Ja, er is nog steeds sprake van armoede in de Bijlmer (Amsterdam Zuidoost), al is de situatie in de loop der jaren verbeterd ten opzichte van het verleden. Sociale Vraagstukken
De armste wijken van Amsterdam bevinden zich voornamelijk in de stadsdelen Nieuw-West (zoals de Kolenkitbuurt, Landlust, Van Galenbuurt), Amsterdam-Noord (o.a. Volewijck, Banne Noord/Zuid, Molenwijk) en Zuidoost (zoals Bijlmer-Centrum en Holendrecht/Reigersbos). Hoewel de 'armste' wijk kan variëren afhankelijk van de criteria (minimahuishoudens, inkomen, etc.), scoren buurten in deze stadsdelen structureel hoger op armoedecijfers, met de Kolenkitbuurt en Vogelbuurt (Noord) als bekende voorbeelden van lage inkomens en hoge percentages minimahuishoudens.
De Bijlmer had lange tijd het imago van een grote probleemwijk met criminaliteit en verloedering, maar door grootschalige vernieuwingen (sloop/nieuwbouw, meer variatie) is de situatie sterk verbeterd en is het niet meer de 'getto' van weleer, al blijven er uitdagingen, zoals sociaaleconomische ongelijkheid ten opznichte van de rest van Amsterdam en specifieke buurten (Bijlmer Centrum/Oost) die nog steeds als minder leefbaar worden ervaren.
Rotterdam had het hoogste aandeel arme inwoners (10,9%), direct gevolgd door Amsterdam (10,5%) en Den Haag (10,3%). Deze hoge armoedepercentages hangen samen met de bevolkingssamenstelling in de drie steden.
In Bijlmer-West wonen relatief veel jongeren: 70% van de bewoners 23-39 jaar oud. In Gaasperdam wonen relatief veel ouderen: 12% is 65-74 jaar oud. In Zuidoost zijn veel eenoudergezinnen. In Gaasperdam is 16% eenoudergezin (stad: 8%).
Er is niet één "crimineelste buurt", maar uit onderzoek blijkt dat het centrum (met name Burgwallen Oude en Nieuwe Zijde) de meeste overlast van criminaliteit ervaart, terwijl wijken als Bos en Lommer en De Baarsjes in West hoog scoren op slachtofferschap, en delen van Zuidoost (Bijlmer) en Nieuw-West (Osdorp, Geuzenveld) kampen met veiligheidsgevoelens, met de Waterlandpleinbuurt als een ander punt van zorg. De statistieken zijn complex en gebaseerd op ervaren overlast en criminaliteit, niet puur op misdaadcijfers, en de resultaten variëren per onderzoek en jaar.
De Bijlmer werd in de jaren '80 en '90 vaak als een 'getto' bestempeld vanwege criminaliteit, drugs en verloedering, maar door grootschalige vernieuwingen en gentrificatie is het imago sterk veranderd en is het een levendige, diverse wijk geworden, hoewel er nog steeds stigma en uitdagingen bestaan, met name rond veiligheid in sommige delen. De wijk is geen getto meer, maar de hardnekkige reputatie en de realiteit van de sociaaleconomische uitdagingen zorgen voor een complexe situatie, waarbij veel bewoners zich nog steeds geconfronteerd zien met vooroordelen, terwijl ze de wijk zelf positief ervaren.
Emmen staat bovenaan de lijst als het gaat om de lelijkste stad van Nederland. Het centrum, dat voornamelijk uit betonnen gebouwen en industriële wijken bestaat, wordt door velen als sfeerloos ervaren.
Welkom in de Bijlmer , kortweg 'Bijlmer' of 'de Bimmer' voor de kenners. Deze Amsterdamse wijk was ooit synoniem met criminaliteit, drugs, werkloosheid en illegale immigranten. Veel Nederlanders waren het erover eens dat de Bijlmer het eerste en enige getto van Nederland was, de slechtste reputatie die een buurt in Nederland kan hebben.
Pekela is met een gemiddeld inkomen van 25.800 euro per jaar de 'armste' gemeente van Nederland. Wel steeg het Pekelder gemiddelde inkomen met bijna duizend euro. Stadskanaal staat op plek 2 met een gemiddeld jaarinkomen van 26.500 euro.
In sommige delen van de stad is dat percentage veel hoger: in West en Nieuw-West, in wijken als de Kolenkitbuurt, Overtoomse Veld, Osdorp, Slotermeer en Geuzenveld gemiddeld 27% Marokkaans en 14 tot 24% Turks en in Noord (Vogelbuurt, de Banne en Waterland pleinbuurt) 13-17% Marokkaanse bewoners.
