Europa is niet volledig zelfvoorzienend, maar presteert sterk op specifieke gebieden. Hoewel de EU in voedselproductie (zoals zuivel, wijn, vlees) grotendeels tot volledig zelfvoorzienend is, is zij voor kritieke grondstoffen, zoals zware zeldzame aardmetalen (100% uit China) en energie, sterk afhankelijk van import. Platform Hernieuwbare Brandstoffen +2
Grondstoffen waar in Europa behoefte aan is, zijn onder meer koper, ijzer, nikkel en lithium. Voor geen van deze materialen is de EU zelfvoorzienend. Voor lithium, dat belangrijk is voor de productie van accu's voor onder meer elektrische auto's, is ze zelfs volledig afhankelijk van import.
Volledige zelfvoorziening in essentiële grondstoffen binnen het komende decennium is onwaarschijnlijk . Geologische beperkingen en mondiale toeleveringsketens blijven belangrijke structurele factoren. Europa kan zijn veerkracht echter aanzienlijk vergroten.
Europa heeft geen gebrek aan voedsel . Volgens Eurostat produceerde de EU alleen al in 2024 258 miljoen ton granen, 162 miljoen ton rauwe melk en 21 miljoen ton varkensvlees, wat een handelsoverschot van € 36 miljard opleverde in landbouwproducten. Dit betekent dat de EU meer producten (in waarde) exporteerde dan importeerde.
“Nederland kan niet zelfvoorzienend zijn met de huidige consumptie. Hoewel Nederland extreem efficiënt is en een hoge opbrengst per hectare heeft, kan het de bevolking niet voorzien van een gezond dieet. Dat komt omdat het een klein land is met een hoge bevolkingsdichtheid.
Het enige land dat dit kan, is Guyana . Volgens een nieuwe studie in Nature Food, waarover Science Alert berichtte, is het kleine bosland Guyana, met een bevolking van minder dan 1 miljoen, het enige land dat alle zeven belangrijke voedselgroepen zelfvoorzienend kan produceren.
Slechts één land ter wereld produceert genoeg voedsel om zijn eigen bevolking volledig te voeden: het Zuid-Amerikaanse Guyana.
En toch heeft Guyana , een Zuid-Amerikaans land met een bevolking van ongeveer 830.000, in alle stilte iets bereikt wat geen enkel ander land ter wereld is gelukt: volledige voedselzelfvoorziening in alle essentiële voedselgroepen.
Voor Nederland, als handelsland, is een sterke Europese Unie (EU) belangrijk. Door de interne markt van de EU hebben Nederlandse bedrijven makkelijker toegang tot handel, financieringsmogelijkheden en nieuwe technologieën. Dit zorgt voor economische groei, banen en brede welvaart voor de Nederlandse burgers.
De EU is na China de op één na grootste producent van varkensvlees ter wereld en de grootste exporteur van varkensvlees en varkensvleesproducten. De belangrijkste producerende landen binnen de EU zijn Duitsland, Spanje en Frankrijk, die samen de helft van de totale EU-productie voor hun rekening nemen.
De Verenigde Staten heeft de grootste economie ter wereld, gevolgd door China.
In de periode tussen 2000 en 2020 daalde de zelfvoorzieningsgraad in China van 94,6 procent naar 65,8 procent. De Chinese regering wil de uitgaven aan graanreserves nu met 13,6 procent verhogen.
De Europese economie staat klaar voor gestage groei in 2026, gestimuleerd door de adoptie van AI, de wereldhandel en de veerkracht van de consumentenmarkt.
De meeste armoede komt echter voor in Midden- en Oost-Europa. In vrijwel alle landen in deze regio is meer dan de helft van de bevolking arm. Dit aandeel loopt op tot 90% of meer in Letland en Roemenië. Wel kennen deze landen een hoge mate van zelfvoorziening, vooral op het platteland.
“Ja, ook in de Benelux is offgrid wonen mogelijk. Het is inderdaad uitdagender dan in andere regio's vanwege de grote seizoensverschillen. Zonnepanelen leveren in de winter veel minder energie dan in de zomer door kortere dagen en meer bewolking.
China is wereldwijd nog steeds het meest vervuilende land als het gaat om de uitstoot van CO2.
Het bruto binnenlands product (bbp) per hoofd van de bevolking is al sinds de Tweede Wereldoorlog hoger in Amerika dan in de Europese Unie, en vooral het toenemende verschil tussen beide landen vanaf de jaren negentig baart politici, beleidsmakers en analisten zorgen.
Ondanks de veel grotere bevolking en totale economische productie van Duitsland, levert Nederland meer economische waarde per inwoner . Dit verschil getuigt van de efficiëntie, openheid en veerkracht van de Nederlandse economie.
Luxemburg is per hoofd van de bevolking het rijkste land in de Europese Unie en de inwoners genieten een hoge levensstandaard. Het is een belangrijk centrum voor grote particuliere banken en de financiële sector levert de grootste bijdrage aan de economie.
Zuid-Afrika werd volgens een analyse in juni 2024 uitgeroepen tot het vriendelijkste land ter wereld. Het land trekt safarireizigers aan die op zoek zijn naar de Big 5 (leeuwen, luipaarden, olifanten, buffels en neushoorns) en nieuwsgierige duikers naar scheepswrakken.
23,5 procent van de totale Nederlandse oppervlakte wordt dus gebruikt voor eigen voedselvoorziening. Van de 800.000 hectare is overigens 600.000 hectare bestemd voor grasland en veevoer en het resterende gedeelte voor landbouwproducten.
De VAE is nu het economisch meest stabiele land ter wereld ð¸ð° ---- Met zijn lage inflatie, sterke valutastabiliteit, hoog investeerdersvertrouwen, bedrijfsvriendelijk beleid en enorme staatsinvesteringsfondsen heeft het land zich gepositioneerd als een van de veiligste bestemmingen voor kapitaal, ondernemerschap en groei op lange termijn...
Volgens de Bloomberg Healthiest Country Index van 2019 zijn Spanje, Italië en IJsland de drie gezondste landen ter wereld.
Dit zijn de 10 landen met de beste keuken volgens Ranker
Het was tijd om terug te gaan, maar hun zelfvoorzienende leven hebben ze niet achtergelaten. Ook in Nederland verbouwen, maken en bereiden ze bijna alles zelf: groentes, deodorant, schoonmaakmiddelen, zuurdesem en tandpasta. Alleen is hun leven nu minder overgeleverd aan de elementen.