Middelgrof schuurpapier heeft een korrel tussen de 80 en 120. Hiermee rond je hoeken af of schuur je voor het verven. Fijn schuurpapier heeft een korrel tussen de 120 en 180. Dit is perfect voor het opschuren van een laag grondverf.
Schuur een ruw oppervlak eerst op met grof schuurpapier (korrel 80). Schuur daarna nogmaals met middelgrof schuurpapier (korrel 100). Wil je een grondverflaag licht opschuren? Dan is fijn schuurpapier (korrel 120 of 150) het meest geschikt.
Licht opschuren betekent dat je de verflaag mat schuurt zodat de nieuwe verflaag goed hecht. Dat is voldoende. Je ondergrond is helemaal klaar voor het nieuwe schilderwerk.
Ruw hout of oude (slechte) verflagen kunt u opschuren met P80 tot P120. Om een egaler eindresultaat te behalen schuurt u de grondverf met een fijnere grofte, namelijk P150 tot P220. Voor extreem mooi en strak werk zou u voor de laatste verflaag nog kunnen schuren met P320-400.
Ga met een heen- en weergaande beweging over het houtwerk terwijl je lichte druk uitoefent. Zorg dat je ook goed door de hoekjes en naden gaat. Je weet dat je goed schuurt als de oude verflaag dof wordt. Je werkt vervolgens naar een fijnere structuur toe, totdat het te schilderen oppervlakte glad aanvoelt.
Wanneer er een felle kleur op de ondergrond zit kunt het beste 2 lagen grondverf aanbrengen. Wanneer je een tweede laag aanbrengt kun je de eerste laag het beste eerst weer even opschuren voor een glad resultaat. Na het aanbrengen van de tweede laag raden we je ook aan om deze nog licht op te schuren.
Gebruik eerst schuurpapier met een grove korrel om oneffenheden te verwijderen of om het hout de gewenste vorm te brengen. Om het materiaal daarna glad te maken, gebruikt u schuurpapier met een fijnere korreling. Deze methode is geschikt voor kleinere projecten, zoals het restaureren van meubels.
Schuur de blanke lak nat in een heen-en-weergaande beweging . Dit vervangt de sinaasappelschil door fijnere krassen. Begin met ultrafijn schuurpapier van 1200 korrel voor doe-het-zelf-schilderen of 3000 korrel als het om een fabrieksmatige verfklus gaat. Gebruik lichte en constante druk bij nat schuren.
Ontvet je pas na het schuren, dan loop je het risico dat je het nog aanwezige vuil in de ondergrond schuurt.Dit vergroot juist de kans dat de verf zich niet goed kan hechten op het oppervlak. Daarom is de juiste volgorde: eerst ontvetten, dan schuren.
Tijdens een schilderklus is het ook van belang om tussen de verflagen door de geverfde laag te laten drogen en vervolgens licht op te schuren (matteren). Zo kan de volgende laag optimaal hechten en krijg je het mooist dekkende eindresultaat.
Het is belangrijk om St. Marc goed na te spoelen omdat het een zeepachtige oplossing is die residu kan achterlaten. Als je dit residu niet verwijdert, kan het de hechting van de verf belemmeren. Spoel het oppervlak grondig af met schoon water en laat het goed drogen voordat je verder gaat met schuren of schilderen.
Breng de verf gelijkmatig aan: Zorg ervoor dat de verf gelijkmatig en in één richting wordt aangebracht om onregelmatige patronen te voorkomen. Laat voldoende droogtijd tussen de lagen: Wacht tot elke laag verf volledig is opgedroogd voordat je de volgende laag aanbrengt.
Als je goede verf hebt, zal een enkele laag vaak goed zijn. Bij slechte verf kun je vaak met twee lagen een betere dekking krijgen. Ook kan buitenschilderwerk het beste een tweede laag verf gebruiken. Zo hoef je minder snel opnieuw te schilderen en kan het schilderwerk beter tegen een stootje.
Gebruik schuurpapier met een korrelgrootte van 320 om krassen te voorkomen. Schuurpapier met een korrelgrootte van minder dan 320 zorgt niet voor een goede hechting.
Ja, het is mogelijk om te schilderen zonder dat je hoeft te schuren. Je hebt een aantal speciale primers die direct kunnen worden aangebracht. Omdat je niet hoeft te schuren ben je een stuk sneller klaar met je verfklus. Je hoeft hierbij alleen de ondergrond heel goed te ontvetten (gebruik hiervoor Universol).
Schuren en opnieuw vernis aanbrengen voor een gladde afwerking
Schuren en opnieuw vernis aanbrengen kan uw meubels een gladde en professionele afwerking geven. Om dit te bereiken, begint u met het schuren van het hout om eventuele onvolkomenheden en oude vernis te verwijderen . Zodra het oppervlak glad is, brengt u een nieuwe laag vernis gelijkmatig aan, met lange, vloeiende bewegingen.
Na het schuren is opnieuw ontvetten niet nodig. Wel even de schuurstof weghalen met een stoffer of een doekje! Het is essentieel om ervoor te zorgen dat het oppervlak volledig schoon is voordat je begint met het aanbrengen van lak of verf.
Het schuurpapier loopt namelijk vol met het vuil en vet, waardoor je eerder een niet stuk schuurpapier nodig hebt dan wanneer je de ondergrond eerst ontvetten. Altijd eerst het houtontvetten en dan schuren dus!
Als je gaat schuren zonder te ontvetten bestaat de kans dat je vuil en vet juist de ondergrond in schuurt. Hierdoor zal de verf minder goed aanhechten. Bovendien gaat je schuurpapier langer mee als je de ondergrond eerst reinigt. Na het schuren is opnieuw ontvetten niet nodig.
Zodra u een blanke lak op uw product hebt aangebracht, begin dan niet meteen met schuren, want dit zal uw harde werk verpesten. Wacht ten minste 24 uur, maar niet langer dan 48 uur . Laat de blanke lak ten minste 24 uur drogen en volledig uitharden, maar als u langer dan 48 uur wacht, kan het te moeilijk worden om te schuren.
Laat als laatste het gespoten object 24 tot 48 uur drogen. Breng 2 lagen blanke lak aan, wacht 15 minuten tussen de lagen.
De blanke lak droogt na een uur op, wat betekent dat het niet meer vloeibaar/plakkerig is. Je kunt vingerafdrukken in de lak krijgen als je het na het uur aanraakt. Laat het 24 uur zitten. Daarna kun je het zonder zorgen schuren/polijsten.
De meeste blanke afwerkingen worden aangebracht met een kwast, werkend in de richting van de houtnerf.Schuur het lichtjes op nadat het is opgedroogd.Verwijder vervolgens al het schuurstof en breng een tweede laag aan . Voor extra duurzaamheid kan een derde laag worden aangebracht.
Schuren met een te grove korrel kan krassen opleveren die zelfs na het schilderen nog te zien zijn. Schuur dus altijd in de richting van de houtnerf.
Schuur gelijkmatig over het oppervlak, waarbij u constante druk uitoefent . Deze eerste schuurbeurt maakt het hout glad en bereidt het voor op fijnere korrels. Zodra het grove schuren is voltooid, schakelt u over op schuurpapier met een gemiddelde korrel (80-120). Deze korrel maakt het oppervlak nog gladder en verwijdert eventuele krassen die door de grove korrel zijn achtergelaten.