In Bijlmer Centrum wordt de veiligheid 's avonds als onveilig beoordeeld. In zowel Bijlmer Centrum als Bijlmer Oost wordt overlast door criminaliteit ervaren (zie $ 6). In G-Buurt Noord wordt veel overlast van buren gemeld (zie $4.1).
Er is niet één "gevaarlijkste stad", maar Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden vaak genoemd vanwege het hoge aantal misdrijven zoals diefstal, geweld en inbraken, met Amsterdam meestal bovenaan in criminaliteitscijfers, gevolgd door Rotterdam en Den Haag. Andere steden zoals Eindhoven, Utrecht, Heerlen, Almere en Breda scoren ook hoog op verschillende misdrijven, afhankelijk van de data en het jaar, maar de grote steden domineren de toplijsten.
Hoewel Amsterdam over het algemeen veilig is, vermijden Amsterdammers 's avonds vaak bepaalde plekken vanwege onveiligheidsgevoelens, zoals het Middenmeerpad/Rozenburglaan (Oost) en de wijken Waterlandpleinbuurt, Molenwijk, Banne Noord/Zuid en De Kleine Wereld (Noord) (vanwege sociale problemen en criminaliteitsbeleving, niet per se hoge criminaliteit). Ook de Kolenkitbuurt (West) kent overlast en armoede, en toeristische plekken als het Damrak/Dam vereisen extra oplettendheid vanwege zakkenrollers.
In Nederland wordt dit bedrag over het algemeen als bovengemiddeld beschouwd. Het gemiddelde nettosalaris in Nederland ligt rond de 2500 euro per maand, dus met 3000 euro zit je daarboven. Dit betekent dat je met dit salaris comfortabel zou moeten kunnen leven, mits je je uitgaven goed beheert.
In Amsterdam stond het gebied tussen de Nieuwmarkt en de Plantage van oudsher bekend als de Jodenbuurt. Deze buurt bevat veel gebouwen van historisch belang en wordt beheerd door Het Joods Cultureel Kwartier, een organisatie die zich inzet voor het behoud van de Joodse cultuur in Amsterdam.
Er is niet één eenduidig 'gevaarlijkste' buurt; de onveiligheidsbeleving verschilt per type overlast, maar wijken in Amsterdam-Nieuw-West (zoals Osdorp, Slotermeer) en delen van Noord (Banne, Molenwijk) en Zuidoost (Bijlmer) scoren vaak lager op leefbaarheid en hoger op criminaliteit, hoewel er ook problemen zijn in het Centrum (Burgwallen) en Oost (Indische Buurt, IJburg) door criminaliteit en verloedering.
Deze buurt, die "Bims" of "Bijlmer" wordt genoemd, werd ooit als een gevaarlijke buurt beschouwd, vooral 30 jaar geleden. Sindsdien is het echter uitgegroeid tot een meer gastvrije en vriendelijke plek, hoewel er nog steeds veel misvattingen bestaan .
De Crooswijk wordt wel eens "het armste deel van Nederland" of "het armste deel van Rotterdam" genoemd. Dit komt doordat het gemiddelde inkomen van de inwoners lager ligt dan in andere wijken.
Hoewel de meeste buurten ongeveer even veilig zijn, is er één gebied dat je misschien beter kunt vermijden. Gezien de relatieve afstand tot het stadscentrum, is de kans groot dat je er tijdens je vakantie helemaal niet komt. Amsterdam Zuidoost is namelijk de armste wijk van de stad.
Er is geen objectieve "domste" provincie in Nederland, omdat "dom" subjectief is; wel zijn er statistieken die wijzen op verschillen in bijvoorbeeld bevolkingsdichtheid (Drenthe is het dunstbevolkt), stedelijkheid (Utrecht is het meest volgebouwd) of inkomen (Utrecht hoog, Zeeland armer), maar dit zegt niets over intelligentie of "domheid".
Veelkleurige wijk
De Bijlmermeer is sinds 1987 onderdeel van het stadsdeel Amsterdam-Zuidoost, waar het ten zuiden van de A9 gelegen Gaasperdam en het landelijk gelegen dorp Driemond langs het Amsterdam-Rijnkanaal ook deel van uitmaken. Het staat bekend als een smeltkroes van culturen.
In welke delen van de stad wonen de meeste Marokkaanse Amsterdammers? De eerste generatie Marokkaanse gastarbeiders woonde voornamelijk binnen de ring (Amsterdam- Oost, Zuid (de Pijp), West) en in Amsterdam-Noord.
Etymologie. Van Bijlmer (“ een voormalig dorp ”) + meer (“meer”). De plaatsnaam Bijlmer is afgeleid van een samentrekking van het Oudnederlandse bindel (“verbinding, schakel”) en mere (“meer”).