Het doorspoelen is belangrijk om verstoppingen te voorkomen. U moet de sonde minimaal 4 tot 6 keer per dag doorspoelen met 20 cc lauwwarm water. In ieder geval voor en na het toedienen van sondevoeding of het geven van medicijnen. Volg hiervoor onderstaande aanwijzingen.
Bij gebruik van de sonde: spoel deze 4x per dag (verdeeld over de dag) door met 20 tot 50 ml lauwwarm kraanwater. Bij niet-gebruik van de sonde: spoel 2 keer per dag door met 20 tot 50 ml lauwwarm kraanwater.
Dagelijks de sonde Draaien (180 graden links- en 180 graden rechtsom). Twee keer per week de sonde “Dompelen” (plan hiervoor vaste dagen): Pak de sonde tussen duim en wijsvinger. Schuif de fixatiedisk ongeveer 3 à 4 cm van de buikhuid af. Duw de sonde minimaal 3 cm naar binnen en trek deze weer terug.
Mondverzorging. Een patiënt die sondevoeding krijgt, kauwt vaak minder en vloed vaak minder speeksel af. Hierdoor is de kans op ontstekingen en irritaties in de mond groter. Om dit te voorkomen is het kauwen van suikervrije kauwgom, zuigen van snoepjes en mondhygiëne (tanden en tong 3x per dag poetsen) extra belangrijk ...
Het doorspoelen is belangrijk om verstoppingen te voorkomen. U moet de sonde minimaal 4 tot 6 keer per dag doorspoelen met 20 cc lauwwarm water. In ieder geval voor en na het toedienen van sondevoeding of het geven van medicijnen.
Hoe vaak moet ik mijn voedingssonde doorspoelen? Spoel uw sonde door met ten minste 60 ml water voor en na elke sondevoeding om verstoppingen te voorkomen. Spoel uw sonde door voor en na elk medicijn en tussen medicijnen door als u er meer dan één tegelijk inneemt .
Vervang minimaal iedere drie weken deze accessoires. Zorg ervoor dat de huid onder het fixatieplaatje na het douchen, baden of zwemmen goed wordt drooggedept. Dit om huidbeschadiging of irritatie te voorkomen. De button wordt meestal één keer in de drie maanden vervangen, dit kan per merk verschillen.
Dompelen PEG(J)-sonde
Hiermee wordt voorkomen dat het inwendige plaatje dat in de maag zit in het maagslijmvlies vast gaat groeien. De sonde mag niet gedraaid worden! De dunnere sonde die door de PEG- sonde heen is gevoerd kan hierdoor namelijk terug krullen naar de maag.
Bij het overgaan op sondevoeding kan ontlasting er anders uit gaan zien. Het kan ook zijn dat de ontlasting minder frequent komt, bijvoorbeeld één tot twee keer per week. Door onvoldoende lichaamsbeweging, vochtopname en door sommige medicijnen wordt de kans op verstopping (obstipatie) vergroot.
Een geopend flesje kunt u maximaal 1 uur na openen buiten de koelkast, en 24 uur in de koelkast, bewaren. Nutricia sondevoeding kan op kamertemperatuur toegediend worden. Een geopende verpakking kunt u, bij gebruik van een toedieningssysteem, 24 uur op kamertemperatuur gebruiken.
Misselijkheid en diarree zijn de meest voorkomende complicaties. Daarna volgen ongemakken veroorzaakt door een verstopte sonde. Waar misselijkheid en diarree voorbeelden zijn van lichamelijke complicaties is een verstopte sonde een zogenaamde functionele complicatie.
Indien de sonde toch verstopt blijft, dan kunt u natriumbicarbonaat 4,2%, gebruiken. Natriumbicarbonaat is verkrijgbaar op recept. Hiervoor kunt u uw huisarts raadplegen of contact opnemen met de voedingsverpleegkundigen.
De kwaliteit van kraanwater varieert sterk, afhankelijk van de bron van het water en de verwerking die plaatsvindt vóór de levering via de kraan. Drinkwater moet worden gebruikt voor toediening in enterale voedingssondes. Vaak is kraanwater drinkbaar en kan het worden gebruikt .
Vul de blaasspuit met 50 milliliter lauwwarm kraanwater of de spoelvloeistof. Spuit het leeg in de katheter. Let op: spoelen moet via het ventiel van de katheter, als dat er op zit. Klem de katheter af met het klemmetje of draai het ventiel dicht.
De verzorging van de button is gelijk aan die van de MIC PEG-sonde (zoals beschreven in hoofdstuk 3 van dit PID). De button kan echter niet gedompeld worden. Dagelijks draaien is voldoende. Eenmaal per week moet een balloncontrole uitgevoerd worden.
Een button ziet eruit als een klein plat 'knoopje' op de buik. Het wordt in de maag op zijn plaats gehouden door een met water gevuld ballonnetje. Hierdoor valt de button minder op en is er minder risico op onbedoelde verwijdering.
Afstandsbedieningen die spraak ondersteunen, hebben een MIC-knop en een ingebouwde microfoon. Vraag Google om films te zoeken, apps te streamen, muziek af te spelen en het tv-toestel te bedienen, allemaal met uw stem. Druk op de Google Assistent-knop (of MIC-knop) op de afstandsbediening om te starten.
Wel is er één extra handeling vereist, namelijk de balloncontrole. Deze moet eenmaal per week uitgevoerd worden.
Maak in de eerste week de huid rondom de fistel schoon met behulp van een gaasje met chloorhexidine 0,5% in alcohol 70%. Werk daarbij van binnen naar buiten. Als het dwarsstukje na 10 dagen is losgezet, kunt u de onderzijde van het dwarsstukje en de huid eronder ook schoonmaken.
U moet de PEG-sonde elke dag doorspoelen met water. Dat voorkomt verstopping van de sonde. U mag alleen sondevoeding of water via de sonde. Gebruik geen andere middelen via de sonde.
Gebruik een schone doek en kraanwater om rond uw PEG-sonde te wassen. Reinig de huidplaats en onder de plastic flens ten minste twee keer per dag . Begin met reinigen als onderdeel van uw dagelijkse doucheroutine. Sommige mensen moeten mogelijk vaker onder de plastic schijf schoonmaken.
Sondevoeding geeft weinig ontlasting dus je kunt een ander ontlastingspatroon verwachten dan je gewend was. Voor een goede stoelgang en om verstopping te voorkomen is het belangrijk dat je per dag minimaal twee liter vocht gebruikt. Je kunt dit voor jezelf nagaan door de hoeveelheid vocht van één dag bij te houden.
U mag douchen als u de plek bedekt met plastic en de douchestraal op de plek zelf vermijdt . Nadat uw hechtingen zijn verwijderd, mag u zich wassen onder de douche zonder verband. Gebruik zeep en water rond de plek en spoel grondig.