Wat gaat er nu veranderen bij de nieuwe wet ZZP vanaf 2025 Daarnaast is het per januari 2025 verplicht om een arbeidsongeschiktheidsverzekering te hebben voor alle zelfstandigen zonder personeel. Deze verzekering moet ervoor zorgen dat ZZP'ers verzekerd zijn tegen inkomensverlies bij arbeidsongeschiktheid.
In de basis zijn er maar twee verzekeringen verplicht als zzp'er: een zorgverzekering en een WA- verzekering (als je een auto hebt). Er zijn dus geen specifieke verplichte verzekeringen voor zzp'ers. Wel kan het zijn dat je opdrachtgever van je verlangt dat je verzekerd bent.
2. AOV verplicht vanaf wanneer? Uiterlijk in 2025 moet de wetgeving worden aangenomen. De invoering van de verplichte AOV wordt niet verwacht voor 2027, en mogelijk zelfs 2030.
Zelfstandigen moeten straks een arbeidsongeschiktheidsverzekering (AOV) hebben. Door een nieuwe verplichte verzekering lopen zij minder financiële risico's door ziekte. Zelfstandigen krijgen straks recht op een arbeidsongeschiktheidsuitkering als ze door langdurige ziekte niet meer het minimumloon kunnen verdienen.
Verplichte verzekeringen voor zzp'er
Iedere Nederlander is verplicht om een zorgverzekering af te sluiten. Hiermee bent u verzekerd voor standaardzorg van onder meer de huisarts en het ziekenhuis. U moet premie Volksverzekeringen betalen, dat doet u via uw inkomstenbelasting.
Als zelfstandige heb je de plicht om documenten uit de administratie voor een periode van minimaal zeven jaar te bewaren. Bovendien zijn er eisen die worden gesteld aan iedere factuur die je uitschrijft. Dit geldt voor inkoop- en verkoopfacturen.
Premie basisverzekering
Zelfstandig ondernemers gaan voor de verplichte basisverzekering arbeidsongeschiktheid (BAZ) 6,5%* van hun inkomen aan bruto-premie betalen met een maximum van € 195* per maand. Bij een lager inkomen is de premie ook lager.
Je hebt recht op zelfstandigenaftrek als je officieel ondernemer bent én aan het urencriterium voldoet. Sinds 2022 wordt de zelfstandigenaftrek stapsgewijs afgebouwd naar €900 in 2027.De zelfstandigenaftrek daalt in 2025 naar €2.470.In 2024 was dat nog €3.750.
Kan ik als zieke of arbeidsongeschikte hulp krijgen van het UWV als ik een eigen bedrijf begin? U kunt met een ziektewet- of arbeidsongeschiktheidsuitkering een eigen bedrijf beginnen. UWV kan u op weg helpen met een lening of vergoeding om uw werkplek aan te passen. UWV kan u ook helpen als u geen uitkering heeft.
Realiseer je dat er in 2025 geen nieuwe regels zijn voor zzp'ers in de zorg. Jij kunt dus blijven ondernemen als je dat wil.
U mag voor meerdere opdrachtgevers werken zolang u maar bij elke opdrachtgever aan de voorwaarden voldoet. U kunt bijvoorbeeld 2 dagen bij opdrachtgever A werken, 3 dagen bij opdrachtgever B en ook nog 2 dagen bij opdrachtgever C.
In 2024 wordt er voor zzp'ers in de zorg meer nadruk gelegd op kwaliteit. Dit betekent dat je als zzp'er net zo professioneel en kundig moet zijn als iemand die in een grote zorginstelling werkt. Dus, zorg dat je papiertjes op orde zijn en denk na over extra cursussen of trainingen.
Op 1 januari 2025 gaat de Belastingdienst volledig handhaven op schijnzelfstandigheid. Bedrijven en organisaties die mensen als zzp'er inhuren voor werk dat zij niet zelfstandig uitvoeren, kunnen dan weer een boete en naheffingen krijgen.
Aan pensioen en verzekeringen is een zzp'er jaarlijks ongeveer € 8.500,- kwijt waarbij AOV (€ 3.950,-) en pensioenvoorziening (€ 3.750,-) de belangrijkste kostenposten zijn. De beroepskosten zijn gemiddeld zo'n € 16.800,- per jaar.
Je leest het goed: als zzp'er hoef je in 2025 over een winst tot € 31.475 geen belasting te betalen. Als je aan bepaalde voorwaarden voldoet natuurlijk. Let op, je betaalt wel inkomstenbelasting maar krijgt een aantal heffingskortingen terug waardoor je uiteindelijk op nul uitkomt.
Op 1 januari 2025 wordt het bedrag van een aantal uitkeringen verhoogd. Het gaat om de Participatiewetuitkeringen (bijstand), IOW, IOAW, AOW, ANW, Wezenuitkering, Wajong, WW, WIA, WAO, Ziektewet en Toeslagenwet.
Wat gaat er nu veranderen bij de nieuwe wet ZZP vanaf 2025
Daarnaast is het per januari 2025 verplicht om een arbeidsongeschiktheidsverzekering te hebben voor alle zelfstandigen zonder personeel.
Iedereen die in de 50 jaar voor zijn pensionering in Nederland heeft gewoond of gewerkt, heeft recht op een basispensioen. Deze uitkering (Algemene Ouderdomswet of AOW) geldt ook voor zzp'ers.
De AOV-premie is fiscaal aftrekbaar
Hierin staat hoeveel premie u heeft betaald. Een deel daarvan kunt u terugkrijgen via de inkomstenbelasting. Dit doet u door de AOV-premie af te trekken van 'inkomen uit werk en woning' (box 1). De AOV-premie behoort dus tot de fiscaal aftrekbare kosten.
Veel mensen denken dat je minimaal 3 opdrachtgevers per jaar nodig hebt om te voldoen aan de eisen van de Belastingdienst voor zelfstandigheid als zzp'er. Dit is een hardnekkig misverstand! De Belastingdienst heeft geen regels over het aantal opdrachtgevers dat je moet hebben om als zelfstandige te worden gezien.
Een veel gebruikte vuistregel is om standaard 33% van je winst apart te zetten. Zo heb je altijd voldoende geld om de inkomstenbelasting als zzp'er te betalen. Dit is de inkomenstenbelasting zoals die voor zzp'ers en freelancers werkt.
Eenmanszaak of zzp: ze zijn niet hetzelfde. Een eenmanszaak is een rechtsvorm, zzp of freelance is dat niet. Je bent zzp'er of freelancer als je als eenpitter voor verschillende opdrachtgevers werkt zonder dat je in loondienst bent. Als zzp'er en freelancer moet je je inschrijven bij de KVK.