Kootwijk, gelegen in de biblebelt op de Veluwe, staat historisch bekend als een orthodox-hervormde gemeenschap. Er is een actieve Hervormde Gemeente Kootwijk / Kootwijkerbroek, die de Bijbel als norm hanteert. Historisch gezien was er al in de 19e eeuw sprake van een sterke, behoudende geloofsbeleving, resulterend in een kerkscheuring in 1886. Hervormde Gemeente Kootwijk / Kootwijkerbroek +1
Ja, Kootwijkerbroek staat bekend als een gelovig dorp met een sterke gereformeerde en hervormde aanwezigheid, met meerdere kerken en actieve gemeenschappen binnen de Protestantse Kerk in Nederland (PKN) en de Gereformeerde Gemeenten, wat de geloofsovertuiging van een groot deel van de inwoners weerspiegelt.
De naam van het dorp, die ook wel werd aangetroffen als Coetwijc, Kaetwick, Kaitwijck, Caetwyck, Koitwyck en Koetwyk, is een samenstelling van koot, kaat ("kot, kleine boerderij") en wijk ("vestigingsplaats"). Tijdens de tornado van 23 augustus 1950 werd Kootwijk door een van de zwaarst bekende tornado's getroffen.
Eind 1998 ging Radio Kootwijk definitief uit de lucht. In 2009 is het voormalig zendstation Radio Kootwijk overgedragen aan Staatsbosbeheer.
De prachtige omgeving is een heel belangrijke reden waarom inwoners zo blij zijn met ons dorp. De natuur om ons heen is uniek: Kootwijk is een parel op de Veluwe waar je volop te voet, te paard of op de fiets van de prachtige natuur, rust en ruimte kunt genieten.
Apeldoorn. De leukste stad van de Veluwe? Dat is Apeldoorn! Een groene stad waar van alles te beleven is. 's Ochtends lekker shoppen, 's middags genieten op een van de vele terrassen en u 's avonds culinair laten verrassen bij een restaurant.
Het Katwijks Woordenboek, tegeltjes en mokken met Katwijkse uitspraken, het Kattuks Kwartet, mooie kaarten, heerlijke chocolade van Chocolaterie Visser, en nog veel meer leuke gifts vind je bij Steeds aan Zee!
RADIO KOOTWIJK - Jan de Hoop (66) woont alweer zeven jaar met veel plezier in Gelderland. De presentator van De Hoop op Zaterdag verliet het drukke Rotterdam in 2014 voor het rustieke Radio Kootwijk en blijft daar nog lang wonen, als het aan hem en echtgenoot Coen ligt.
Het gebouw was in 2002 het decor voor de film MindHunters met hoofdrollen voor L. L. Cool J en Kate Winslet. Ook delen van de Nederlandse film Ver van familie zijn er opgenomen (2007).
Van 1974 tot 1998 werd Radio Kootwijk alleen nog gebruikt voor lucht- en scheepvaartverkeer. Op 31 december 1998 ging Radio Kootwijk definitief uit de lucht. In 2000 werd alle apparatuur verwijderd.
Radio Kootwijk is een unieke plek. Het monumentale zendstation trekt veel toeristen. Vlak ernaast ligt het dorp, ooit gebouwd voor de medewerkers. Het telt nu ongeveer 100 inwoners.
De Gelderse plaats Hengelo werd in het jaar 963 voor het eerst genoemd. De plaats ontstond in een landbouwgebied, op de grens van vruchtbare klei en armere zandgrond.
In 1231 wordt in de annalen voor het eerst de naam Catwijck genoemd. Honderdvijftig jaar later wordt melding gemaakt van een visafslag op het strand van Katwijk aan Zee. Van oudsher is de plaats ook bekend onder de naam Beide Catwijcken en 't Zandt. De beide Katwijken en 't Zandt waren echter gescheiden heerlijkheden.
