In de tv-serie Reign is Koning Franciscus II (Francis) overduidelijk de ware liefde van Mary Stuart. TikTok
Mary's liefde voor Francis straalt door wanneer ze zegt: "Ik wil je nooit verlaten," waarmee ze benadrukt dat hij niet alleen haar partner is, maar haar ware thuis.
Na de dood van Franciscus keerde Mary terug naar Schotland en regeerde daar. Ze trouwde met Lord Darnley en bracht al snel een kind van hem ter wereld, prins James.
Mary vertelde dat Sebastian ondeugend is, hoewel hij soms ook serieus kan zijn. Ze waren verloofd omdat Mary en Bash probeerden Francis te redden van de profetie. Hun verloving is officieel verbroken, aangezien Mary nu met Francis getrouwd is .
Mary trouwde voor de tweede keer met Lord Darnley .
In 1677 trouwt Mary in Engeland met haar neef stadhouder Willem III. Hij is dan 27 jaar oud. Het is een politiek huwelijk. Mary is een Engelse prinses en Willem is stadhouder van de Republiek.
Ondanks hartzeer en verlies vindt Mary uiteindelijk de ware liefde bij Matthew en later bij Henry , waarmee ze haar kracht en vastberadenheid toont om op haar eigen voorwaarden geluk te vinden. Downton Abbey heeft zijn wereld gevuld met boeiende personages die verstrikt raken in relatieproblemen – en Lady Mary Crawley is daar een van de meest prominente voorbeelden van.
Mary en Henry trouwden in seizoen 6 van Downton Abbey en hebben samen een dochter genaamd Caroline. Henry was Mary's tweede echtgenoot; ze was eerder getrouwd met Matthew Crawley (Dan Stevens), die kort na de geboorte van hun zoon George omkwam bij een auto-ongeluk.
Elizabeth wilde de mogelijkheid hebben om elke schuld te ontkennen – ze wilde Mary weg hebben, maar wilde niet de volledige verantwoordelijkheid dragen. Toen ze uiteindelijk in februari 1587 het doodvonnis ondertekende, kreeg ze daar vrijwel onmiddellijk spijt van . Ze gaf tegenstrijdige instructies en beweerde dat haar ministers te overhaast hadden gehandeld bij de uitvoering ervan.
De bruiloft van Kenna en Bash. In Monsters dwingt Henry Bash met Kenna te trouwen, zodat hij geen bedreiging meer vormt voor het huwelijk van Francis en Mary. Beiden zijn ontstemd over de verbintenis, omdat Bash nog steeds verliefd is op Mary en Kenna een echtgenoot van adellijke afkomst wilde.
Mary beseft dat de alliantie met Schotland te schadelijk is voor Frankrijk , dus besluit ze na de dood van koning Frans niet met prins Charles te trouwen, maar richt ze haar blik op Don Carlos van Spanje. Koning Frans en koningin Mary besluiten dat het het beste is dat koningin Catharina na de dood van koning Frans regentes wordt.
Het huwelijk bleef kinderloos en is mogelijk zelfs nooit geconsumeerd, wellicht vanwege Franciscus' ziektes of niet-ingedaalde testikels.
Ze haalt herinneringen op aan hun tijd samen in het kasteel toen ze jong waren, voordat ze aankondigt dat ze zwanger is. De twee omhelzen elkaar in een moment van puur geluk en zaligheid. Catherine komt later binnen terwijl ze midden in de liefde bedrijven om te vieren dat Mary eindelijk zwanger is .
Op advies van Lola stond Francis toe dat Mary bij Condé bleef , in de hoop dat ze van gedachten zou veranderen en naar hem terug zou keren. Enige tijd later, toen Catherine hoorde van Mary's affaire met Condé en hun plan om samen naar Schotland te vluchten, vertelde ze Francis onmiddellijk over Mary's verraad, waarop hij plotseling in elkaar zakte.
Greer maakte in het geheim een einde aan haar relatie met Leith door hem een leerplaats bij Lord Castleroy te bezorgen. Greer was kort verloofd met Lord Julien nadat haar ouders dat hadden geregeld. Greer bedroog Lord Castleroy door met Leith te zoenen, in de veronderstelling dat hij was overleden. Greer trouwde met Lord Castleroy .
In 1568 werden de Casket-brieven – die Mary in verband brachten met de moord op Darnley – aangehaald om haar schuld te bewijzen. Nadat ze in 1567 door vijanden was gevangengenomen, werd Mary vastgehouden tot ze in 1586 betrokken raakte bij het Babington-complot tegen Elizabeth I. In 1587 werd Mary veroordeeld voor verraad en geëxecuteerd.
Elizabeth zag haar dan ook als een bedreiging en hield haar gedurende 19 jaar gevangen. Uiteindelijk werd Maria op 44-jarige leeftijd onthoofd vanwege haar vermeende rol in een complot om Elizabeth te vermoorden en Maria op de troon te brengen.
De reactie van Elizabeth op de executie van Maria.
Toen Elizabeth erachter kwam, was ze woedend en werd hij achttien maanden in de Tower opgesloten. Elizabeth schreef een brief aan koning James waarin ze haar excuses aanbood voor de dood van zijn moeder, Mary.
De Britse koningin Elizabeth II stierf door haar “hoge leeftijd”.
Het executeren van een mede-gezalfde koningin was politiek gezien een zeer gevaarlijke zet. Elizabeth wilde van Maria geen martelaar maken en de katholieken tegen haar opzetten . Ze wilde ook geen oorlog uitlokken met het katholieke Spanje, het katholieke Frankrijk of zelfs de Schotten.
In de laatste scènes van het spel ontmoet James Sunderland een manifestatie van Mary Shepherd-Sunderland of Maria in de vorm van Mary, afhankelijk van de acties van de speler gedurende het spel: in de eindes "Leave", "In Water" en "Rebirth" wijst James Maria af, waardoor ze transformeert .
Nu wordt hij geïdentificeerd als de aartsengel Gabriël (Dudley O'Shaughnessy). Gabriël is een constante aanwezigheid in Maria's leven, zowel vóór als na de Annunciatie, en op een gegeven moment confronteert hij Satan (Eamon Farren) rechtstreeks om haar te beschermen.
Na de geboorte van Mary's halfzus Elizabeth (de toekomstige Elizabeth I) in september 1533, verklaarde een wet van het parlement de 17-jarige Mary onwettig en sloot haar uit van de troonopvolging (hoewel ze in 1543 door de Derde Opvolgingswet en door het testament van Hendrik VIII weer in haar recht werd hersteld).
Tony doet Mary een huwelijksaanzoek. Mary wijst hem uiteindelijk af omdat ze de dood van Matthew nog steeds niet verwerkt heeft . Tony stemt ermee in om te vertrekken, maar niet voordat hij Mary om een kus vraagt en zegt dat hij van haar houdt.
Matthew, met wat hulp van zijn zwager Tom, hielp Mary echter inzien dat ze het niet altijd met elkaar eens zouden zijn, maar dat hun gevoelens voor elkaar sterk waren en dat geen van beiden gelukkig zou zijn met iemand anders. Matthew en Mary trouwden en gingen op huwelijksreis naar Frankrijk.