Na een daling, stijgt sinds 2018 het absoluut verzuim In 2013/2014 waren dit er 6.714, in 2017/2018 waren dit er nog maar 4.515. Sindsdien stijgt het aantal. De grootste stijging was in het schooljaar 2021/2022: van 5.491 in 2020/2021 naar 10.240 in 2021/2022.
Absoluut verzuim betekent dat een jongere gedurende het jaar niet is ingeschreven bij een school en geen vrijstelling heeft. In het schooljaar 2022-2023 waren dat 13.707 kinderen. Een jaar eerder waren dat nog 10.240 kinderen, een stijging van ruim 30%.
Nieuwe UNESCO-gegevens tonen aan dat het wereldwijde aantal kinderen dat niet naar school gaat sinds 2021 met 6 miljoen is gestegen en nu in totaal 250 miljoen bedraagt. De cijfers, samengesteld door het Global Education Monitoring Report en het UNSCO Institute for Statistics, laten zien dat de vooruitgang in het onderwijs wereldwijd blijft stagneren.
De situatie wereldwijd. 293 miljoen kinderen gaan niet naar een voorschool, basisschool of voortgezet onderwijs en 175 miljoen kinderen tussen de 3 en 6 jaar gaan niet naar school, dat is bijna de helft.
Wereldwijd gaan 129 miljoen meisjes niet naar school. 32 miljoen van hen gaan niet naar de basisschool, 30 miljoen niet naar het lager middelbaar onderwijs en maar liefst 67 miljoen meisjes gaan niet naar het hoger middelbaar onderwijs.
Vraag hulp als je kind niet naar school wil: Praat met de leerkracht of de mentor van je kind.En maak een afspraak met de huisarts, jeugdarts of jeugdverpleegkundige. Samen kun je bespreken wat je kunt doen om ervoor te zorgen dat je kind snel weer naar school gaat.
Volgens een onderzoek van Zaky met de titel "School Refusal and Psychiatric Disorders in Children: Prevalence and Risk Factors", gepubliceerd in het Egyptian Journal of Health Care (2020), komt schoolweigering vanwege angst voor bij ongeveer 2% van de schoolgaande kinderen en is het goed voor ongeveer 5% van de verwijzingen voor pediatrische ...
Er zijn verschillende redenen waarom deze kinderen niet naar school gaan. De grootste groep bestaat uit kinderen met ernstige fysieke of psychische problemen. Ook hoogbegaafdheid, pesten, discriminatie, problemen thuis en verschillen van inzicht tussen school en ouders kunnen redenen zijn om kinderen thuis te laten.
Koploper is met afstand Finland, gevolgd door Canada en Singapore. In het rapport 'WEF Human Capital Report 2013' onderzocht het adviesbureau samen met het World Economic Forum de kwaliteit van het onderwijssysteem in 122 landen, samen goed voor meer dan 90% van de wereldbevolking.
De wereld is rijker dan ooit, maar volgens de meest recente cijfers leven nog altijd 719 miljoen mensen in extreme armoede. Ze moeten rondkomen van zo'n 65 dollar per maand. Lees: iets meer dan 2 dollar per dag (ja, dat is gecorrigeerd voor inflatie en leefkosten).
Maar van die 224 miljoen kinderen hebben er maar 25 miljoen ook toegang tot kwaliteitsvol onderwijs. Voor 72 miljoen kinderen is er helemaal geen scholing. Van die kinderen woont de helft in amper acht landen: Ethiopië, Pakistan, Afghanistan, Soedan, Democratische Republiek Congo, Myanmar, Mali en Nigeria.
Analfabetisme wordt veroorzaakt door verschillende factoren, waaronder absenteïsme, herhaling en schooluitval . Lage schoolinschrijvingspercentages worden veroorzaakt door zowel factoren op school, zoals de beschikbaarheid, kwaliteit en efficiëntie van scholen, als factoren buiten school, zoals directe en opportuniteitskosten.