Er is niet één enkel "meest christelijk dorp", maar dorpen zoals Staphorst, Urk, Opheusden, Katwijk aan Zee en Krabbendijke worden vaak genoemd vanwege hun zeer hoge concentratie orthodox-protestantse bevolking en sterke kerkgang, voornamelijk binnen de Bijbelgordel (een strook van Zeeland tot Overijssel), waarbij de SGP vaak grote overwinningen behaalt.
Er is niet één "strengste geloof" in Nederland, maar binnen het orthodox-protestantisme, met name de bevindelijk gereformeerden (zoals de Gereformeerde Gemeenten), zijn er zeer strikte stromingen die zich houden aan strenge regels op het gebied van kleding, media, sociale omgang en levensstijl, terwijl andere grote religies zoals het islam ook strengere en mildere stromingen kennen, maar het orthodox-protestantisme in Nederland staat bekend om zijn zichtbare strengheid.
Katwijk aan Zee, Rijnsburg en Valkenburg hebben ieder een Gereformeerde Kerk vrijgemaakt. In Katwijk aan Zee en in Rijnsburg zijn ook Christelijke Gereformeerde kerken.
Voormalig zendstation Radio Kootwijk is een monumentaal pand met een bijzondere geschiedenis, waarin verbinding leggen centraal staat. Het gebouw is architectonisch uniek, in zijn bijzondere art-decostijl. Het biedt een sfeervol decor aan grote en kleine zakelijke evenementen.
Het voormalige zendgebouw Radio Kootwijk is niet vrij toegankelijk voor publiek. Radio Kootwijk organiseert excursies en openstellingen om u de gelegenheid te geven kennis te maken met het gebouw en de geschiedenis. De omgeving van Radio Kootwijk is het hele jaar toegankelijk.
Süskind vertelt het waargebeurde verhaal van Walter Süskind, die vanuit zijn invloedrijke positie in de Joodsche Raad en in samenwerking met het Amsterdamse studentenverzet honderden Joodse kinderen voor deportatie wist te behoeden.
Voor autoverkeer is de enige weg ernaartoe door het dorp Radio Kootwijk. Om natuur en inwoners te ontzien, geldt betaald parkeren. Er zijn 150 parkeerplekken. Kosten parkeerkaart: €7,50 per dag, ongeacht parkeerduur (je kunt alleen pinnen).
RADIO KOOTWIJK - Jan de Hoop heeft een huis gekocht op de Veluwe. De woning ligt in de plaats Radio Kootwijk en heeft volgens de website Bekendeburen.nl zo'n 375.000 euro gekost.
Afgelopen zondag geschoten te Radio Kootwijk tijdens Open Monumentendag. Altijd gesloten, maar vandaag konden we naar binnen. De architect heeft - vermoedelijk - bewust een fout gemaakt in de vloer. Het gebouw zit namelijk vol symmetrie, maar de architect wilde laten zien dat niets perfect is.
Ja, Katwijk staat bekend als een sterk protestants en traditioneel 'biblebelt'-dorp, met name Katwijk aan Zee, hoewel de mate van kerkelijkheid afneemt door modernisering en ontkerkelijking, net als elders in Nederland. Er zijn veel verschillende orthodox-protestantse kerken, zoals Gereformeerde Gemeenten, Hersteld Hervormde en Christelijke Gereformeerde Kerken, die de culturele identiteit sterk beïnvloeden, maar er zijn ook seculiere bewoners en de klederdracht is grotendeels verdwenen.
Katwijk had in oktober 2025 ongeveer 1600 miljonairshuishoudens, het hoogste aantal sinds 2022, volgens cijfers van het CBS, terwijl ook het aantal huizen met een waarde boven de miljoen steeg, wat duidt op een toename van welvaart in de gemeente, zo meldt AD.nl en AD.nl.
In Katwijk is (van der) Plas de meest voorkomende achternaam. Dat blijkt uit gegevens van Telefoonboek.nl.