Er is geen specifiek, recent landelijk cijfer gepubliceerd over het exacte totale aantal wekelijkse klanten van ALDI Nederland in 2026. Wel is bekend dat ALDI momenteel de snelstgroeiende supermarkt in Nederland is en haar marktaandeel in 2025/2026 heeft vergroot. MT/Sprout +1
De top 5 grootste supermarkten in Nederland, gebaseerd op marktaandeel in 2024, is: Albert Heijn (ongeveer 37,7%), Jumbo (rond de 20%), Lidl (rond de 10%, maar niet als aparte formule in NielsenIQ 2024), Plus (ongeveer 8,1%) en Coop (ongeveer 1,2%, vaak samen met andere ketens onder Superunie). De exacte volgorde en percentages kunnen variëren afhankelijk van de bron (marktaandeel vs. aantal winkels), maar deze ketens domineren de Nederlandse supermarktmarkt.
Aldi heeft onlangs bevestigd dat het de lonen van 28.000 winkelmedewerkers per 1 april zal verhogen. Volgens de nieuwe regeling zullen werknemers in het hele land £13,50 per uur verdienen, terwijl degenen die binnen de M25 werken £14,88 per uur zullen ontvangen .
Vorig jaar groeide het marktaandeel van Aldi in Nederland van 5,3% naar 5,9%. Met een groei van 0,6 procentpunt is de discounter in relatief opzicht de grootste winnaar van het vorige jaar. Maar ook marktleider Albert Heijn bleef groeien, met 0,5 procentpunt van 37,7% naar 38,2%.
Ongeveer zeven op de tien Britse huishoudens doen tegenwoordig hun boodschappen bij Aldi*. Consumentenorganisatie Which? heeft Aldi vier jaar op rij uitgeroepen tot de goedkoopste supermarkt van het Verenigd Koninkrijk, zelfs wanneer loyaliteitsprogramma's worden meegerekend****. Dit toont aan dat de retailer al lange tijd streeft naar de laagste prijzen voor zijn klanten.
Dagelijks doen ongeveer 4 miljoen consumenten boodschappen in ruim 6.600 winkels. Supermarkten staan daarmee midden in de samenleving.
“Eén op de drie Amerikaanse huishoudens heeft het afgelopen jaar bij ALDI gewinkeld,* en in 2026 willen we het voor klanten nog makkelijker maken om eerst bij ons te winkelen ”, aldus advocaat McGrath, CEO van ALDI US. “Dat betekent dat we ALDI naar nog meer buurten brengen, onze website verbeteren en extra distributiecentra plannen om te blijven leveren aan de lokale bevolking…”
Albert Heijn (AH) wordt consistent genoemd als de duurste supermarkt van Nederland in recente prijsvergelijkingen (2024/2025), gevolgd door ketens als Plus, Picnic, Poiesz, Coop en Spar in de hogere prijsklasse, terwijl discounters zoals Aldi en Dirk als de voordeligste uit de bus komen; een top 10 met exacte volgorde is lastig te geven, maar AH staat bovenaan.
Lidl ziet steeds meer klanten in de winkels. Afgezien van Albert Heijn ontvangt de discounter momenteel het meeste aantal supermarktklanten in Nederland. Dat meldt Marcel Vogels, oprichter van het Retail Media Intelligence Platform NORM op Adformatie.
Zowel Aldi als Lidl behoren tot de goedkoopste supermarkten, maar recent onderzoek wijst vaak naar Lidl als iets voordeliger dan Aldi, hoewel ze zeer dicht bij elkaar liggen en het verschil minimaal is; bij budgetmerken presteren beide ketens top, en het hangt soms af van de specifieke productcategorie of aanbieding welke net goedkoper is, met Dirk en Nettorama als concurrenten die ook vaak vooraan staan.
Aldi heeft zijn tweede loonsverhoging voor winkelpersoneel sinds het begin van het jaar aangekondigd, in een poging zijn marktaandeel in het Verenigd Koninkrijk te vergroten. De budgetsupermarkt betaalt zijn winkelmedewerkers vanaf april £13,50 per uur – slechts een maand nadat een eerdere verhoging in maart zou ingaan. Medewerkers in Londen zullen £14,88 per uur verdienen.