Percentage voortijdig schoolverlaters in vo en mbo
In 2022-2023 hebben 24.767 mbo-studenten zonder diploma het onderwijs verlaten. Dit is 6,53 procent van het totaal aantal studenten. Dit percentage is nagenoeg gelijk aan dat van 2021-2023 (6,43 procent), maar wel aanzienlijk hoger dan 2021-2021.
Schoolverzuim boetes
Dan kun je rekenen op een boete voor het schoolverzuim van ongeveer 100 Euro per dag dat je je kind van school houdt. Voor een week kan dat oplopen naar 600 Euro per gezin en voor twee weken komt het bedrag uit op 900 Euro per gezin.
Thuiszitters: cijfers
De overheid telt jaarlijks drie groepen thuiszitters: Leerplichtige kinderen die wel zijn ingeschreven bij een school, maar zonder geldige redenen meer dan vier weken niet fulltime naar school gaan (16 uur verzuim in 4 weken) = langdurig relatief verzuim.
Langdurig relatief verzuim gaat over kinderen en jongeren die nog leer- of kwalificatieplichtig zijn en die langer dan 4 weken ongeoorloofd verzuimen. Ze volgen voor een langere tijd geen of weinig onderwijs. Deze groep wordt tot de thuiszitters gerekend.
Singapore overklast alle landen in de Pisa-ranking. Dat is geen toeval. Het heeft zonder twijfel het zwaarste onderwijssysteem ter wereld, kinderen worden er vanaf de geboorte klaargestoomd om te scoren. Singapore is het enige land van de Pisa-toppers dat wél selecteert vanaf 12 jaar.
Zwitserland, Singapore, Nederland en Estland completeerden de top vijf van landen met de hoogste kwaliteit van basisonderwijs. Kinderen op de basisschoolleeftijd zijn over het algemeen tussen de zes en elf jaar oud.
In Denemarken, Noorwegen en Zweden wordt het hoger onderwijs volledig gratis aangeboden. Hier is dus geen collegegeld. Naast de mogelijkheid om kosteloos te studeren, bieden deze landen meer voordelen voor de Nederlandse student.
Absoluut verzuim
Dit is strafbaar, want de Leerplichtwet wordt overtreden. Als ouders of verzorgers de jongere niet op een school of instelling willen inschrijven, maakt de leerplichtambtenaar een proces-verbaal op. De leerplichtambtenaar stuurt dit naar de officier van justitie.
Schoolangst en schoolweigering
Kinderen met schoolangst hebben last van hevige emotionele spanning voordat ze naar school moeten gaan; dit gaat vaak gepaard met driftbuien, lichamelijke klachten en depressie, niet met specifiek antisociaal gedrag.
In drie uitzonderingsgevallen mag er thuisonderwijs gegeven worden: De eerste is als de ouders een trekkend bestaan leiden; De tweede is als er in de omgeving geen school is met jouw levensovertuiging; De derde is als het kind fysiek of psychisch niet in staat is om een school te bezoeken.
Als je niet aan je leer- of kwalificatieplicht voldoet, wordt een leerplichtambtenaar ingeschakeld. Ben je niet ingeschreven in een school of ben je onder de 12 jaar en heb je veel ongeoorloofd verzuim? Dan worden je ouders hiervoor gestraft met een boete, een werk-/taakstraf of in het ergste geval een gevangenisstraf.
Als kinderen angstig zijn in de klas, kan het moeilijk zijn om zich te concentreren op de les en de bezorgde gedachten die hun hersenen overnemen te negeren . "Sommige kinderen lijken op een gegeven moment echt 'aan' te staan, maar dan kunnen ze plotseling afdrijven, afhankelijk van waar ze zich angstig over voelen," zegt Dr.
Jongeren hebben op school last van prestatiedruk, te veel huiswerk en te veel toetsen. Ruim 33 procent voelt druk om te voldoen aan verwachtingen van zichzelf of van anderen. 10 procent zegt onvoldoende vrije tijd te hebben. Ondanks de stress die zij door school ervaren, zijn de meeste Nederlandse jongeren gelukkig.