inhoud van 0,1 tot 3 liter statiegeld geheven.
Die kun je alleen inleveren in het land waar ze zijn geproduceerd. "België heeft geen statiegeldsysteem, dus de flessen die je daar koopt kun je in principe niet in Nederland inleveren. Daar is namelijk geen statiegeld over betaald”, zegt Miranda Boer van Statiegeld Nederland.
Statiegeldbon niet bij andere keten inleveren
Zij krijgen het op hun beurt weer terug van Statiegeld Nederland als zij alle verzamelde flessen inleveren. Daarom kun je een statiegeldbon van de ene supermarktketen ook niet inleveren bij de andere supermarktketen.
Ja.Een fles kan in Nederland dezelfde EAN-code hebben als in het buitenland. Flessen die verkocht worden op de Nederlandse markt moeten wel het statiegeldlogo dragen. Het risico dat flessen met een internationale EAN-code in het buitenland worden verkocht en in Nederland worden ingeleverd ligt bij de producent.
In principe kan je je statiegeld flessen en blikjes inleveren op alle punten waar je deze ook kan kopen. De Rijksoverheid meldt op hun website dat je naast de winkels die de flesjes en blikjes verkopen, je ze ook in kan leveren bij tankstations langs de snelweg, evenementlocaties, sportclubs én NS-stations.
In Duitsland is er een flessenretoursysteem. Wanneer u bepaalde producten koopt, betaalt u statiegeld (Pfand) voor de verpakking. Wanneer u de lege verpakking retourneert, krijgt u uw statiegeld terug . De lege flessen worden gerecycled of hergebruikt.
Nu weten we dat de Cola, fanta e.c.t. daar stukke goedkoper is. Echter, de Duitsers hanteren ook 0,25 euro statiegeld op flessen.
In Spanje heeft alleen de autonome regio Baskenland een statiegeldsysteem ingevoerd in de grote supermarkten. De toekomstige Europese regelgeving bepaalt dat in 2030 geen enkele verpakking die niet recyclebaar is op de Europese markt mag worden geïntroduceerd.
Het statiegeld op verpakkingen van sappen en alcoholische dranken is sinds januari 2022 van kracht en is in 2024 uitgebreid naar zuivelproducten. Duitsland kent al heel lang statiegeld (Pfand) op plastic flessen en blikjes, sinds 2003.
Vanaf 1 januari 2023 komt er statiegeld op blikjes met water, frisdrank, bier en andere zwakalcoholhoudende dranken. Binnen de EU stellen onder andere Duitsland, Italië en Spanje al verpakkingseisen; waarbij de laatste twee landen belasting heffen op plastic.
Sinds 1 januari 2024 heeft Hongarije ook het statiegeldsysteem ingevoerd.
Na maanden van discussie heeft de Franse regering besloten om geen statiegeld in te voeren op plastic flessen. De maatregel, die de voorkeur had van fabrikanten en eco-organisaties, heeft de gemeenten niet kunnen overtuigen. Maar zij zullen moeten aantonen dat ze de inzameling van plastic flessen kunnen verbeteren.
'Vroeger was dat inderdaad lastig, maar tegenwoordig kan dat allemaal. Al sinds de invoering van het statiegeld op kleine petflesjes hebben we afgesproken dat het universeel moet zijn. Je kunt dus overal terecht met alles soorten flessen en blikjes, huismerk of niet.
In landen waar kleine flesjes onder een statiegeldsysteem vallen wordt vaak ook statiegeld op blikjes geheven. Dat gebeurt bijvoorbeeld in Duitsland, Zweden, Denemarken, Noorwegen en diverse Amerikaanse staten.
Waar kunnen de flesjes worden ingeleverd? U kunt inleveren bij uw Lidl filiaal en op steeds meer andere plekken zoals tankstations langs de snelweg. Dit zijn verplichte innamepunten en daar krijg u uw statiegeld terug.
Of een flesje wel of geen statiegeld heeft zie je dus aan het logo. En Statiegeld Nederland, de organisatie die het statiegeldsysteem coördineert, heeft ook een app gemaakt (voor iOS en Android). Daarmee kun je de streepjescode van een fles scannen en zien of en hoeveel statiegeld erop zit.