Geen merknamen, minimaal personeel, kleinere winkels zijn goedkoper om te runnen, beperkte variatie betekent dat ze meer van hun kernproducten in grote hoeveelheden kunnen kopen, waardoor ze lagere prijzen krijgen van leveranciers.
Albert Heijn € 440 mio erbij in 2024
NielsenIQ meldt een supermarktomzet over 2024 van € 49,9 miljard, en dus volgens deze NielsenIQ-gegevens de omzet van Albert Heijn ruim € 18,8 miljard, met een stijging van ongeveer € 440 miljoen over 2024.
Lidl heette vroeger niet echt iets anders, maar de oorsprong ligt bij de in 1930 opgerichte groothandel Lidl & Schwarz KG door Joseph Schwarz, waarbij later samenwerking werd gezocht met de familie Lidl, en de naam Lidl werd gekozen voor de discountwinkels, vernoemd naar compagnon Ludwig Lidl. De eerste Lidl-winkel opende in 1973 in Duitsland.
Albert Heijn (boven) en Jumbo (onder) zijn de twee grootste supermarktketens in Nederland, zowel qua omzet als qua aantal vestigingen.
Waar: in de Johan Wagenaarstraat 65 in Purmerend. Wist u dat deze kleine supermarkt altijd open is? Zeven dagen in de week en 24 uur per dag.
Lidl is in feite het iets duurdere zusje van Aldi . Ik heb gemerkt dat de indeling erg vergelijkbaar is, het prijsbereik eveneens vergelijkbaar en de aanpak van winkelen net zo no-nonsense. Hoewel Lidl iets duurder is dan Aldi, is het voordeel dat je er een breder assortiment producten vindt en de kwaliteit over het algemeen beter is.
De oudste supermarkt in Nederland is een beetje een strijd tussen verschillende 'eerste', maar Dirk van den Broek opende in 1953 in Amsterdam de eerste winkel die echt als een supermarkt (zelfbediening) werd gezien, hoewel Kijkgrijp (De Kamarkt) in IJmuiden in 1955 als de eerste echte supermarkt met breed assortiment (inclusief vers vlees, brood, etc.) wordt genoemd. De allereerste zelfbedieningswinkel van Albert Heijn kwam in 1952, maar 'Supermarkt' werd pas echt in de jaren 50 geïntroduceerd.
Kassa: Aldi goedkoopste, gevolgd door Dirk en Lidl
Bij Plus kosten de boodschappen in totaal €73,80. Albert Heijn is de duurste supermarkt, daar betaalt de klant €74,45 voor de boodschappen.
3. Wat is de grootste supermarktketen van Europa? De Schwarz Group is de grootste supermarktketen van Europa, met een jaaromzet van € 172,24 miljard in 2023.
Goedkoopste supermarkt
Wie echt wil koopjesjagen is, niet geheel verrassend, het goedkoopst uit bij de Lidl. Opmerkelijk hierbij is wel dat prijsvechter ALDI, als budgetsupermarkt, is ingehaald door Vomar en Dirk van der Broek. Supermarktketens Jumbo, Picnic en Hoogvliet passen hun prijzen aan op de concurrentie.
Hoewel Aldi-fans er steeds weer terugkomen omdat ze er goede producten voor nog betere prijzen vinden, geldt dat niet voor alle klanten. Vooral verse producten zoals vlees en groenten zijn voor sommige klanten een probleem. " Hun groenteafdeling was altijd klein en van lage kwaliteit, en hun vlees was ook van slechte kwaliteit ", klaagde iemand op Reddit.
“Het succes van de discountketens Aldi en Lidl is een duidelijk voorbeeld van consumenten die op hun uitgaven letten, waarbij beide retailers een sterke groei blijven doormaken. Ze behalen opnieuw een recordmarktaandeel van 2,9 procent, met een opmerkelijke groei van respectievelijk 26,1 procent voor Aldi en 11,5 procent voor Lidl .
De bijnaam "Aldi Aisle of Shame" is een liefkozende benaming die Aldi-fans op sociale media hebben bedacht voor het middelste gedeelte van de winkel waar seizoensgebonden en tijdelijk verkrijgbare huishoudproducten te vinden zijn . Het is uitgegroeid tot een cultfavoriet onder klanten die elke wekelijkse voorraadvernieuwing als een soort mini-schattenjacht beschouwen.