Wat verandert er in 2024-2025 voor zesde- en zevendejaars? Als bso-leerling krijg je een secundair diploma na het volgen van een 7de jaar. Met dit diploma secundair onderwijs kun je (dus in september 2024) naar het hoger onderwijs, zowel graduaten én bachelors zijn nog mogelijk.
De meeste leerlingen uit het 6de leerjaar lager onderwijs gaan naar het 1e leerjaar A. Je krijgt er les van verschillende leerkrachten. Er wordt verder gebouwd op de leerstof uit het basisonderwijs. Je zal dan ook heel wat vakken herkennen van de lagere school.
Met een diploma na het 6de jaar doorstroom- of dubbele finaliteit (onderwijskwalificatie niveau 4) kan je rechtstreeks een bacheloropleiding starten aan de hogeschool of universiteit.
Aso-, tso- en kso-leerlingen krijgen in juni, na het zesde jaar, een diploma. De bso-leerlingen krijgen een diploma na het volgen van een zevende jaar.
Verder studeren of gaan werken? Alles is mogelijk!
De B-stroom richt zich op jongeren met een leerachterstand of jongeren die liever al doende leren. Na het eerste leerjaar B kan je uitzonderlijk ook naar 1 A (dat noemen we opstroom) of naar 2 A mits goedkeuring van de klassenraad.
Toelatingsvoorwaarden academiejaar 2025-2026
Leerlingen met een bso-diploma van 7 jaar hebben ook nog steeds toegang tot zowel een bachelor als een graduaat. Wijziging: leerlingen BSO ontvangen vanaf 2024-2025 een diploma secundair onderwijs na het zesde jaar. Daarmee krijg je toegang tot een graduaat.
Als bso-leerling krijg je een secundair diploma na het volgen van een 7de jaar. Met dit diploma secundair onderwijs kun je (dus in september 2024) naar het hoger onderwijs, zowel graduaten én bachelors zijn nog mogelijk.
Na het eerste jaar B-stroom kan de leerling starten in het eerste jaar A-stroom of in het tweede jaar B-stroom, het zogenaamde beroepsvoorbereidend leerjaar (BVL). Na het beroepsvoorbereidend leerjaar stroom je door naar de tweede graad bso.
Wanneer je een B-attest krijgt in ASO moet je een andere richting gaan volgen. Een 'makkelijkere' richting. Dit kan een richting in ASO, TSO of BSO zijn. Dat hangt af van welke richting je komt.
Een B-attest betekent dat de leerling geslaagd is, maar voor 1 of meer vakken minder goede resultaten behaalde. Daarom wordt de leerling uitgesloten voor een finaliteit of voor één of meer studierichtingen.
Ook met een B-attest kan je blijven zitten wanneer de klassenraad een gunstig advies geeft. Bij een ongunstig advies van de klassenraad moet je overstappen naar het hogere leerjaar. Kreeg je kind een uitgebreide clausulering, dan mag het altijd kiezen om het jaar over te doen in dezelfde richting.
Vooral de vierde klas havo staat al jaren als probleemklas bekend. Daar blijven de meeste leerlingen zitten. Onderzoeken hiernaar hebben nooit keiharde oorzaken aangewezen, maar in de onderwijswereld worden wel steeds dezelfde verklaringen genoemd.
In STEM-technieken gaat veel aandacht naar de samenhang tussen hoe je iets ontwerpt en het maken van een eindproduct. Met andere woorden, Je voert uit en werkt af en maakt op die manier kennis met de basistechnieken uit bouw, hout, metaal en elektriciteit. Je werkt op een correcte manier met ICT.
Groep 6 is het zesde leerjaar van de basisschool. In deze groep wordt aandacht besteed aan onder meer topografie van Nederland. Dit zijn over het algemeen kinderen van 8, 9, 10 en 11 jaar.
7 Naamloos is een studierichting waar je geen 'beroep' leert, maar waar je op één jaar klaargestoomd wordt om je diploma secundair onderwijs te behalen.
De B-stroom bestaat uit het eerste leerjaar B (1B) en het tweede leerjaar B (2B). Heel wat vakken zijn hetzelfde als in de A-stroom, maar de inhoud, het tempo en het beheersingsniveau verschillen.
Basisopties B‑stroom
Er is ook een 'opstroomoptie' die de leerling toelaat om over te stappen naar de A‑stroom of naar de tweede graad doorstroom- of dubbele finaliteit. Vanuit alle andere basisopties van 2B kan de leerling die overstap ook doen voor zover de toelatingsklassenraad akkoord gaat.
8 domeinen
Er zijn acht verschillende studiedomeinen in het secundair onderwijs: STEM, Welzijn & Maatschappij, Taal & Cultuur, Economie & Organisatie, Sport, Horeca & Voeding, Kunst & Creatie en Land- & Tuinbouw.
Tot met 2024-2025 kan je in het 7de leerjaar gericht op instroom arbeidsmarkt – bso wel een diploma secundair onderwijs behalen dat je toegang geeft tot bacheloropleidingen in hogescholen. Vanaf 2025-2026 is dat niet meer het geval: na dit nieuwe 7de jaar krijg je geen toegang meer tot bacheloropleidingen.
Helaas is het antwoord op de vraag "Kan ik in de kinderopvang werken zonder diploma?" nee. Om als pedagogisch medewerker aan de slag te gaan in een kinderopvang, is een relevant diploma verplicht. Dit geldt ook voor het werken bij een kinderdagverblijf, peuterspeelzaal, als gastouder of op een BSO.
Je kan dus een diploma halen in bso, in een richting die niets te maken heeft met rechten, en toch rechten/advocaat studeren aan de universiteit. Het is wel een lange en pittige opleiding, met heel veel theorie. Het kan zijn dat je met een aso of tso diploma wat beter voorbereid bent om die opleiding aan te kunnen.
Wat na 6 arbeidsmarkt - bso? Anders dan in de andere finaliteiten, behaal je - als je slaagt in het 6de jaar van je opleiding in de arbeidsmarktfinaliteit - het diploma van secundair onderwijs, onderwijskwalificatie niveau 3 (OK3)(opent in nieuw venster).
Geen diploma en 21 jaar of ouder? Ben je 21 jaar of ouder en niet in bezit van een vwo-diploma, hbo-propedeuse of hbo-bachelor, dan kan een colloquium doctum de mogelijkheid bieden om toegelaten te worden tot de universiteit. Meestal is hiervoor het behalen van meerdere vwo-deelcertificaten nodig.
'Wetenschappen-wiskunde wordt vandaag in de markt gezet als de moeilijkste richting. Grieks moet er dus toch ergens in slagen om de talenten die de leerlingen al hebben, verder aan te scherpen en te verdiepen.